Verotus nousee ,leikkaukset lisääntyy, valtio velkaantuu, työttömyys kasvaa.

Anonyymi-ap

Vain Ministerien (Ym. yli 200.000,- Vuodessa ansaitsevien ) verotus laskee.
rajusti mm. 250.000,-/ v. kohdalla ne saa 8500,- rahaa puhtaana käteen vuodessa.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011555489.html

Eli yhdelle Ministerille annetaan kymmeniltä pienituloisilta eläkeläisiltä ym. leikatut vähän rahat ,eli kymmenet koyhät joutuu kiristään vyötä entisestään jotta Ministerit saa lisää rahaa.
Tämähän on aivan järjetöntä politiikkaa ! eihän kukaan yhteiskunnan rahoilla elävä tarvitse 250.000,- / Vuosi palkkoja !
NÄISTÄ PALKOISTAHAN PITÄISI LEIKATA EIKÄ NIIDEN VEROISTA !

Ymmärrän sen täysin että jos Sijoittajien ja yrittäjien verotusta kohtuullistetaan kaikin konstein jotta Suomeen saadaan lisää investointeja ja tuottavia vienti työpaikkoja Jotta pankki tileillä makaavat rahat saadaan tuottamaan ja maahan virtaisi ulkomaalaisia investointeja.
Ja sitten kun maahan saataisiin työtä ,niin on tietysti järkevää ja tärkeää että sosiaali tuella elävien kustannuksia lasketaan hintatasoa laskemalla ja tukia leikkaamalla , niin että työnteko tulee kannattavammaksi jotta mahdollisimman moni tienaa itse oman leipänsä.
Tämä olisi oikeaa politiikkaa jota oikeiston ja vasemmiston pitäisi yhdessä tehdä jotta Valtion velkaantuminen saataisiin lopetettua.
Ymmärrän täysin jos menestyneet yrittäjät ja sijoittajat tienaa hyvin ,sehän on palkinto siitä kun ne on työllistäneet ja hankkineet näin koko yhteiskuntaan valuutta tuloa / kasvattaneet vientituotteiden valmistusta mistä se valuutta todellisuudessa kestävästi tulee.
Valuutta ei tule kestävästi velkarahasta ! Ei se tuhoaa kaiken (Velat on maksettava ja niiden korot ,se aiheuttaa lisää velkaa ja kustannuksia ja tuotannon menetyksiä mm. tehtaiden sulkemisia jne..)
Jos velkaa otetaan niin sitä pitää ottaa vain ja ainoastaan tuottaviin investointeihin jotka maksaa itse itsensä takaisin kasvattamalla Bkt:tä siis tuottamalla valuutta tulija maahan.
Velka jarru on hyvä ,mutta aivan liian laimea ja hidas keino.

Korkeimpien palkkojen verotusta pitäisi nostaa,eikä laskea !
Alv:n ja pääomaveron ja yritysten yhteisö veroa pitäisi sen sijaan laskea !
Jotta pieni tuloisten ym. hintataso laskisi ja maahan tulisi työtä ja Investointeja ja näin tulisi lisää vientituotteiden valmistusta ja valuutta tuloa...

MUTTA MIKÄÄN KONSTI JA MUUTOS EI AUTA JOS RAHAT JAETAAN SOTIIN JA SOTIEN PROVOSOINTEIHIN JOSTA EI HYÖDY KAUKAAN MUU KUIN ISO PALKAISET POLIITIKOT
SUOMI MENEE KONKURSSIIN TÄLLÄ POLITIIKALLA JA TURVALLLISUUTEMMEKIN ON VAARASSA.
SUOMEN PUSSIA ON TURHA YRITTÄÄ KORJATA JA KUROA YLHÄÄLTÄ UMPEEN JOS POHJASSA ON ISO REIKÄ JOKA VUOTAA UKRAINAAN JOS SITÄ REIKÄÄ EI ENSIN TUKITA ! EMMEKÄ SAA OLLA KOKO MAAILMAN SOSIAALITOIMISTO, EMMEKÄ SAA ELÄÄ YLI SUURELLA HINTA TASOLLA KUIN ÖLJYNTUOTTAJA MAA VAIKKA MEILLÄ EI OLE ÖLJYÄ, KORVAAMME ÖLJYN PUUTTEEN ULKOMAAN VELALLA JA KUVITTELEMME VELAT SAATAVIKSI.

Järki käteen ja Suomi kuntoon !
NÄIN EI VOI JATKUA !

12

178

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa vielä edelliseen...
      Suomessa ei ole yhtään järkevää puoluetta joka tajuaisi asian ja yrittäisi oikeasti jotain asialle ja Suomen ongelmille tehdä Jotta Suomen Talous ja Turvallisuus saataisiin pelastettua.
      Joten ihmetyttää miten Suomi saadaan kuntoon ? Velka jarru oli ainoa järkevä teko järkevään suuntaan (Luultaavasti sekin oli pakko tehdä IMF huomautuksen jälkeen)
      Vaikka siitä ei ole uutisoitu ,epäilen että Imf/ Velkojat uhkasi muuten laskea luottoluokitusta niin rajusti että korko olisi noussut reilusti ja näin Suomi olisi ollut lopullisessa konkurssissa jo nyt... Olen varma että asiassa oli tästä kyse.

      Nyt vaan lisää järkeviä päätöksiä velkajarrun lisäksi jolla saadaan velkaantuminen ,työttömyyden kasvu, tehtaiden sulkemiset ym. syöksykierre katkaistua...
      Se on koko Suomen etu !

      -Suurituloisten verotukseen kiristys
      -Julkisen sektoriin raju leikkaus
      -Pakolais kuluihin raja leikkaus
      -Ulkomaille rahan jako stoppiin kokonaan
      -Huumeiden käyttäjät kuriin kaikki käyttäjät ensimmäisestä kerrasta pakkohoitoon ja myyjät ja reseptin kirjoittaja lääkärit pakko hoitoon.
      -Tuottavat investoinnit käyntiin heti (mm. ydinvoimaloita lisää heti)
      se on kaiken tuottavan teollisuuden (joka tuottaa valuutta tuloja ja työtä ja pienentää valtion velkaa) houkuttelun ensimmäinen ehto.

      Jne... Järjen käyttö ei ole kiellettyä tässä maassa.

      • Anonyymi

        ALV olisi lasketttava Saksan tasolle heti välittömästi 19 %
        Sekin on n. 2 kertainen Usa:n alveihin (jotka vaihtelee osavaltioittain)

        JÄRKI KÄTEEN NYT !!!!

        Alv lasku näkyy kaikkien kukkarossa...pieni tuloisille tulee ostovoimaa, yritykset saa kilpailukykyä, Rakennus hankkeet lähtee käyntiin, Suomeen investoidaan helpommin kun kustannukset laskee ja näin tulee maahan työtä ja valuuttaa....

        Miksi leikkiä tyhmää ja hölmöläistä ja pitää maailman 2. korkeinta 25,5 % ALV veroa tässä maassa ? joka tuhoaa kaiken ja kaataa tehtaat ja velkaannuttaa maan ja nostaa hintatasoa öljyntuotTaja maiden tasolle.

        HULLUA HOMMAA !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ALV olisi lasketttava Saksan tasolle heti välittömästi 19 %
        Sekin on n. 2 kertainen Usa:n alveihin (jotka vaihtelee osavaltioittain)

        JÄRKI KÄTEEN NYT !!!!

        Alv lasku näkyy kaikkien kukkarossa...pieni tuloisille tulee ostovoimaa, yritykset saa kilpailukykyä, Rakennus hankkeet lähtee käyntiin, Suomeen investoidaan helpommin kun kustannukset laskee ja näin tulee maahan työtä ja valuuttaa....

        Miksi leikkiä tyhmää ja hölmöläistä ja pitää maailman 2. korkeinta 25,5 % ALV veroa tässä maassa ? joka tuhoaa kaiken ja kaataa tehtaat ja velkaannuttaa maan ja nostaa hintatasoa öljyntuotTaja maiden tasolle.

        HULLUA HOMMAA !

        Kohta ei Kiinakaan naura meidän tyhmyydelle !
        Kiina joka on suurin luotottaja (Kiina on samassa veneessä IMF:n kanssa )
        Vasemmistoliittoa lukuun ottamatta ,joka haluaa Suomen konkurssiin lopullisesti.
        Olen varma että Suomen velka jarru päätökselle tuli määräys Kiinasta /Imf:stä
        jotka huolestui Suomen velan maksu kyvystä.
        Huomautusta ei tehty julkisuuteen koska se olisi toiminut itse itseään vastaan mm. romahduttanut pörssi kursseja ja nostanut korkoa markkinoilla.

        Tosi asia on että velkaantuminen kaataa meidät Kiinan syliin ja armoille.
        Velkakirjan omistaja / Maksaja sanoo aina viimeisen sanan jopa mmitä me syömme jne..
        Näin se meneee Esson baarissakin, maksaja/ Rahapussin omistaja sanoo mitä syödään vai syödäänkö mitää kahvien lisäksi.


    • Anonyymi

      Jospa ensin laittaisitte omat raha-asianne kuntoon, sitten neuvokaa valtiota.

      • Anonyymi

        Eikait kukaan noin hullu kukaan yksityinen ole että ottaa velkaa ja laittaa kaikki mitä irti saa isomman naapurin kanssa sotimiseen..
        Turpaanhan siinä tulis niin että tukka lähtis ja ulosotto mies seuraavana ovelle.


    • Anonyymi

      Keskiluokka voi hyvin, osake- ja rahastosijoittajien määrä vaan kasvaa. Lähinnä valittavat elämäntapatyöttömät, kun on riski, että joutuu elättämään itsensä omalla työllä.

      • Anonyymi

        Sitä parempi mitä enemmän Suomalaiset osakkeisiin sijoittaa ,se on kuin rahaa pankkiin panisi koko yhteiskunnan etu !
        Juuri sen takia kannataisi laskea osakesäästäjien verotusta koska rahat on paljon paremmassa tallesse niiden tileillä jos niitä ei ulosmitata veroilla pois mitä valtion tilillä.
        Valtio lähettää sotiin nekin rahat !!!!!!
        Sijoittajien tilillä ne taas kasvaa 8 % vuotuista korkoa ja korolle korkoa ja vero potti kasvaa kuin lumipallo siihen pisteeseen kun voitot realisoidaan jolloin valtio saa paljon enemmän rahaa ja sitten jos on viisaampi Hallitus joka ei lähetä niitäkin rahoja sotaan vaan maksaa valtion velkoja pois Tämän takia sijoittajien verotusta pitäisi laskea tai vaikka poistaa verotus kuten eläkesäästö tileiltä kokonaan niin että sitten vasta maksetaan kun kaikki myydään.
        Se olisi verottajan kannalta tuottoisin systeemi ja myös sijoittajan kun visi sijoittaaa uudelleen voitto rahoja eikä vero tarvitsisi maksaa kun vasta sitten kun voitot realisodaan


    • Anonyymi

      Ja kaiken päälle ruoan hinta taitaa kohta lähteä lapasesta.

      Kauppalehti 15.10. :

      "Tunnettuja omia merkkejä ovat K-ryhmän Pirkka, Pirkka Parhaat ja K-Menu sekä S-ryhmän Kotimaista, Xtra ja Coop. Kiinnostus ruokakaupan omia merkkejä kohtaan on kasvussa, S-ryhmä viestii.

      Lidlin tapauksessa sen omien private label -merkkien osuus on peräti 75 prosenttia myynnistä. Hintavetoiselle Lidlille omat merkit ovat kohtalonkysymys, jopa peruste olla Suomen markkinoilla.

      ”Lainsäätäjä on valmistelussaan täysin väärillä jäljillä. Jos omien tuotteiden hintoihin puututaan sääntelyllä, se olisi järkyttävä uutinen kuluttajille”, varoittaa Lidl Suomen toimitusjohtaja Conor Boyle.

      Sääntelykuorma iskee kuluttajiin

      Jos omien merkkien sääntelykuormaa paisutetaan, muutenkin pulassa oleva kuluttaja kärsisi: tänäkin vuonna yksityinen kulutus on supistunut. Kuluttajia omat merkit hyödyttävät, kun ruokaostoksia halutaan tehdä aiempaa halvemmalla.

      ”Lainsäätäjä puhuu ruokaketjun reiluudesta, mutta jostain syystä kaupan omat merkit on otettu tulilinjalle. Kuitenkin private label -tuotteiden kehittämisestä ja hinnoista neuvotellaan valmistajien kanssa aivan samalla tavalla kuin brändituotteista”, Boyle korostaa.

      Kilpailu- ja kuluttajavirasto tutki vastikään tuotetason tietoja kuluttajien maksamista vähittäishinnoista, kaupan ostohinnoista ja tuotteiden määristä. Tutkimuksesta ilmeni, että private label -tuotteiden marginaalit ovat brändituotteita parempia."

    • Anonyymi

      Valtion velkaan on hyvä konsti: Annetaan Ahvenanmaa Putinille ja Putin ottaa vielä vastaan Suomen valtion velan kannettavakseen. Me päästään veloista ja riesasta: Kaksi kärpästä yhdellä iskulla.

      Ahvenanmaan haitoista mitä ne Suomelle aiheuttaa, siellä ei saa puhua suomea , eikä tartte maksaa niitten laiva tukiaisia.

      Lisää vielä itsemääräämisoikeutta ja turvallisuutta. Sekin vielä

      • Anonyymi

        Savon voisi antaa kaupan päälle

        t naapurin masas, savo.


    • Anonyymi

      Toivo on mennyttä kun kts. poliittista kenttää , ei tähän maahan ainakaan lapsia kannata tehtailla jos laatukriteerit ovat muuta kuin savimajoista muuttaneilla , tässä maassa on nii kova kateus että varat vaikka lahjoitetaan ulkomaille mielummin kuin naapurille jos ne ilman saa vaikka olisi kantanut kortensa kekoon . Asiat ovat olleet menneisyydessä monasti hyvin mutta pakko ne on ollut sössiä aina jollain tavoin , pahanpäivän varalle ei saa ilmeisesti varautua tässä maassa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2184
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1352
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      948
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      652
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      95
      588
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      587
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      573
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      126
      487
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      76
      473
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    Aihe