Kursori hyppää kirjoittaessa väärään kohtaan ja kirjoitus jatkuu siellä mihin kursori nyt haluaa hypätä. Yleensä hyppää sanan eteen. Rivillä ei väliä. Tästä olen aikoinaan kysellyt, mutta ei ole ollut kuin 'suunsoittoa'.
Sovelluksella ei väliä. Kun kirjoitan to-si nopeaa, niin selvästi hypähtelyyn vaikuttaa. Nyt on ollut useampi versio ubuntusta ja eri läppäri, mutta sama toistuu. En hipelöi hiirtäni kirjoittaessa.
Sovelluksella ei väliä. Kun kirjoitan to-si nopeaa, niin selvästi hypähtelyyn vaikuttaa. Nyt on ollut useampi versio ubuntusta ja eri läppäri, mutta sama toistuu. En hipelöi hiirtäni kirjoittaessa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
troll..troll..troll.trool..trollallaa - idiootti
K-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i-l-l-a taas kovin vaikeeta Bing hakuija postaten!
Langattomassa hiiressä patterista alkaa virta loppua.
Vika on avaajan korvien välissä!
Tämä ongelma on edelleen akuutti ja vit .. mainen.
$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 25.10
Release: 25.10
Codename: questing
Tosiaan jo toinen tietokone käytössä. Ongelma esiintyy varsinkin silloin kun kirjoitan nopeasti. Varmaan tuo hiirilevy on osasyyllinen, mutta ei liity fyysiseen kosketukseeen. Tämä bt-näppäimistö toimii ihan ok, täsäkin hiirilevy, mut on tuossa oikealla. Kirjoitus hyppää paikkaan jossa kursori viimeksi oli. Eikö ole ihme se että vuosikymmenien jälkeen tuo on tullut ilmi. Olen ubuntua käytellyt vuodesta 2004.
Itse väittäisin että Linuxissa on se bugi.
"Ongelma esiintyy varsinkin silloin kun kirjoitan nopeasti."
ai komentoriville...
Oi joo ja ... varsinkin ihan tälle saitille kirjottaessa hypähtelee. Mitä nopeammin kirjoittaa, sitä varmemmin hypähtää. Pitäisi videoida tuo hypähtely? Niin uskoisit asian, verkkokalvolle piirtyneenä. Ei hypähtele tällä bt-näppäimistöllä, en ainakaan vielä havainnut.