Paras tapa jättää perintöä.

Anonyymi-ap

Mikä on paras tapa jättää perintö? Pääasiat on että mahdollisimman vähän perskärpäsille ja sukulaisille ei mitään. Lisäksi pitäisi olla mahdoton kiistää ja mahdollisimman lyhyt ja yksiselitteinen.

Vinkkejä? Ostanko kultaa ja hautaan metsään?

11

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossa oli katkeran ihmisen puhetta.

      Hautaa kultaa toki metsään, mutta järjestä nyt edes joku etsintä-, vihje-, suunnistus- ja kysymyskilpailu, jossa ihmiset ryntäävät vielä vuosien päästä etsimään kultaasi kartan, kompassin ja lapion kanssa. Vihjeiden pitää olla niin vaikeita, ettei asia ja perintö ratkea heti. Ota mallia Da Vinci -koodista.

      • Anonyymi

        Toi on egoistis-darwinistinen näkemys. En halua huomiota enkä pompotella ahneita. Haluan hävitä unohdukseen jälkiä jättämättä...


    • Anonyymi

      Tuhlaa ne rahat niin kauan kun pystyt, sinun rahoja ne ovat.

      • Anonyymi

        On jo mitä tarvin enkä välitä pröystäämisestä.


    • Anonyymi

      Sijoitusvakuutus ja määritelty edunsaaja. Ei lasketa mukaan perintöön edes.

      • Anonyymi

        Kerro lisää? Sama se hautaako metsään vai rahoituslaitokseen johonkin päättymättömään projektiin.


    • Anonyymi

      Hautaa metsään ja kerro paikka vain minulle!
      Minä kyllä sitten hoitelen asian.

      • Anonyymi

        Se on yksi vaihtoehto kunhab ei mene pää löysästä sekaisin.


    • Anonyymi

      "Tuossa oli katkeran ihmisen puhetta."

      Todellisuudessa hän on käänteistä huomiota tavoitteleva friikki, luonnon oikku, kaikkialla tarpeeton otus, jota ei kenenkään pidä jäädä kaipaamaan.

      Koska otus ei pidä maailmasta, ympäristöstään ja lähimmäisistään, parasta on (a) vaihtaa varallisuutensa timantteihin ja hakata timantit murskaksi tai heittää syvälle merenpohjaan. Vaihtoehtoisesti voi (b) ostaa Bitcoineja ja hankkiutua niistä täydellisesti eroon ja siis hukata salasana pysyvästi. Kaiken varallisuutensa voi myös (c) vaihtaa 500 euron seteleiksi ja polttaa ne.

      Kyllä vastaavia vaihtoehtoja on satoja ellei satoja tuhansia.

      • Anonyymi

        Mikä on käänteinen huomio? Ennen kuullutkaat ihan uusi sanonta.

        Ei ole jälkeläisiä enkä välitä sukulaisista. Eikä ne minun rahojani tarvi.
        En ole löytänyt sopivaa lahjoituskohdettakaan. Huijareta, koijareita ja vastuuttomia kaikenlaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      77
      3198
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2030
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      167
      1792
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      293
      1320
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      31
      1226
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1170
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      102
      1120
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1080
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1074
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      27
      1007
    Aihe