Kanadassa asuvat/asuneet/suunnitelevat

ehkä vielä?

Mielessä on alkanut kyteä ajatus Kanadaan muutosta, töihin lähtemisestä. Perhetilannekin sen sallii, ja miksei sallisi vaikka lapsia olisikin. Meitä kiinnostaisi kaikenlaiset kokemukset Kanadasta, ajatukset, tunteet, neuvot yms. Emme ole lähdössä huomenna emmekä ehkä koskaan, mutta mukavaa olisi tutustua virtuaalisesti etukäteen - nimenomaan oikeiden ihmisten ajatuksiin, sillä tokihan kaikki matkailu- ja turismisivustot antavat vain hyvän kuvan. Yksi oleellinen asia on rasisimi siellä - missä mennään sen suhteen (mieheni on iholtaan erivärinen)..Kiitän kaikkia ajasta ja huomiosta!

4

915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lannenhunttari

      kayntia turistina,voisi avata nakymia,ja antaa realistista pohjaa mahd. muutolle.tietysti canadan konsulaatista saa alkutiedot.suuri olisi sukulainen tai tuttava taalla.rasismista---kuinka se voisi olla
      'paha' taalla kun melkein jokainen on muuta kuin 'alkuperaisvaestoa'.
      itse en lahde taalta kuin 'kulumalla' on vaan niin hyva maa itselle ja perheelle..
      welcome to canada, land without limit...

    • JMA

      Ollaan asuttu Kanadassa kahteen otteeseen yhteensä vajaat kolme vuotta. 1998 oltiin Thunder Bayssa ja Torontossa 8 kuukautta ja 2000-2002 kaks vuotta Torontossa. Tykättiin kovasti. Ekan kerran vain oleskelin (virallisesti tein gradua kanadalaisesta aiheesta... :-) ja mieheni opiskeli ja teki töitä, tokan kerran oltiin molemmat töissä.

      Rasismin suhteen ei pitäisi tulla ongelmaa kunhan ette mene ihan pieneen paikkaan - Kanadassahan on kaikenvärisiä ihmisiä melkein joka paikassa. Etenkin isoissa kaupungeissa kukaan ei edes huomaa minkä värinen kukin on. Siis yleensäottaen, toki aina joka paikassa on muutama idiootti.

      Käykää Immigration Canadan sivuilla laskemassa pääsettekö landed immigrantiksi "skilled worker" -kategoriassa. Se on helpoin tapa päästä maahan ellette sitten etukäteen onnistu hankkimaan työpaikkoja ja hae työlupia sen jälkeen. Laskuri antaa pisteitä koulutuksesta, kielitaidosta, työkokemuksesta jne.

      Ontariossa on OHIP-niminen provinssin terveydenhoitosysteemi, siihen pääsee mukaan kun on työlupa tai landed immigrant-status. Tilapäisen sotun saa heti virastosta hakemalla, varsinaisen kai sitten jos on joku pitempiaikaisempi status, meillä oli työluvat.
      Suomalainen ajokortti ei kelpaa kuin muutaman kuukauden, ja suomalainen joutuu suorittamaan teoria- ja ajokokeet kuten kuka tahansa 16-vuotias kakara... mutta se kyllä kannattaa. Autolla on kuitenkin aika suuri merkitys vaikka asuisi kaupungissakin, hyvä mennä malleihin ja outleteihin ja tehdä vähän sightseeingiäkin omin päin. Autovakuutus on tosi kallis etenkin ulkomailta tulevalle (ei vakuutushistoriaa...) mutta autot halpoja.

      Luottohistorian puute on alussa ongelma, luottokorttia ei välttämättä saa, pankkitilin tosin kylläkin yleensä, kännykästä pitää maksaa deposit jne. Osoite todistetaan omaan osoitteeseen saapuneella kirjeellä...

      Kanadalaisiin tutustuminen voi olla vähän hankalaa, mutta pinnallisia tuttavuuksia solmii nopeasti. Jos et ole töissä, kannattaa hakeutua vapaaehtoistöihin niin pääsee tekemisiin ihmisten kanssa, sitä kautta minä itse asiassa sain palkallisen työpaikankin ilman että lähetin yhtään hakemusta! Kaikkiin suomalaisten juttuihin mukaan, kaikki kontaktit ovat hyödyllisiä ja mukavia eikä se nyt niin tyhmää ole pitää yhtä maanmiestensä kanssa. Meillä on yhä edelleen ystäviä Torontossa, "aitoja" kanadalaisia pari, turkkilaisia mutta etenkin näitä muita suomalaisia. Tosin melkein kaikki kanadalaiset ovat jostakin muualta, tosi usein keskustelu alkaa sillä että kysellään mistäs sinä olet ja keskustellaan sitten irkku/skotti/britti/saksalais/intialais/meksikolais/tanskalaisjuurista.

      Pikkukaupunkiin en menisi. Ne ovat usein sisäänpäin lämpiäviä ja ilman jotakin olemassaolevaa kontaktiverkostoa voi kyllä olla vähän hankalaa. Meillä oli vaihto-oppilasporukka Thunder Bayssa, lisäksi vaihtokoulun oppilaita ja opettajia jne. Muuten olis kyllä ollut aika tylsää.

      Toronto on ihana kaupunki, vähän saasteinen ja ruuhkainen välillä mutta loppujen lopuksi mukava ja turvallinen. Ei liian iso mutta tarpeeksi iso niin että kaikkea löytyy koko ajan.

      ENiten vieläkin kaipaan Torontosta sitä life styleä. Edullisia hyviä pikkuravintoloita, edullisia golfkenttiä, takeoutpaikkoja, hassuja kauppoja. Vilinää. Tunnetta siitä että on jossakin jolla on merkitystä, mutta ei nyt sentään liian paljon :-)

      Lähtekää ihmeessä. Niin mekin vielä joku päivä. Nyt kasvatellaan pikku tytärtämme vähän vanhemmaksi ensin - pienen lapsen on parempi olla täällä Suomessa vielä vähän aikaa lähellä sukulaisia ja edullisen suomalaisen terveyden- ja päivähoidon ulottuvissa. Muuten - ei meitä mikään täällä pidä...

      • lannenhunttari

        kannattaa ottaa suomen autovak.yht. todisteet,etta on puhdas auto-recordi siella suomessa..
        saat isot alennukset au.vak. taalla..
        by the way---jma-mistasit parhaat paikat canadassa
        jollet ole koskaan asunut lannella..l-h..


      • JMA
        lannenhunttari kirjoitti:

        kannattaa ottaa suomen autovak.yht. todisteet,etta on puhdas auto-recordi siella suomessa..
        saat isot alennukset au.vak. taalla..
        by the way---jma-mistasit parhaat paikat canadassa
        jollet ole koskaan asunut lannella..l-h..

        mutta ei siinä paljon valita paikkoja kun työn perässä mennään. Työt ja opiskelut kun sattuivat olemaan Torontossa. Kaunis sekin on, ja ihana suurkaupunki. Olin töissä siellä järvenrannassa, toimistosta näköalat järvelle ja CN towerin juurelle, lounastauolla järven rantaan kävelylle. Ei hassumpaa :-)
        Tosin mun mies on kyllä aika paljon työn puolesta käynyt Vancouverin suunnalla, kaunista kuulemma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      79
      7419
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4650
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4570
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4130
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      70
      4107
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3619
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3015
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2732
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      39
      1925
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1685
    Aihe