Miksihän? kuolevissa pikkukylissä

Anonyymi-ap

Miksihän se köyhyys saa näkyä näissä käpylöissä niin ettei kukaan puutu asioihin,tarkoitan julkista puolta,kävelin pitkästä aikaa torilla ja katselin "ilmoitustauluja" siellä loistaa Hyvärisen leipomo hyvin edustettuna(Jo kauan ollut muisto vain) taulut on melkein tyhjillään karttakin kai siellä jossain,mutta lasi niin suhmurainen että eipä siitä selvää saa,jokunen paperi arkki A4 kokoa repsottaa yhdestä kulmasta kiinni,Kylä on täynnä vanhoja jo edesmenneiden yritysten nimiä,Jossain vaiheessa näitä luvattiin siistiä pois,,no ei nuo minua haittaa,mutta antaa välinpitämättömän kuvan tästä muutenkin unholaan jäävästä kuolevasta yhteisöstä!

7

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elähän huoli, Satatuhatta uutta työpaikkaa

    • Anonyymi

      Ihme valittajia aina löytyy. Mikäli asia ei miellytä, niin silloin pitää alkaa toimimaan itse eikä kitistä täällä sivustolla kuin joku vihervasemmistolainen vajakki.

    • Anonyymi

      Hyi v tämä kuhmo on p a s k a paikka

      • Anonyymi

        Ai että, paranis vielä kun moiset negatiiviset rupuset vain osais sitten pysyä poissa🤔


    • Anonyymi

      Voe pahoton maikka.

    • Anonyymi

      Kaikista pahita on että Kuhmon virkamiehet ja toimihenkilöt elävät kuin mitään ei olisi tapahtunut, kaikki saman kaavan mukaan kuin 10 v sitten.
      Tönölän aluee aina ollut se kehitys Kostamuksen jälkeen, suojelujen jälkeen. No se yksi hupakko sentään teki Nurmestien haaraan tyhjään kadut ja vedet. Kenen yllytyksestä?
      Yhtyminen Sotkamoon ainoa tulevaisuus.
      Sinne meni töihin muutama vuosi sitten kaavoittaja nyt lähti ainoa oikea koulutettu rakennustarkastaja.
      Osan noista perustehtävistä voisi ostaa suosiolla muilta.
      Nyt kun vesi ja kaukolämpö erillään niin kaiken muun voisi ostaa naapurikunnista.
      Sama koskee elinkeinopalveluja, Ei kaksi paikkakunnalla tattina istuvaa luo elinvoimaa tänne. Tuo pitää olla maakunnallinen organisaatio joka saa jotain aikaa.
      Ukkoja joilla paljon lomia ja messumatkoja, harvoin töissä.
      Talous kait pitää olla Kuhmossa, kaikki muut palvelut ostettavissa.

    • Anonyymi

      Muuta kajjaaniin jos asioihin puuttuminen on sun juttus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5520
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3418
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3309
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2487
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      58
      2382
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1897
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1715
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1146
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1112
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      111
      1001
    Aihe