Maahanmuuton tulisi perustua työlle ja omillaan toimeentulolle

Anonyymi-ap

Hallitus korjaa tuhoja

Keskustan linjapaperissa kuvataan Suomen ‘’kääntäneen selkänsä työ- ja opiskeluperäiselle maahanmuutolle’’. Vigeliuksen mukaan väite on absurdi.

– Nimenomaan keskustan apuroiman Marinin hallituksen jäljiltä työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton luvut räjähtivät käsiin. Määrät ovat olleet ennätyksellisen korkealla tasolla viime vuodet, mikä on heijastunut jatkuvina ongelmina sekä työmarkkinoilla että oppilaitoksissa, Vigelius toteaa.

– Nyt kun hallitus on kiristänyt maahanmuuttoa ja saanut alennettua määriä kestävämpää tasoa kohti, keskusta tahtoo peruuttaa ja avata rajat uudelleen.
Keskusta hamuaa kiintiöpakolaisia

Keskustan linjapaperin mukaan myös esimerkiksi maahanmuuttopolitiikassa painopiste on siirrettävä turvapaikan hausta kiintiöpakolaisuuteen. Keskustan mielestä Suomi voi jatkossakin vastaanottaa ‘’kohtuullisen määrän kiintiöpakolaisia’’.

– Maahanmuuton tulisi perustua työlle ja omillaan toimeentulolle eikä sille, että lennätämme toiselta puolelta maapalloa tänne ihmisiä, joilta humanitäärisinä tulijoina emme edellytä käytännössä mitään.

SUOMEN UUTISET ote

5

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota voisi soveltaa myös maanviljelykseen Suomessa ja lopettaa se loisiminen muiden kustannuksella: Tulla omalla työllään toimeen! Suomi saataisiin nopeasti nousuun, kun turhia kuluja karsittaisiin esim kansallinen maataloustuki. Kyllä keput voisi töitäkin tehdä ja lopettaa sen pankolla makoilun ja lumensulamisen tarkkailun.

    • Anonyymi

      täys ylläpito kela-lomat ulkomaalaisille tulee lopettaa !
      On järjetöntä maksaa täysi sosiaaliturva ulkomaalaisille.
      - raha lahjana, ilman työ- tai sopeutumis velvollisuutta lomailuun täys ylläpito !!

      Se ns. "pakolais-teollisuu"s ja "pakolais-politiikka" on täysin korruptoitunutta verovarojen tuhlausta, - tulonsiirto businesta. Joka tulee lopettaa !!
      rikollisena toimintana.

      • Anonyymi

        kelarahoillako nämä syyrian irakin pojat punttisaleilla on hienoissa vaatteissa?


    • Anonyymi

      sipilän syy

    • Anonyymi

      opop

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe