Lentokenttä

tyttö

Olisin halukas tietämään minkälainen on Mamaian lentokenttä? Esim.kannattaako jättää rahaa ostoksiin siellä,vai onko
yhtä huono kuin Bulgaariassa.

4

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Visitor

      Mamaian lentokenttähän on Constantan sotilaskenttä, joka toimii kesäisin kansaivälisenä turistikenttänä. On siellä jonkinlainen taxfree-puolikin, mutta hinnat ovat osin jopa huomattavasti kalliimmat kuin Romaniassa muuten. Joitain viinaksia voit saada edullisestikin, mutta eipä siellä mitään erikoisuuksia ole. Kannattaa tilata tax free -tuotteita koneeseen paluumatkalle menomatkalla, jos niitä haluat. Asioiminen myymälässä on myös kokemus sinänsä, joudut esittämään lentotositteet ja passin ja mitään kiirettähän heillä siellä ei ole. Hinnat myös pyöristetään ylöspäin lähimpään euroon tai 50 senttiin.

    • kokemusta on

      Kentällä kolme pientä kauppaa ja kahvila, hinnat korkeat niinkuin voi olettaa. Kentällä voi maksaa myös euroilla (mikä taisi olla jopa edullisempaa, romanian rahan kurssi oli tosi huono), tosin silloin olisi suotavaa olla tasaraha, vaihtorahaa ei ole paljon.

    • shoppaaja

      Riippuu hieman mitä haet.. Koriste tavaraa on paljon, ja ostinkin anopille hienot käsin maalatut shampanjalasit(noin:20e) niissä oli kultaista kirjailua ja kauniita helmiä. En kuitenkaan raaskinut antaa niitä sille vaan pidin itellä, ostettavaa olisi ollut enemmänkin, mutta kun oli levat ja eurot jo loppu.

    • pingu2

      Osta mielummin mamaiasta tai Constantasta tulaiset..tosi kallista lentokentällä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe