Ja lopussa oli pimeys
Ubuntu 25.10 Questing Quokka on beetaversiossa. Kyseessä on versio, jonka tulisi antaa varsin realistinen kuva lopullisesta tuotteesta. Ilmassa on suuren katastrofin tuntua.
Uuden Ubuntun keskiössä on Wayland, joka on edelleen surkea vitsi Nvidian näytönohjaimilla. Wayland on näyttöprotokolla, jonka pitäisi korvata vanha, luotettava ja supervakaa X11. Tai siis olisi pitänyt jo viimeisen 15 vuoden ajan.
Tällä kertaa Ubuntun käyttämän Gnome-työpöytäympäristön kehittäjät saivat kuitenkin mahti-idean: vauhditetaan Waylandin suosiota tunkemalla se väkisin käyttäjien kurkusta alas, lopputuloksesta viis.
Gnomen päätös oli niin typerä, että oli vaikea kuvitella Canonicalin hyppäävän kelkkaan mukaan. Näin yhtiö kuitenkin toimi: Ubuntu 25.10 on saatavilla vain Wayland-taustateknologialla. Löytyykö laitteestasi Nvidian näytönohjain? Ikävä juttu.
Aivan aluksi on syytä antaa ansaitut kehut Gnome-kehittäjille. Viimein Waylandin-käyttöönotto-ongelmaan löytyi ratkaisu: pakottaminen. Se onkin todennäköisesti ainoa tapa, millä tämä edelleen epäkypsä ja beetatason teknologia saataisiin koskaan laajempaan käyttöön.
Oli Waylandista mitä mieltä tahansa, on uuden Ubuntun käyttäjien pakko hyväksyä se tosiseikka, että X11:tä ei enää ole. Millainen vaikutus sillä on lopulliselle tuotteelle? No, alku ei ainakaan lupaa hyvää.
Ubuntu 25.10 käynnistyi avoimen lähdekoodin nouveau-laiteajurilla. Se on kuitenkin suorituskyvyltään surkea ja ominaisuuksiltaan olematon. Ei kun Nvidian suljetut ajurit sisään ja rokkenrol.
Koneen uudelleenkäynnistys, latausruutu ja lopuksi pelkkää pimeyttä. Hetken päästä näyttö antaa virheilmoituksen out of range.
Pienen selvittelyn jälkeen käy ilmi, että Wayland uskoo jostain syystä näyttöni olevan paitsi kolme tuumaa todellista kokoaan suurempi myös 21 hertsiä kyvykkäämpi kuin mihin sen virkistystaajuus todellisuudessa kykenee. Hienoa.
Mitä uutta?
Surkeaa suorituskykyä ja pari vaihtunutta oletussovellusta. Esimerkiksi hyvin toiminut Gnome Terminal -terminaaliemulaattori on päätetty korvata konttiteknologioita varten kehitetyllä Ptyxisillä, joka ei tuo pöytään mitään parempaa paitsi nimen, jota on mahdotonta lausua.
Myös Gnomen niin ikään hyvin toiminut kuvankatselin on korvattu Loupe-nimisellä sovelluksella, koska miksikäs ei. Sama juttu kuin edellisessä. Toimiihan Loupe, mutta miksi hukata resursseja uuden, vastaavan sovelluksen kehitystyöhön?
Gnome on päivittynyt versioon 49. Tarjolla on ainakin uusia animaatioita.
Positiivista uudesta Ubuntusta on vaikea löytää. No, oletustaustakuva on hieno ja kekseliäs. Tuottavuuden kannalta sillä ei kuitenkaan ole mitään merkitystä.
Ubuntu 25.10:n ohjelmistovalikoima on yhtä suppea kuin aiemminkin. Toimisto-ohjelmisto ei kuulu oletusasennukseen, ja Firefox-selain on yhä surkea snap-versio, joka ei tue kunnolla rautapohjaista 3d-kiihdytystä.
Ubuntu 25.10 Questing Quokka - Ja lopussa oli pimeys
Anonyymi-ap
0
183
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913952Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973307Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2081953Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m811695Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä951678- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571192