Milloin Suomeen saadaan toimiva ja oikeudenmukainen oikeuslaitos?

Anonyymi-ap

Melkoisia ongelmia on nykyään, jos joutuu asioitaan käräjille hoitamaan.
Pitää palkata juristi hoitamaan puolustusta. Näiden juristien palkkiot ovat ihan mielettömiä.
Esimerkkinä perintöriita oikeudessa, joka ensinnäkin kestää viikkoja, joten jostain 200000 euron arvoisesta perinnöstä menee ainakin kymmenen prosenttia juristin palkkioihin. Sen takia ei tavallisilla ihmisillä ole varaa viedä asiaansa oikeuteen suurten kustannusten takia.
Asiat voisi hoitaa yksi tuomari, jolla on käytettävissään kummankin osapuolen mielipide ja tarvittavat kirjalliset todisteet. Sitten tuomari ratkaisee asian ja päättää paljonko osapuolten asianajajat saavat palkkiota. Tuomiosta voi sitten tehdä valituksen ylimpään oikeusistuimeen.
Suomessa riittäisi hyvin, että on kihlakunnan oikeus ja sen jälkeen Korkein oikeus, se välissä nyt oleva hovioikeus on tarpeetonta rahanmenoa aiheuttava oikeusaste.

4

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KHO on naisitettu ja poliittisesti punavihreillä. Siksi sen päätökset estävät uusien tehtaiden, kaivosten, tekoaltaiden, rakentamisen ja vanhojen rotteoiden purkamisen. Mitään vastuuta taloudesta ei KHO :l la ole .
      Suojellut rakennukset päätyvät lopulta kaupunkien riesaksi.

      • Anonyymi

        Osaa se Kokoomuskin tuomita väärin vaikka ovatkin oletettuja munallisia.


    • Anonyymi

      Ikävä kyllä niin korruptoitunut, että pelkään ei milloinkaan.

    • Anonyymi

      Ei Suomessa ymmärretä enää ihmisyyttä.
      Aloituksen ehdotus olisi ihmisyyttä.
      Mutta yhteiskuntaa hallitsee pahuus kunnes se pian tuhoutuu.

      Juurihan lehti kertoi miten ihaniin oloihin murhaajat pääsee "kärsimään rangaistusta". Pahuuden yhteiskunta palkitsee pahuuden tekijöitä, ei rankaise kuten oikeus olisi.

      Voisi Trump opettaa vähän tapoja meidän johtajille kun menevät sinne kylään. Tietääkö Trump millaiset satanistit johtaa Suomea? Trumphan väittää olevansa kristitty ja silti tykkää meidän johtajista, jotka palkitsee terroristeja ja murhaajia hyvillä palveluilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      426
      8107
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      114
      5618
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      115
      4674
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      199
      4505
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4478
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3977
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3873
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3747
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      42
      3679
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3491
    Aihe