Äänestysliput luotien sijasta

Maria Corina Machado, venezuelalainen oppisition johtaja on saanut Nobelin rauhanpalkinnon.
Tästä valinnasta tullaan vielä keskustelemaan paljon. Norjalaiset tekivät oman valitansa,ja palkinnon sai oikea henkilö. Samalla Norjan palkintokomitea vältti valitsemasta Trumpia, jjoka oli tyrkyllä, ehkä itse tai Netanyahun kanssa palkinnolle.
Oliko valinta osoitus rohkeudesta vai pelkuruudesta?

12

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei osaa sanoa kun ei tunne hyvin Venezuelan tapahtumia.
      Muistikuva on, että sieltä paetaan pois joten palkinto
      oppisitiolle kuulostaisi oikealta.

      Trump ei rauhanpalkintoa ansaitse. Äijä on epävakaa sekopää,
      sanon näin kansankielellä.

    • Anonyymi

      Kyllä hän on hengenvaarassa, joka päivä, sanoi senkaltaista itsekin. Näiden kolmansien maiden kansalaiset ovat väkivaltaisempi kuin demokraattisessa, länsimaassa kasvaneet. Ruotsissakin valtaosa väkivallasta ja rikoksista on nykyään muualta muuttaneiden tekemiä, mm. ministeri Anna Lindhin puukotti maahanmuuttaja, ja luultavasti Olof Palmen myös.

      • Anonyymi

        Äärikeistolaiset tappoivat molemmat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Äärikeistolaiset tappoivat molemmat.

        Äärivasemmistolla huonoja ampujia, osui Trumpia vain korvaan, Palmeen osui, kun metrin päästä sai tähdätä.


    • Anonyymi

      Oikeaan osoitteeseen rauhanpalkinto meni. Se on tuki demokratialle
      ja vallanvaihdolle Venezuelassa.

      • Kuten taisin jo kertoa, Venezuela oli vauras ja vapaa sitsemänkymmentäluvulla, kun sosiaalidemokraattine presidentti Carlos Andrés Pérez johti maata ja määräsi öljyteollisuuden palvelemaan oman maan etuja, elintaso nousi ja kansa vaurastui. Kolumbialaiset ylittivät rajan sankoin joukoin, koska Venezuelassa ansaitsi paremmin. Nyt ihmisvirta kulkee vastakkaiseen suuntaan kun köyhät venecot pakenevat Maduron hirmuvaltaa; rikkaat ovat jo lähteneet lekottelemaan uima-altaille Miamin gusanojen seuraksi ja ne jotka ovat vielä jäljellä myyvät tehtaidensa tuotteet ulkomaille, ettei vain maan hallitus ja köyhät hyötyisi mistään.
        Chavezin sosialismissa oli hyviäkin puolia, mutta Maduro on syrjäyttänyt demokratian täysin ja Venezuela on tätänykyä vasemmistodiktatuuri.
        Venezuelassa on menossa yhteiskuntaluokkien välinen konflikti ja se että Trump ja USA sekaantuvat ja kaikin tavoin puuttuvat asiaan ei auta ketään. Trump haluaa rangaista Venezuelaa upottmalla Ns. huumeveneitä (Tren de Agua) miehistö mukaanluettuna, kansainvälisillä vesillä ja ilman oikeudenkäyntiä.


    • Anonyymi

      Palkinnon saanut Machado omisti palkintonsa sekä venezuelan kansalle että Donald Trump. Ja Trumphan jo soitti ja puhui Machadon kanssa puhelimessa, siitä päätellen myös Yhdysvaltojen hallinto on palkinnonsaajasta virallisestikin tyytyväinen.

      Mutta ketkä eivät olet tyytyväisi siihen että anti-kommununisti voitti Nobelin on äärivasemmisto: sitä vihapuheen määrää mitä tuore voittaja on saanut äärivasemmiston suunnalta päälleen. Todella likaista käytöstä, ja suorastaan rasistista naisvihaa jälleen kerran äärivasemmiston taholta.

    • Anonyymi

      Etelä-Amerikan vitsaus ollut hurmahenkinen laitasosialismi, jota sotilasdiktatuurit aikanaan yrittäneet kukistaa.
      Toivottavasti Trump keikauttaa Maduron .

      • Etelä-Amerikan laitavasemmisto ei todellakaan ole iloinen valinnasta, koska Machado on pyytänyt Trumpilta ja jopa Netanjahulta apua Maduron viralta panemiseksi.
        Tilanne ei ole ihanteellinen ja paras vaihtoehto olisi jos Venezuela ratkaisisi tämän ongelman itse ja järjestäisi vapaat vaalit, ulkomaisten tarkkailijoiden läsnöllessa valvomassa ja ilman amerikkalaisten väliintuloa.
        Valitettavast OAS on täysin hampaaton järjestö eikä pysty pakottamaan Venezuelaa vaaleihin.


    • Anonyymi

      Ratkaisu lyhyesti. Mitä tapahtui. Kuuban kommunistipuolue, päälehti.

      "Äärioikeistolainen oppositiohahmo ja väkivallan lietsoja María Corina Machado, jonka suurin hyve on vaatia epäjärjestystä, epävakautta ja kaaosta Venezuelassa, sai vuoden 2025 Nobelin rauhanpalkinnon"

      • Anonyymi

        Lisäksi Kuuban älymystö antaa seuraavan lausunnon, tässä sen alku ja loppu

        Ihmisyyden puolustajien älymystö, taiteilijoiden ja yhteiskunnallisten liikkeiden verkosto tuomitsee jyrkästi Nobelin rauhanpalkinnon myöntämisen María Corina Machadolle, mikä teko on kyyninen eskalaatio hegemonisessa keskustelussa ja Yhdysvaltojen sotatoimissa. Tämä manööveri ei suinkaan ole naiivi; se pyrkii tarkoituksella vaikuttavaan maailman mielipiteeseen Venezuelaan kohdistuvasta hyökkäyksestä naamioiden sen "vapauden sodaksi". Tämän vakavan ja häpeällisen manööverin edessä, joka pyrkii vain oikeuttamaan kokonaisen kansakunnan kuoleman ja tuhon ja loukkaa järkeä ja ihmisarvoa,

        Ihmisyyden puolustajien älymystö, taiteilijoiden ja yhteiskunnallisten liikkeiden verkosto

        kehottaa kiireellisesti maailman kansoja, kaikkia niitä, jotka aidosti uskovat rauhaan ja itsemääräämisoikeuteen ja puolustavat näitä arvoja, nostamaan äänensä voimakkaasti ja yhtenäisesti protestiksi.


    • Anonyymi

      Paksua . Kuuba se ei pääse karvoistaan eroon, kuin vanhan Neuvostoliiton Pravdan kirjoitukset.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe