Kyseenalaiselle koulutusbisnekselle stoppi.myös pietarsaaressa?

Anonyymi-ap

Vamia-ammattiopiston kansainväliselle kokkilinjalle tuli tänä vuonna 4 059 hakemusta.
Anonyymi-ap
2025-10-14 14:47:31

Koulutuksen järjestäjien rahastaminen ulkomaalaisilla opiskelijoilla loppuu
PolitiikkaTalous
14.10.2025 |13:01

Euroopan ulkopuolelta saapuvien opiskelijoiden ryntäys Suomen lukioihin ja ammatilliseen koulutukseen loppuu, kun eduskunta päättää kolmansista maista tulevien lukukausimaksuista.

Opiskelijan oleskelulupa on edelleen helpoin tapa päästä Euroopan ulkopuolelta Suomeen ja halutessaan Suomen kautta muihin Schengen-maihin.

Esimerkiksi vaasalaisen Vamia-ammattiopiston kansainväliselle kokkilinjalle tuli tänä vuonna 4 059 hakemusta. Hakemuksista 1 962 tuli yhdestä maasta eli Nigeriasta, kertoi Yle viime viikolla.

Haku ehti olla auki vain kaksi päivää ennen kuin se jouduttiin sulkemaan hakijamäärän takia. Myös Filippiineiltä, Vietnamista ja Intiasta tuli paljon hakemuksia. Vaasan kaltainen hakijaryntäys oli Suomessa kuitenkin ennen näkemätön.
Kyseenalaiselle koulutusbisnekselle stoppi

Tänään eduskunnassa käsiteltävällä hallituksen lakiesityksellä kyseenalainen koulutusbisnes on saapumassa päätökseensä. Valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa tämän tiistain tärkeydestä eduskunnan päätöksenteosta viestipalvelu X:ssä.

Hallituksen esityksen mukaan kolmansista maista tulijoille on tulossa lukukausimaksut toisen asteen opiskelijoille eli lukioihin ja ammatilliseen koulutukseen, eikä opiskelijoita lueta enää valtionosuusrahoitukseen.

Koulutuksen järjestäjät eivät siten pysty enää kerryttämään Euroopan ulkopuolisten maiden opiskelijoilla julkisen rahoituksen osuutta. Myös veronmaksajan rahalla tehtävältä yksityiseltä mamukoulubisnekseltä putoaa pohja pois.

SUOMEN UUTISET

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osmo!Lopeta jo!

    • Anonyymi

      Otttakaa ne kaikki ja laittakaa rattaat vihdoin pyörimään hih.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3950
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3455
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3397
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3337
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      2991
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2905
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      74
      2628
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe