Kirjojen päähenkilöt tuntuu olevan kaikki jotain kirjailijoita, tiedemiehiä tai jotain ylioppilaita enkä voi samaistua heihin joten en tykkää lukea sellaisia.
Kirjan päähenkilön pitäisi olla tavallinen työmies tai jopa työtön mutta kuitenkin työläistaustainen. Myös syvällinen melankoliaan ja masennukseen taipuvaisen ihmisen tarina kiinnostaa kunhan ei ole alussa mainitun kaltainen parempi ihminen. En tiedä sitten saako tällaisesta ihmisestä kirjaa aikaiseksi.
Osaatteko suositella mitään? En ole lukenut kirjoja pariin vuoteen kun ei löydy mirään. Hiiriä ja ihmisiä oli hyvä ja Vanhus ja meri. Ei mitään yläluokan turhuuksia niissä.
Kirjoja jotka kertoo tavallisesta miehestä
8
309
Vastaukset 8
- Anonyymi
Onhan noita vaikka millä mitalla.
Jos kotimainen kiinnostaa, niin aloita vaikka Väinö Linnan tai Kalle Päätalon tuotannosta. Niissä riittää lukemista pidemmäksikin aikaa. Sen enempää Linnan kuin Päätalonkaan kirjojen hahmot eivät ole mitään "parempia ihmisiä".
Ulkomaisista klassikoista esim. juurikin John Steinbeckin kirjat kertovat usein tavismiehistä. - Anonyymi
Tuomas Kyrön Mielensä pahoittajat on hyviä ja hauskoja.
- Anonyymi
Pertti Koskisen kirja, Silloin ja sinä yönä. Päähenkilö on työtön paikallislehden toimittaja.
Samuli Paronen ei paljon kouluja käynyt, mutta ehti olla monessa hommassa. Maa- ja metsätöissä, raksalla, sillilaivassa. Niistä syntyi monenlaista juttua. Rupesi kirjoittamaan 47-vuotiaana, julkaisi 10 kirjaa 10 vuodessa, ennenkuin kuoli keuhkosyöpään. ”Maailma on sana” on varmaan paras ikinä Suomessa julkaistu aforismikirja.
- Anonyymi
Kiitos. En ole kuullutkaan hänestä. Varasin kirjastosta hänen kirjansa Kapina.
- Anonyymi
Bukowski on yksi kirjailija josta pidän. Postitoimiston luin parissa päivässä, yleensä kirjaan menee viikko pari kunhan sivuja on kohtuullinen määrä. Tiiliskiviin en ole vielä koskenut. Postitoimistossahan päähenkilö oli täysin hunningolla kuten kirjailija itsekin. En tietenkään voi samaistua siihen jatkuvaan ryyppäämiseen ja naimiseen kun en tuota viinaakaan juo mutta kertoo tavallisesta miehestä.
Kas kun ei kukaan vielä ole maininnut Pentti Haanpäätä. Hänellä jos kenellä riitti juttuja tavallisesta kansasta . ”Noitaympyrä”, ”Isännät ja isäntien varjot”, mitä nyt ensiksi mieleen tulee. Jo kansalaiskoulun kirjallisuuden tunnilla luettiin juttua Pussisen akasta, joka ”ei koskaan kadottanut uskoaan siihen, että enemmän sitä on maailmassa vettä kuin paskaa…”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3913107
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1822473- 361902
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2831668- 541189
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa282990Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248826- 80823
- 49683
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46601