Ammattimainen autohuijari josta on tehty useita rikosilmoituksia ja huijari vain jatkaa huijaamisiansa. Poliisi ei tee asialle yhtään mitään, vaikka rikosilmoituksia on tehty useita. Mikä homma tämä oikein on, ettei poliisi hoida enää tehtäviään?
Miksi poliisi ei reagoi rikosilmoituksiin?
Anonyymi-ap
42632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Rikosilmoituksen poliisille tekee pääsääntöisesti asianomistaja. Sen jälkeen poliisi kuulustelee asianomistajan ja kysyy vaatimukset. Soita poliisille ja kysy, koska voit tulla asianomistaja kuulusteluun.
En ole asianosasinen. Huijari on huijannut ayutoilla ysäriltä asti, mutta poliisilla ei ole halua puuttua tilanteeseen.
Siis, et ole tehnyt mitään rikosilmoitusta, vaan antanut poliisille vinkin. Poliisi tietysti päättää minkä arvoinen vinkkisi on. Jos se ei ole johtanut mihinkään, niin se on ollut arvoton.
Ääliö, älä oleta mitään! Kaksi peräkkäistä väärää oletusta. En ole asianosainen edes vinkkimiehenä.#youtube #Lieto #auto #huijari.
---tietysti näkyy myös syy, miksi ne eivät ole antaneet aihetta aloittaa tutkintaa.
Noilla aihetunnisteilla löytyy vain iso määrä yhden ja saman V.Ö.:n videoita.
Niitä on niin paljon, että ei jaksa edes aloittaa tutustumista. Voisitko referoida lyhyesti ketkä rikosilmoituksoa on teheet ja mistä teonkuvauksista, niin voidaan arvioida, miksi poliisi ei tee mitään?
Jos poliisi ei ole tehnyt rikosilmoituksille mitään, niin silloin niihin on tehty lopettamispäätös ja syy, miksi ? Lopetetut rikosilmoituksen ovat kaikille julkisia ja kuka tahansa saa ne maksua vastaan.
Jo ilmoitukset eivät ole tulleet julkisiksi, niin silloin niitä tutkitaan, eikä niitä luovuteta kenellekään ulkopuoliselle.
ei kertonut huijarin nimeä
PVP peikko suonissa
"Jos poliisi ei ole tehnyt rikosilmoituksille mitään niin silloin niihin on tehty lopettamispäätös"
Tää oli hauska. Kun ei tehdä mitään niin tehdään lopettamispäätös. Senhän voi tehdä samantien kun kirjoittaa ylös ilmoitusta. 🤣
Mitä jos mekin alettaisiin käyttää näitä viisaita termejä?
Kun en hae töitä vaikka ministerit käskee niin " olen tehnyt lopettamispäätöksen". Olen toosi pätevä! 😎
Näin se vaan menee. Jos poliisille tehdään 1000 rikosilmoitusta, mutta poliisin resurssit riittävät vain 100:n tutkimiseen, niin silloin 900 rikosilmoitusta jää tutkimatta. Niistä mitkä tutkitaan päättää poliisi, ei ilmoituksen tekijä, eivätkä tänne kirjoittavat. Valtuudet poliisille on myöntänyt Eduskunta poliisilaissa.
Poliisien tekemät rikokset tutkitaan erityisen tarkkaan, siitä pitää huolen media ja ihmisten oikeus kannella poliisista.
Nimi löytyy mm. ylilaudalta.
Tämä Suomi24:kin on jo rajatapaus, mutta kukaan täysjärkinen nyt ei missään ylilaudalla aikaansa vietä.
Kuka valvoo että poliisi tekee riittävästi palkkansa ja runsaslukuisten lisiensä suhteen? Jos ja kun omalla päätöksellä voi priorisoida (Jättää lakisääteiset työnsä tekemättä) mikä näitä vätyksiä painostaa tekemään yhtään mitään palkkansa eteen?
Poliisin esimerkkejä priorisoinnista ovat:
- pasteeraus kouluissa ja päväkodeissa
- laulu- ja soittoesitykset työn puitteissa
- vihapuheen torjunta (politikointia)
- häiriöilmoitusten tilastoimiset, niiden joille poliisi ei tee mitään
- tiedottaminen tekemisistään, aka omakehut
- tiedottaminen siitä miten kannattaa ajaa talvella
- tunteenpurkaukset ip-lehdissä (poliisi on kyllästynyt...)
- somettaminen kaikissa mahdollisissa kanavissa
Täh !! Onhan täällä jo kerrottu, että valtuudet poliisille priorisoida poliisille kuuluvat tehtävät on antanut Suomen Eduskunta. Jokainen poliisin päätös perustuu Poliisilakiin. Se, joka ei tyydy poliisin tekemään päätökseen voi vain kannella. Muuta mahdollisuutta ei ole vaikka kuinka sapettaa.
***Kuka valvoo että poliisi tekee riittävästi palkkansa ja runsaslukuisten lisiensä suhteen? **
Poliisissa on sama mitä jokaisessa firmassa. Firman johto vastaa siitä, että sen alaiset tekevät riittävästi palkkansa eteen.
Kysyjän pitäisi opiskella Montesquiun oppi mitä meillä Suomessa noudatetaan. Diktatuurissa VALTA on yleensä yhdellä henkilöllä, mutta meillä demokratiassa se on jaettu kolmeen osaan.
Lainsäädäntövaltaan mitä käyttää Eduskunta. Tuomiovaltaan mitä käyttää riippumattomat tuomioistuimet ja toimeenpanovaltaan mitä käyttävät virkamiehet. Virkamiehinä poliisit kuuluvat toimeenpanovaltaan.
Nimi kiinnostaa kuitenkin. Miten määrittelisit menttaalisen terveydentilasi?
Valtiolla se ei mene ihan niin.
Poliisit voivat myös tuomita rangaistukseen.
Täh? Ei minua ole se nimi kiinnostanut. Sekoitat eri kirjoittajia keskenään.
En tiedä mitä "menttaalinen" tarkoittaa, jollet sitten yritä esiintyä mukafiksuna ja tarkoita mentaalista. Siinä suhteessa terveydentilani on normaali. Siitä kertoo esimerkiksi se, että ylilauta ei kuulu kiinnostuksenkohteisiini.
Kaikki mitä kuulee tai kokee rikosilmoitusten teosta vaikuttaa siltä ett poliisi tutkii vasta jos tuodaan valmiit syylliset ja valmiit todisteet.
Kaikki riippuu rikoksesta. Jos poliisin tietoon tulee esimerkiksi murha, niin kyllä sitä ryhdytään tutkimaan vaikka tekijästä ei ole mitään tietoa. Eduskunta on antanut poliisille oikeuden asettaa tehtävät tärkeysjärjestykseen eli priorisoida tehtävänsä.
Tässä tapauksessa jo rikosilmoituksissa on tiedetty tekijä ja rikos ja poliisi silti ei tee mitään.
Niin, poliisin ammatti on Suomessa ainoa, minkä jokainen suomalainen osaa paremmin, kuin siitä leipänsä tienaavat.
Meillä on hyväuskoinen käsitys rikosten selvittämisestä kun olemme ikämme katsoneet tvstä Columboa ja Syyttäjää, Midsommer murhia ynnä muita joissa rikosten selvittämiseen ryhtyy ryhmä viisaita.
Suomen tekniikka lienee että yksi setä saa uurastaa yksikseen mitä mieleen juolahtaa.
Onhan lehdissäkin lukenut miten "rikolliset putkahti poliisien haaviin kuin tyhjästä ". Eli suomen poliisi selvittää rikoksia vain jos ne putkahtaa syliin.
Niinpä, oikeassa elämässä moni murhaajakin kävelee vapaana rinta rottingilla, koska tekijä jäi selvittämättä.
