Onnistuuko...

Niin, tuli tässä mieleen että mahtaisko onnistua toisen uneen meneminen? Tahtoisin varoittaa erästä, kun hän ei usko sanojani, mutta joskos uni havahduttais hänet... Tahtoisin myös viedä rakkaalleni sanoman unen kautta. En tekisi mitään pahaa unissa, tahtoisin vain vähän vierailla...No joo, tällainen nyt vaan tuli mieleeni...On täällä kaikkea muutakin outoa!
3534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin homman pitäisi toimia kutakuinkin näin:

Ota kaverisi valokuva ja ripusta se sänkysi viereen seinälle niin, että näet kuvan nukahtaessasi. Ajattele henkilöä koko ajan intensiivisesti nukahtamisvaiheessa.

Seuraava vaihe onkin hankalampi: sinun pitäisi kyetä heräämään "unennäköön", siis tietoiseen lucidiin, jossa etsit ystäväsi. Ongelma on lähinnä siinä, että myös ystäväsi olisi hyvä olla lucid-unessa.

Näin ainakin eräs ystäväni väittää saaneensa kontaktin toiseen ihmiseen. Humpuukina pitäisin, ellei itselleni olisi tapahtunut jotain samansuuntaista: uneeni tunkeuduttiin ja vasta pari päivää myöhemmin tapasin saman ihmisen IRL.

Sanomattakin on selvää, että ko. homma vaatii joltinsenkinmoista ponnistelua eikä tapahdu ihan tosta vaan. Omien unien hallitseminen ja konrolloiminen on mahdollista, mutta ei ihan kylmiltään. Toisten dreameistä nyt puhumattakaan.

Äänestä

Redfinne on oikeassa, homma voi olla vaikea suorittaa. Toisaalta, joskus se voi aivan hyvin onnistua nk. moukan tuurilla, joten äläpä lannistu, vaan kokeile vain rohkeasti itse.

Toinen mahdollisuus, jota esitän vaihtoehdoksi mikäli et kykene jobiin: Helpompaa kuin vierailla itse, voi olla unessavierailupalvelun ulkoistaminen jollekin korkeammalle taholle, jolle homma on yhtä helppoa kuin hampaidenpesu, kunhan vain saat yhteyden ja onnistut vakuuttamaan että pyyntösi on järjellinen ja tarpeellinen.

Monet jumaluudet tunnetaan taipumuksestaan tulla uniin ja antaa varoituksia tai opetuksia ihmisille. Painajaisunen rukoileminen itse itselle todella toimii ja on hyvä tapa saada annos tarpeellista shokkihoitoa. Hyväätekevää painajaisunta voi rukoilla myös ystävälle, myötätuntoisella ja rakentavalla intentiolla. Ei tämäkään automaattisesti onnistu, mutta kannattaa kokeilla. Ja se sama "moukan tuuri" auttaa tietysti tässäkin.

Äänestä

Joo, noi tietoiset unet tulee itsellenikin mieleen. Olen toteuttanut kohtaamisen muutaman kerran tietoisessa unessa. Mutta sitä ennen olen sopinut toisen osapuolen kanssa että etsii minua ja minä häntä. Olen myös yrittänyt aivan spontaanisti tietoisessa unessa etsiä tuttujani, mutta lähinnä uskon tuolloin kohdanneeni oman mieleni heijastuksia kyseisistä tyypeistä. Vaikka voihan kaikki toisaalta myös sitä olla. Hmmm, menee turhaksi pohdinnaksi... :P Tsemppiä! Ja kokeile yhä ihan suoraa kommunikaatioita eli puhetta. Vaikka vaikuttaa tehottomalta, niin ehkäpä se kuitenkin on varmin tapa lähettää vietejä noin ihmisten kesken.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Woodooämmä kirjoitti:

Niin, tuli tässä mieleen että mahtaisko onnistua toisen uneen meneminen? Tahtoisin varoittaa erästä, kun hän ei usko sanojani, mutta joskos uni havahduttais hänet... Tahtoisin myös viedä rakkaalleni sanoman unen kautta. En tekisi mitään pahaa unissa, tahtoisin vain vähän vierailla...No joo, tällainen nyt vaan tuli mieleeni...On täällä kaikkea muutakin outoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu