Ilmaiset virustorjuntaohjelmat

Anonyymi-ap

Tietsikoissani on ollut AvastFree ja RAV virusohjelmia, eikä viruksista ole ollut harmia. Se Avast valittaa koko ajan vaaroista, ja tarjoaa niihin maksullisia paketteja.
Olen olen jättänyt ne huomiotta, koska tarkastaessani asiaa, on aina ollut kuitenkin maininta "ei uhkia". On urputettu mm kamerasta ja mikrofonista. Kun pitää turpansa kiinni, ja kameran suojuksen päällä niin ei luulisi olevan suuria riskejä. Samoin tuoRAV kertoo ettei ole löydettyjä uhkia, mutta tarjoaa silti koko ajan parempaa suojaa.
Voisiko joku huippuasiantuntija, joita näillä palstoilla on runsaasti, kertoa miksi esin tuo ikivanha Avastfree, on joidenkin mielestä ihan paska. Tai mikä tahansa ilmaisohjelma on huono, vaikka se toimii ja skippaa virukset.

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmaiset ohjelmat hoitavat perus virustorjunnan ihan hyvin. Ideana heillä tietenkin on saada ilmaisasiakkaat houkuteltua tai peloteltua maksullisiksi asiakkaiksi. Itse, vaikka niin kutsutusti alalla olenkin, en käytä kotikoneessa muuta kuin Microsoft Defenderiä ja Malware Bytesiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      245
      3313
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2956
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1985
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      63
      1763
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1533
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1476
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1404
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      475
      1400
    Aihe