Kuten kaikissa ammateissa joku osaa ammattinsa paremmin, kuin toinen. Pienemmissä rikoksissa on ilmoittajan tuurista kiinni, kuka poliisi sen saa tutkittavakseen, selviääkö rikos vai ei. Suomessa parhaat tutkijat ovat valikoituneet KRP:hen.
Tässä tapuksessa poliisi on se huijari ...Eipä yllätä......Siis poliisi ei tutki omaa rikosta.....
huijari tekee duunia poliisille
mitä enemmän rikoksia, sitä vähemmän oikeustaloa kiinnostaa
Poliisi kirjaa lähinnä ylös, harvoin asia selviää. Jos presidentiltä viedään niin silloin rikos selvitetään varmasti. Menee naamakertoimen mukaan yleensä.
Itse asiassa voisiko asiaa korjata hieman sillä tavoin että poliisitutkijoiksi koulutettaisiin tutkijoita eikä bodaajapoliiseja. Eli olisi eri koulutuslinja niille joita tarvitaan kaduille voimankäyttöön ja niille joita tarvitaan istumaan toimistoon?
Riittäisi väkeä tutkintaan ehkä paremmin eikä tarvitsisi aina viisastella termillä "resurssipula".
Tietenkin ihmisillä on eri arvo vaikka siitä puhuminen on kuulemma väärin. Mutta kaikille se on koko ajan näkyvillä ettei tavis ole saman arvoinen kuin kansanedustaja vaikka kansasta se onkin valittu tavisten joukosta. Arvo nousee viran mukaan.
Sinulla on heikot tiedot. Jo yli sata vuotta poliisilla on ollut työnjako. Eivät virkapuvussa poliisiautoissa istuvat tutki rikoksia, eivätkä rikoksia tutkivat istu virkapuvuissa poliisiautoissa. Eivätkä petoksia ja kavalluksia tutkivat tutki murhia ja tappoja, eivätkä murhia ja tappoja tutkivat tutki petoksia ja kavalluksia.
Espoossa alaston nainen tunki ruokaravintolaan häiriköimään. Poliisilla kesti 45 min saapua paikanpäälle. Espoossa, jossa enemmän poliiseja kuin Pohjois-Suomessa konsanaan.
Vaikka Espoossa olisi poliiseja enemmän, kuin Pohjois-Suomessa, niin partiot voivat olla kaikki yhtä aikaa tehtävällä. Jos yhtään partiota ei ole vapaana, niin on odotettava jonkin partion vapautumista, koska tehtävä ei ollut kiireellinen. Jos vielä käy niin huono tuuri, että vapautunut partio oli toisella puolella kaupunkia, niin 45 minuuttia voi hyvinkin kestää.
Taas hyvä esimerkki siitä miten jokainen suomalainen osaa poliisin ammatin paremmin, kuin siitä leipänsä tienaavat.
Soitto ja laulu sekä päiväkotivierailut ovat poliisille tärkeämpiä.
Niinkö
Lähes vuoden vanha juttu, mutta mielenkiintoinen miten jokainen suomalainen luulee osaavansa poliisin ammatin paremmin, kuin siihen koulutetut ja siitä leipänsä tienaavat. Rikoksia saa tutkia kuka tahansa, siitä vaan. Vain pakkokeinot ovat poliisin yksinoikeus.
Luultavasti innokkaimmat käyvät neuvomassa poliisia miten asiat pitää hoitaa.
Kaikki tv:ssä esitetyt poliisisarjat ovat satua, niissä rikos aina selviää ja tekijä jää kiinni, ei todellisessa elämässä.
Niin on jotkut ottaa ne sarjatkin tosissaan
Ei be ehdi. Tutkivat kaikki tyhjää kansanedustajien kodeissa.
Jos kyse on vaikkapa tänne tulleesta monitoimiosaajasta, jonka yritystoiminta siinä pilattaisi.
Näin huutavan työvoimapulan aikana on kaikkea katsottava vihreillä linseillä.