Jos mies kosii naista

Anonyymi-ap

Ja nainen vastaa myöntävästi.
Onko nainen periaatteessa jo siitä lähiten miehen oma?

11

457

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanoisin, että toisinpäin. Tiesitkö, että rikoslain 18 luvun 1 §:n mukaan:

      Jos joku sanoo nimensä tahi säätynsä muuksi, kuin se on, ja jos toinen siten aviosopimukseen petetään; taikka jos joku toisen viettelee aviosopimukseen siten, että salaa laillisen avioliitonesteen taikka seikan, joka voi saattaa avioliiton purkautumaan; rangaistakoon vankeudella korkeintaan yhdeksi vuodeksi taikka sakolla.

      Jos siihen tulee vihkiminen lisäksi, taikka jos pettäjä makaa naisen, joka on aviosopimukseen vietelty; olkoon rangaistus kuritushuonetta korkeintaan kaksi vuotta taikka vankeutta vähintään kuusi kuukautta ja enintään kaksi vuotta, taikka, jos asianhaarat ovat erittäin raskauttavat, kuritushuonetta korkeintaan neljä vuotta.

      Tässä mainitusta rikoksesta älköön syyttäjä tehkö syytettä, ellei asianomistaja ole ilmoittanut rikosta syytteeseen pantavaksi taikka oikeudessa hakenut aviosopimuksen tahi avioliiton purkamista.

    • Anonyymi

      On❤️ Ainakin minä koen näin.

    • Anonyymi

      Historiallisesti kihlaus on ollut ratkaiseva parin muodostuksessa. Kihlajaisjuhlat vahvistivat parin yhteiselämän kyläyhteisössä. Vihkiminen tapahtui myöhemmin, jos ylipäänsä paria vihittiin. Näin asia oli Suomessa 1600-luvulla.

      Kirkko kuitenkin puuttui tähän perinteeseen ja alkoi vaatimaan, että vasta kirkossa vihitty pari oli avioliitossa. Kihlauksen merkitys väheni, ja nykyisin kihlauksen asema on lähinnä aikomus naimisiin menemisestä.

    • Anonyymi

      On joo

    • Anonyymi

      Ainoastaan jos mieskin on naisen oma.
      -nainen joka olis miehen oma ilman kosintaakin-

    • Anonyymi

      Itse ajattelen niin, ettei toista voi omistaa. Hyvä suhde synnyttää luottamusta, jolloin omistussuhdetta ei tarvita. Lojaalius syntyy arvostuksesta ja kunnioituksesta toista kohtaan. Siihen ei sormuksia tai muutakaan tarvita. Henkinen minä riittää.

    • Anonyymi

    • Anonyymi

      Se on lupaus avioliitosta ei omistuksesta.

    • Anonyymi00009

      Toisen "oma"?
      Silloin kun sovitaan yheenkuuluvaisuudesta kihlajaisilla, se tarkoittaa että vain kahden kauppa on syntymässä. Tuossa koetaan että kumpikin osapuoli on sopiva vain toisilleen eikä kolmasia osapuolia enää tarvitse hamuilla ollakseen onnellinen.

      Jos jompikumpi ei ole tyytyväinen toiseen, on helpompi vielä tässä vaiheessa erota (yhteisessä sopimuksesa, toivottavasti) ja jatkaa etsintää.

      Kun yhteenkuuluvaisuus onl laillistettu - avioliitto- eroaminen on vaikeampaa ja tuskallisempaa monessa mielessä.

    • Anonyymi00010

      Ei ole, sitten vasta kun mennään naimisiin. Monihan peruu viime hetkellä ennen Aamenta. m>n

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      67
      1018
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      909
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      57
      860
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      798
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      687
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      617
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      586
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      579
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      567
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      555
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      549
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      497
    16. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      34
      478
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    18. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      440
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe