Työttömyys laina

Anonyymi-ap

Ansiosidonnainen työttömyyskorvaus on kohtuutonta verorahojen väärinkäyttöä. Se pitäisi muuttaa lainaksi, jossa Kelan korvaus olisi vain pohjaosa ja loppuosa olisi valtion myöntämää lainaa. Valtio saisi näin korkotuloja, ja lainan voisi maksaa kätevästi takaisin, kun työllistyy. Tukea maksettaisiin enintään vuoden ajan, eikä uutta lainaa voisi saada ennen kuin edellinen on kokonaan maksettu.

Lainan ottaminen ei olisi pakollista, vaan vapaaehtoista. Jos henkilö tyytyy pelkkään pohjaosaan eli Kelan peruskorvaukseen, hän voisi välttää lainan kokonaan. Näin järjestelmä olisi reilu ja jättäisi ihmisille vapauden valita: joko selviää niukemmalla toimeentulolla ilman velkaa tai ottaa lainan ja sitoutuu maksamaan sen myöhemmin takaisin.

Tämä malli toisi vastuuta ja kannustaisi ihmisiä hakeutumaan nopeammin töihin, eikä istumaan kuukausitolkulla tukien varassa. Työttömyysturvan ei pitäisi olla pysyvä toimeentulon muoto, vaan väliaikainen apu. Lainapohjainen järjestelmä opettaisi rahankäyttöä ja suunnitelmallisuutta – jokainen tietäisi, että saamansa eurot eivät ole lahjaa, vaan tulevaisuudessa takaisin maksettavia varoja.

Lisäksi valtio voisi porrastaa lainan korkoa sen mukaan, kuinka aktiivisesti henkilö hakee töitä tai kouluttautuu. Ahkeralle työnhakijalle korko voisi olla hyvin matala tai jopa nolla, mutta passiiviselle korkeampi. Tämä olisi reilua niille, jotka tekevät aidosti töitä työllistyäkseen.

Tällainen järjestelmä vähentäisi väärinkäyttöä ja lisäisi työnteon arvostusta. Samalla se keventäisi veronmaksajien taakkaa ja tekisi sosiaaliturvasta taloudellisesti kestävämpää pitkällä aikavälillä. Työttömyysturva lainana olisi askel kohti vastuullisempaa hyvinvointivaltiota, jossa apu on olemassa, mutta ei ilmainen.

16

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerropa vielä, miten meinasit soveltaa lainaa ihmisiin, joiden tuottavuus on heikko? Seurauksena vain maksamattomia lainoja ja takaisinperintää, jolloin ihmiset menettää omaisuuttaan. Syntyy siis lisää ihmisiä, joilla ei ole mitään menetettävää - eikö tämä pelota sinua lainkaan?

    • Anonyymi

      Toivottavasti aloittaja jää työttömäksi. Voisi lisätä vähän todellisuuden tajua puupäähän.

      • Anonyymi

        On työttömyys aina kuitenkin laina


    • Anonyymi

      Tämä on kerrassaan nerokas idea tosin vaatii vielä kehittämistä. Tunnen useamman jotka ovat keinotelleet ansiosidonnaisella, työt ei kiinnosta niin kauan kun on liitonpäiviä.

    • Anonyymi

      Ansiosidonnainen ja hieman pimeää duunia, osa jopa entiselle työnantajalle tuottaa sellaisen nettoansion, jollaista ei entisessä duunissa saanut bruttonakaan.

      • Anonyymi

        Kelan rahoilla pärjää kanssa kun saa asumistukea lisäksi vähän pimeitä töitä niin jää enemmän kuin töisä käteen


    • Anonyymi

      Ansiosidonnainen on nopeasti ohitse. Sekin ihan rupinen raha jota nopeasti leikataan. Sitten Kelan kusiselle kiturahalle.

      • Anonyymi

        Osa ei saa anssia koska te-toimisto pakottaa heidät töihin esim puhelinmyyntiiin


      • Anonyymi

        Juu, ei tuolla elä. Joutuu varastamaan ja tekemään rikoksia jotta joten kuten pärjää. Töihin ei oteta joten ei ole vaihtoehtoja.


    • Anonyymi

      Ei mitään uutta. Ennenvanhaan, erityisesti uittotyömailla, saattoi ajoissa paikalle saapunut mutta sääolosuhteiden armoille joutunut ryöukko olla "napaansa asti" kiinni yhtiössä, kun piti elää velaksi ja palkkatöiden alkaminen viivästyi. Ei onnistu pullamössöiltä nykynuorilta (alle 55v).

    • Anonyymi

      Jos ei ole menestyviä yrityksiä, ei ole työpaikkojakaan. Ei duunaria pidetä säälistä missään, poikkeuksena kunnanvirastot, joissa tulee kuulua oikeaan puolueeseen.

    • Anonyymi

      Sulle kannan kaiken, vaikket mitään pyydä
      Liukumäen rappusista teen
      Viltin päällä ulkona
      Mehua ja onnea
      Vaikka rahaa rakastaisin enemmän
      Nauraisin pois kaiken ikävän
      Jos pidät kiinni kovempaa
      Voin sulle kaiken omistaa
      Piirtäisin sydämiä eteiseen
      Löytäisin lompakon hävinneen
      Sä silti multa katoat
      Ja joskus maahan hajoat
      Kun kuitenkin aina on työttömyys laina

    • Anonyymi

      Kyllä perheyrityksissä pidetään sukulaisia seisoskelemassa, kun vierasduunarit tekee kaikki työt.

    • Anonyymi

      Suomi on täynnä tyhjiä "oljytynnyreitä".Kaupunkeista läytyy kyllä risusavotoa.
      Öljytynyreiden vierren poltetavaa,Koditomat voisivat majoituua telttamajoitukseen näiden tynnyröiden lähelle. TV antaa ymmärtää että tällainen tapa ohittaa TYÖTÖMYYSTURVAN.

    • Anonyymi

      Se on helppo irvailla toisille jos on itsellä näennäisesti äidin leipä vielä suussa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      249
      7571
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      142
      3981
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      118
      2227
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1667
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1520
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1402
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1214
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1012
    9. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      963
    10. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      958
    Aihe