Vamia-ammattiopiston kansainväliselle kokkilinjalle tuli tänä vuonna 4 059 hakemusta.
Anonyymi-ap
2025-10-14 14:47:31
Koulutuksen järjestäjien rahastaminen ulkomaalaisilla opiskelijoilla loppuu
PolitiikkaTalous
14.10.2025 |13:01
Euroopan ulkopuolelta saapuvien opiskelijoiden ryntäys Suomen lukioihin ja ammatilliseen koulutukseen loppuu, kun eduskunta päättää kolmansista maista tulevien lukukausimaksuista.
Opiskelijan oleskelulupa on edelleen helpoin tapa päästä Euroopan ulkopuolelta Suomeen ja halutessaan Suomen kautta muihin Schengen-maihin.
Esimerkiksi vaasalaisen Vamia-ammattiopiston kansainväliselle kokkilinjalle tuli tänä vuonna 4 059 hakemusta. Hakemuksista 1 962 tuli yhdestä maasta eli Nigeriasta, kertoi Yle viime viikolla.
Haku ehti olla auki vain kaksi päivää ennen kuin se jouduttiin sulkemaan hakijamäärän takia. Myös Filippiineiltä, Vietnamista ja Intiasta tuli paljon hakemuksia. Vaasan kaltainen hakijaryntäys oli Suomessa kuitenkin ennen näkemätön.
Kyseenalaiselle koulutusbisnekselle stoppi
Tänään eduskunnassa käsiteltävällä hallituksen lakiesityksellä kyseenalainen koulutusbisnes on saapumassa päätökseensä. Valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa tämän tiistain tärkeydestä eduskunnan päätöksenteosta viestipalvelu X:ssä.
Hallituksen esityksen mukaan kolmansista maista tulijoille on tulossa lukukausimaksut toisen asteen opiskelijoille eli lukioihin ja ammatilliseen koulutukseen, eikä opiskelijoita lueta enää valtionosuusrahoitukseen.
Koulutuksen järjestäjät eivät siten pysty enää kerryttämään Euroopan ulkopuolisten maiden opiskelijoilla julkisen rahoituksen osuutta. Myös veronmaksajan rahalla tehtävältä yksityiseltä mamukoulubisnekseltä putoaa pohja pois.
SUOMEN UUTISET
Kyseenalaiselle koulutusbisnekselle stoppi.myös pietarsaaressa?
Anonyymi-ap
2
133
Vastaukset
- Anonyymi
Osmo!Lopeta jo!
- Anonyymi
Otttakaa ne kaikki ja laittakaa rattaat vihdoin pyörimään hih.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1313950- 193455
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans173397- 793337
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe613244- 492991
- 292905
- 542657
- 742628
- 192377