Kyseenalaiselle koulutusbisnekselle stoppi.myös pietarsaaressa?

Anonyymi-ap

Vamia-ammattiopiston kansainväliselle kokkilinjalle tuli tänä vuonna 4 059 hakemusta.
Anonyymi-ap
2025-10-14 14:47:31

Koulutuksen järjestäjien rahastaminen ulkomaalaisilla opiskelijoilla loppuu
PolitiikkaTalous
14.10.2025 |13:01

Euroopan ulkopuolelta saapuvien opiskelijoiden ryntäys Suomen lukioihin ja ammatilliseen koulutukseen loppuu, kun eduskunta päättää kolmansista maista tulevien lukukausimaksuista.

Opiskelijan oleskelulupa on edelleen helpoin tapa päästä Euroopan ulkopuolelta Suomeen ja halutessaan Suomen kautta muihin Schengen-maihin.

Esimerkiksi vaasalaisen Vamia-ammattiopiston kansainväliselle kokkilinjalle tuli tänä vuonna 4 059 hakemusta. Hakemuksista 1 962 tuli yhdestä maasta eli Nigeriasta, kertoi Yle viime viikolla.

Haku ehti olla auki vain kaksi päivää ennen kuin se jouduttiin sulkemaan hakijamäärän takia. Myös Filippiineiltä, Vietnamista ja Intiasta tuli paljon hakemuksia. Vaasan kaltainen hakijaryntäys oli Suomessa kuitenkin ennen näkemätön.
Kyseenalaiselle koulutusbisnekselle stoppi

Tänään eduskunnassa käsiteltävällä hallituksen lakiesityksellä kyseenalainen koulutusbisnes on saapumassa päätökseensä. Valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa tämän tiistain tärkeydestä eduskunnan päätöksenteosta viestipalvelu X:ssä.

Hallituksen esityksen mukaan kolmansista maista tulijoille on tulossa lukukausimaksut toisen asteen opiskelijoille eli lukioihin ja ammatilliseen koulutukseen, eikä opiskelijoita lueta enää valtionosuusrahoitukseen.

Koulutuksen järjestäjät eivät siten pysty enää kerryttämään Euroopan ulkopuolisten maiden opiskelijoilla julkisen rahoituksen osuutta. Myös veronmaksajan rahalla tehtävältä yksityiseltä mamukoulubisnekseltä putoaa pohja pois.

SUOMEN UUTISET

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osmo!Lopeta jo!

    • Anonyymi

      Otttakaa ne kaikki ja laittakaa rattaat vihdoin pyörimään hih.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9829
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      179
      5567
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5169
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4838
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1541
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe