Hallitus korjaa tuhoja
Keskustan linjapaperissa kuvataan Suomen ‘’kääntäneen selkänsä työ- ja opiskeluperäiselle maahanmuutolle’’. Vigeliuksen mukaan väite on absurdi.
– Nimenomaan keskustan apuroiman Marinin hallituksen jäljiltä työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton luvut räjähtivät käsiin. Määrät ovat olleet ennätyksellisen korkealla tasolla viime vuodet, mikä on heijastunut jatkuvina ongelmina sekä työmarkkinoilla että oppilaitoksissa, Vigelius toteaa.
– Nyt kun hallitus on kiristänyt maahanmuuttoa ja saanut alennettua määriä kestävämpää tasoa kohti, keskusta tahtoo peruuttaa ja avata rajat uudelleen.
Keskusta hamuaa kiintiöpakolaisia
Keskustan linjapaperin mukaan myös esimerkiksi maahanmuuttopolitiikassa painopiste on siirrettävä turvapaikan hausta kiintiöpakolaisuuteen. Keskustan mielestä Suomi voi jatkossakin vastaanottaa ‘’kohtuullisen määrän kiintiöpakolaisia’’.
– Maahanmuuton tulisi perustua työlle ja omillaan toimeentulolle eikä sille, että lennätämme toiselta puolelta maapalloa tänne ihmisiä, joilta humanitäärisinä tulijoina emme edellytä käytännössä mitään.
SUOMEN UUTISET ote
Maahanmuuton tulisi perustua työlle ja omillaan toimeentulolle
5
86
Vastaukset
- Anonyymi
Tuota voisi soveltaa myös maanviljelykseen Suomessa ja lopettaa se loisiminen muiden kustannuksella: Tulla omalla työllään toimeen! Suomi saataisiin nopeasti nousuun, kun turhia kuluja karsittaisiin esim kansallinen maataloustuki. Kyllä keput voisi töitäkin tehdä ja lopettaa sen pankolla makoilun ja lumensulamisen tarkkailun.
- Anonyymi
täys ylläpito kela-lomat ulkomaalaisille tulee lopettaa !
On järjetöntä maksaa täysi sosiaaliturva ulkomaalaisille.
- raha lahjana, ilman työ- tai sopeutumis velvollisuutta lomailuun täys ylläpito !!
Se ns. "pakolais-teollisuu"s ja "pakolais-politiikka" on täysin korruptoitunutta verovarojen tuhlausta, - tulonsiirto businesta. Joka tulee lopettaa !!
rikollisena toimintana.- Anonyymi
kelarahoillako nämä syyrian irakin pojat punttisaleilla on hienoissa vaatteissa?
- Anonyymi
sipilän syy
- Anonyymi
opop
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535520Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943418Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453309Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762487SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral582382Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751897Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2991715Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71156Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal231112- 1151010