Lasten haastattelujen perusteella on sellainen kuva, että lähes kaikilla on joku teräase taskussa. Ja kun kuuntelee uutisia niin usein mainitaan, että joku lapsi, tai lapsijoukko on aseella uhkaamalla ryöstänyt toisilta lapsilta omaisuutta.
Mitä tälle asialle voisi tehdä. Onko sitä vain siedettävä? Lapset lällättelevät vaan, että heille ei voi mitään.
Tikarit lasten taskuissa
3
182
Vastaukset
- Anonyymi
Arestiin pariksi päiväksi, niin ei mielellään tee toista kertaa.?
- Anonyymi
Kaikki aseet pois kaduilta. Siihen olisi toimiva keino olemassa, mutta nyt pitää hyssytellä.
- Anonyymi
Kun on egokeskeinen, niin näkee maailman vain sen egon kannalta mustavalkoisesti: mitkä asiat muodostaa uhan egolle ja mitkä asiat hyödyttää sitä. Tälläisessä tilanteessa ajattelu helposti kankeutuu ja aletaan muodostaa omaa tarinaa sen egon suojelemiseksi eikä altisteta itseä tilanteille joissa se ego voisi kyseenalaistua. Toiminta muuttuu passiiviseksi (palvokaa mua) tai reaktiiviseksi (epäsuora tai suora aggressio ihmistä kohtaan, joka on kyseenalaistanut egon) vaikka sen pitäisi olla proaktiivista (hetkessä eläminen ja kehittyminen). Tällöin helposti näet ne ihmiset vihollisina, jotka ei vahvista käsitystä omasta egosta. Sitten onkin helppo sulkeutua pelaamaan fortnite, kun siellä voi olla hallinnassa ympäristöstään paremmin.
Eli se passiivinen puoli on sitä, että jatkuvasti odotetaan, että muut imartelee sun egoa ja muut vahvistaa sen sun mielessäsi omaksuman ylemmän aseman. Ja, jos näin ei tapahdu ja oma ego on vaarassa saada kolauksen, niin sitten muututaan passiiviseksi ja esitetään välinpitämätöntä tai sitten hyökätään.
Hyvänä esimerkkinä näistä epäsuorista hyökkäyksistä tai passiivisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984876Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404834Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952459- 1312380
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42032- 1151975
- 2561637
- 3831397
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243