Aika paska Valtra
Valtatien varressa Kauhavalla seisoo traktori, jota kukaan ei halua enää korjata – maatalousyrittäjä: ”Mädäntyköön siihen” | Etelä-Pohjanmaa | Yle https://share.google/IA5YzEkvMVgEF4SOq
Paska Valtra
19
500
Vastaukset
- Anonyymi
Kolme moottoria vaihdettu mutta vikaa ei ole korjattu. Mitähän tarkoittaa
- Anonyymi
On ne viat korjattu vaihtamalla uusi moottori, mutta ne uudetkin moottorit on hajonneet kerta toisensa jälkeen. Se ei kyllä ole Valtroissa ja aikaisemmissa Valmeteissa mitenkään harvinaista. Valtroista on mennyt ihan uutenakin koneita, samoin samoilla koneilla olevista Massey-Fergusoneista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ne viat korjattu vaihtamalla uusi moottori, mutta ne uudetkin moottorit on hajonneet kerta toisensa jälkeen. Se ei kyllä ole Valtroissa ja aikaisemmissa Valmeteissa mitenkään harvinaista. Valtroista on mennyt ihan uutenakin koneita, samoin samoilla koneilla olevista Massey-Fergusoneista.
No ei tuo linkin valtra alitehoiselta vaikuttanut varsinkin kun vanhempi ja pienempi on toiminut. Eli moottorissa on joku suunitteluvika. Ei kestä. Linnavuoressa tehdään kökköä.
- Anonyymi
Tärkein asia tekemättä eli toteaminen mikä vika. Ei vaikea purkaa moottoria ja samalla peilaa 4000 tunnin käyttöön, kuormitukseen, miten tiheään öljyjä vaihdettu.
Kysykää valtralta millaiseen käyttöön traktorit on suunniteltu kun niissä on renkaat, ohjaamo, ohjauspyörä, nostolaitteet jne, ilmastointilaitteet.
Minä pyörittäisin hakkuria koneella joka ei ole traktorin kokonaisuus. Tulee paljon edullisemmaksi ja oma varallisuus lisääntyy.
Mitä järkeä maksaa kallista kokonaisuutta pyörittämään hakkuria.- Anonyymi
Hakkurin valmistajalta varmaan saa helposti tiedot suositelluista teholuokista ja valtralta samat kun kertoo käyttötarkoituksen.
Huolto historia lienee näissä pilvessä eli faktat olisi helppo selvittää ilman koneen avaamisia ja varmaan näin on tehty.
Jos on alamittainen tai huoltohistoria ei kunnossa niin koneita on vaihdeltu goodwill hengessä. Olisi siinä järkevämpi koneen käyttäjä ehkä vaihtanut toiseen traktoriin viimeistään toisen koneen jälkeen. Siltä varalta että niissä on joku tyyppivika.
- Anonyymi
Kyllä tuo pohjalaiselta umpiluulta vaikuttaa. Varmaan ois parempi hakea se valtra talteen ennenkuin kakarat kivittää ja polttaa sen.
- Anonyymi
Erittäin hyvä todiste ettei valtraa kannata näitä uudempoia enää omille tiluksille hankkai riesaksi. Onhan noita kestäviäkin ja ennen kaikkea takuulla toimivia merkkejäkin. Itsellä ei ole eikä tule valtraa enkä olemikään merkki uskollinen vaan haluan vaan toimivan pitkäikäisen koneen.
- Anonyymi
Entä jos vika on ollut käyttäjästä?
- Anonyymi
Onko sitä käytetty paikallaaan täysillä kierroksilla tuntikausia? Lupaako valmistaja että voi käyttää noin?
- Anonyymi
Olisi ihan mielenkiintoista tietää että mikä sieltä moottorista on hajonnut?
- Anonyymi
Niinmutta kun niitä on kolme
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinmutta kun niitä on kolme
Onkohan ollut sama korjaaja joka kerralla? Remontin korjuuta.
- Anonyymi
Uutta tietoa. Öljyjä vaihdettu huolto-ohjelmaa tiheämmin. Sylinteriputket lasittuneet.
Eli laitettu yleisöljyä koneeseen. Monitraa joka korkista. - Anonyymi
Valurauta romua koko rahalla, nikkelit ja sinkit jääneet seoksesta.😭
- Anonyymi
Kannattaisi jo Valtran hoitaa tuo kuntoon, koska pienelle valmistajalle tuollaisista uutisista tulee valtavasti mainehaittaa. Ja pitäisi selvittää perinpohjin mikä tuon on rikkonut kerta toisensa jälkeen.
- Anonyymi
Onhan ne jo kolme kertaa hoitanut. Ei kai valtrallakaan ikuinen takuu ole.
- Anonyymi
Tuo nyt on ollut aina tiedossa valmet/valtra on surkea romu.
- Anonyymi
Mikähän tuossa on kun pienempi kone hoitaa hakkurin
- Anonyymi
Kasitonniset Valtrat on yksinkertaisia ja luotettavia. Eiköhän tuostakin ole tehoja nostettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1188245Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017492Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot915669Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282601Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81465Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71434Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521315