Käytän klomeja toista kiertoa. Olen nyt alkanut mittailemaan aamulämpöä. Kertokaahan saako lämmönnoususta selville sitä irtoaako se munasolu olleskaan? Olen aina löytänyt tikuilla oviksen, mutta en siis ole tullut raskaaksi. Epäilen että munis ei lopulta irtoa.
Lämmöistä
clomeilija
8808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi! Sulla sama tilanne kun mulla, oon tikulla löytäny oviksen, mutta raskaaksi en vaan ole tullut!!!:( Nyt oon aikonu varata aikaa jonnekin lääkärille, että sais selvyyden mikä mättää..
Siispä kysyisinkin, että miten saist clomit? Yksityiseltä vai yleiseltä puolelta? Minkälaisia tutkimuksia ne tekee? Ym.Ym??? Sanonko aikaa varatessani, että epäilen ettei munasolu irtoa vai mitä? Sori tietämättömyyteni ja tyhmät kysymykseni, mutta en aikaisemmin ole koskaan ollut vastaavassa tilanteessa!
Kuinka kauan olette yrittäneet? Tavalliselta terveyskeskuslekurilta saa lähetteen jatkotutkimuksiin lapsettomuuden osalta, mutta yleensä vaaditaan vuoden yritys. Multa otettiin terveyskeskuksessa tietyt verikokeet kuten kilpirauhasen toiminta ymym. ja ultrattiin munikset yksityisellä jossa löydettiin pco. Sitten Jorvissa alettiin toden teolla hutkimaan. Tässä vaiheessa meneillään 2. klomikierto. Spermanäytteet on viety jo kesän alussa ja ne ok. Ilmeisesti mussa vikaa, en ovuloi tai on jotain muuta hormonihäikkää. Munatorvien aukiolotutkimus tehdään kun Jorvi aukeaa taas elokuussa.
Klomit sain YTHS:n gyneltä. Niitä määräävät erikoislääkärit, eivät terveyskeskuslääkärit. Jos olette yrittäneet saada lasta n. vuoden verran niin mene vaikka terveyskeskuksen yleislääkärille valittamaan niin saat kyllä lähetteen eteenpäin. Jonot on tietenkin tosiasia, me jonotettiin Jorviin 3kk. Yksityiselle pääset luultavasti heti mutta hinnat on aika korkeita. Ultraus oli Mehiläisessä 100e luokkaa ja ultraa tarvitaan miltein joka kierrossa. Lisäksi tulevat kaikki muut kokeet. Eli tuon alkututkimuksiin kuuluvan kiertosi kartoituksen hinnaksi tulee satoja euroja yksityisellä.
Sinuna hakisin lähetteen lapsettomuusklinikoille julkisella puolella ja odottelisin pari kolme kuukautta. Kyllä se aika menee nopsaan ja sitten saatte hoitoa halvalla.
Niin ja sanot vain varatessasi aikaa että lasta ei kuulu toiveista huolimatta. Ne kyllä kysyvät heti kuinka kauan on yritystä ollut ja tuo vuosi on sellainen normaali aika. Siinä ajassa todellakin 80% tulee raskaaksi.
teillä clomeissa mikä annostus? Itellä vasta 2tabl/pv auttoi aikaan saamaan oviksen ja nyt ollaankin rv 6 2 =)..
Toivottavasti teillä tärppää =)
Mulla on 1 tabu 3.-7. kiertopäivinä.
Ovis on löydetty jo viime kierrosta mutta en sitten tiedä irtosiko munis oikeasti. Paljon palstoilla puhutaan siitä että klomit saavat ovulaation aikaiseksi. Ei tuo ole totta. Klomit kasvattavat munarakkuloita, niiden irtoaminen voi silti jäädä tulematta vaikka rakkulat ovat muikeita. Epäilen että mulle juuri näin.
Itse menin yksityiselle ja siellä kyllä seurattiin clomien kanssa ultraamalla että irtoaako vai ei irtoa. Jos vain kukkaro antaa myöten niin kyllä suosittelen yksityiselle menoa, huhtikuun lopussa meillä oli eka käynti ja nyt on viikkoja kasassa jo 4.
Tuota miten ultralla seurataan irtoaako se munis? Minä päivinä? Mulla on ultrattu aina munikset mutta vain jotta katsotaan onko munarakkula oikean kokoinen.
Kun en ole lääkäri niin enpäs osaa vastata, eikä tarvinnut tuollaisia itse miettiä, kun lääkäri sanoi vain että tuleppas uudestaan neljän päivän päästä niin katsotaan sitten tilannetta. Sori en osaa auttaa?