Äänestysliput luotien sijasta

Maria Corina Machado, venezuelalainen oppisition johtaja on saanut Nobelin rauhanpalkinnon.
Tästä valinnasta tullaan vielä keskustelemaan paljon. Norjalaiset tekivät oman valitansa,ja palkinnon sai oikea henkilö. Samalla Norjan palkintokomitea vältti valitsemasta Trumpia, jjoka oli tyrkyllä, ehkä itse tai Netanyahun kanssa palkinnolle.
Oliko valinta osoitus rohkeudesta vai pelkuruudesta?

12

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Ei osaa sanoa kun ei tunne hyvin Venezuelan tapahtumia.
      Muistikuva on, että sieltä paetaan pois joten palkinto
      oppisitiolle kuulostaisi oikealta.

      Trump ei rauhanpalkintoa ansaitse. Äijä on epävakaa sekopää,
      sanon näin kansankielellä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Kyllä hän on hengenvaarassa, joka päivä, sanoi senkaltaista itsekin. Näiden kolmansien maiden kansalaiset ovat väkivaltaisempi kuin demokraattisessa, länsimaassa kasvaneet. Ruotsissakin valtaosa väkivallasta ja rikoksista on nykyään muualta muuttaneiden tekemiä, mm. ministeri Anna Lindhin puukotti maahanmuuttaja, ja luultavasti Olof Palmen myös.

      • Anonyymi
        UUSI

        Äärikeistolaiset tappoivat molemmat.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Äärikeistolaiset tappoivat molemmat.

        Äärivasemmistolla huonoja ampujia, osui Trumpia vain korvaan, Palmeen osui, kun metrin päästä sai tähdätä.


    • Anonyymi
      UUSI

      Oikeaan osoitteeseen rauhanpalkinto meni. Se on tuki demokratialle
      ja vallanvaihdolle Venezuelassa.

      • UUSI

        Kuten taisin jo kertoa, Venezuela oli vauras ja vapaa sitsemänkymmentäluvulla, kun sosiaalidemokraattine presidentti Carlos Andrés Pérez johti maata ja määräsi öljyteollisuuden palvelemaan oman maan etuja, elintaso nousi ja kansa vaurastui. Kolumbialaiset ylittivät rajan sankoin joukoin, koska Venezuelassa ansaitsi paremmin. Nyt ihmisvirta kulkee vastakkaiseen suuntaan kun köyhät venecot pakenevat Maduron hirmuvaltaa; rikkaat ovat jo lähteneet lekottelemaan uima-altaille Miamin gusanojen seuraksi ja ne jotka ovat vielä jäljellä myyvät tehtaidensa tuotteet ulkomaille, ettei vain maan hallitus ja köyhät hyötyisi mistään.
        Chavezin sosialismissa oli hyviäkin puolia, mutta Maduro on syrjäyttänyt demokratian täysin ja Venezuela on tätänykyä vasemmistodiktatuuri.
        Venezuelassa on menossa yhteiskuntaluokkien välinen konflikti ja se että Trump ja USA sekaantuvat ja kaikin tavoin puuttuvat asiaan ei auta ketään. Trump haluaa rangaista Venezuelaa upottmalla Ns. huumeveneitä (Tren de Agua) miehistö mukaanluettuna, kansainvälisillä vesillä ja ilman oikeudenkäyntiä.


    • Anonyymi
      UUSI

      Palkinnon saanut Machado omisti palkintonsa sekä venezuelan kansalle että Donald Trump. Ja Trumphan jo soitti ja puhui Machadon kanssa puhelimessa, siitä päätellen myös Yhdysvaltojen hallinto on palkinnonsaajasta virallisestikin tyytyväinen.

      Mutta ketkä eivät olet tyytyväisi siihen että anti-kommununisti voitti Nobelin on äärivasemmisto: sitä vihapuheen määrää mitä tuore voittaja on saanut äärivasemmiston suunnalta päälleen. Todella likaista käytöstä, ja suorastaan rasistista naisvihaa jälleen kerran äärivasemmiston taholta.

    • Anonyymi
      UUSI

      Etelä-Amerikan vitsaus ollut hurmahenkinen laitasosialismi, jota sotilasdiktatuurit aikanaan yrittäneet kukistaa.
      Toivottavasti Trump keikauttaa Maduron .

      • UUSI

        Etelä-Amerikan laitavasemmisto ei todellakaan ole iloinen valinnasta, koska Machado on pyytänyt Trumpilta ja jopa Netanjahulta apua Maduron viralta panemiseksi.
        Tilanne ei ole ihanteellinen ja paras vaihtoehto olisi jos Venezuela ratkaisisi tämän ongelman itse ja järjestäisi vapaat vaalit, ulkomaisten tarkkailijoiden läsnöllessa valvomassa ja ilman amerikkalaisten väliintuloa.
        Valitettavast OAS on täysin hampaaton järjestö eikä pysty pakottamaan Venezuelaa vaaleihin.


    • Anonyymi
      UUSI

      Ratkaisu lyhyesti. Mitä tapahtui. Kuuban kommunistipuolue, päälehti.

      "Äärioikeistolainen oppositiohahmo ja väkivallan lietsoja María Corina Machado, jonka suurin hyve on vaatia epäjärjestystä, epävakautta ja kaaosta Venezuelassa, sai vuoden 2025 Nobelin rauhanpalkinnon"

      • Anonyymi
        UUSI

        Lisäksi Kuuban älymystö antaa seuraavan lausunnon, tässä sen alku ja loppu

        Ihmisyyden puolustajien älymystö, taiteilijoiden ja yhteiskunnallisten liikkeiden verkosto tuomitsee jyrkästi Nobelin rauhanpalkinnon myöntämisen María Corina Machadolle, mikä teko on kyyninen eskalaatio hegemonisessa keskustelussa ja Yhdysvaltojen sotatoimissa. Tämä manööveri ei suinkaan ole naiivi; se pyrkii tarkoituksella vaikuttavaan maailman mielipiteeseen Venezuelaan kohdistuvasta hyökkäyksestä naamioiden sen "vapauden sodaksi". Tämän vakavan ja häpeällisen manööverin edessä, joka pyrkii vain oikeuttamaan kokonaisen kansakunnan kuoleman ja tuhon ja loukkaa järkeä ja ihmisarvoa,

        Ihmisyyden puolustajien älymystö, taiteilijoiden ja yhteiskunnallisten liikkeiden verkosto

        kehottaa kiireellisesti maailman kansoja, kaikkia niitä, jotka aidosti uskovat rauhaan ja itsemääräämisoikeuteen ja puolustavat näitä arvoja, nostamaan äänensä voimakkaasti ja yhtenäisesti protestiksi.


    • Anonyymi
      UUSI

      Paksua . Kuuba se ei pääse karvoistaan eroon, kuin vanhan Neuvostoliiton Pravdan kirjoitukset.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3633
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      36
      3167
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      136
      2713
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2223
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2112
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      209
      2088
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      2005
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1860
    9. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1854
    10. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1851
    Aihe