Vanhempien tulisi olla enemmän mukana jälkeläistensä kasvatuksessa.
Joka päivä löytyy katuojista ja roskiksista lytistettyjä limutölkkejä. (Joo , kaljatölkkejä myös) Nuoria ei pätkääkään kiinnosta tölkeistä saatava pantti, päivastoin, tölkit litistetään, ettei kukaan muukaan voi palauttaa tölkkejä. Nuorille työnnetään kotoa runsaasti rahaa ja käsketään painua ulos, rahaa tulee vanhempien lompakosta niin paljon, että pullopantti ei kiinnosta pätkääkään. Nuorten käyttäytymismallissa on jotenkin noloa mennä palauttamaan tölkkejä. Raha ei kuitenkaan ole se tärkein pointti, vaan se, että tölkit ovat metallijätettä. Siksi niissä on pantti, että se kannustaisi palauttamaan tölkit kiertoon, sen sijaan ett' ne lingotaan johonkin kadulle tai pöpelikköön.
Pahinta on, että tölkki heitetään auton ikkunasta johonkin pellolle, jossa maatalouskoneet silpoo sen, ja kun laitumella oleva lehmä vahingossa syö peltisuikaleen, se saattaa kuolla siihen.
Nuoret ovat tyhmiä ja hemmoteltuja
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567775Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615360Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515253Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1062289Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e21145Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol31140Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa37996Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43944