https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0765d6f1-b3b7-456f-8ca7-fa6aeed1a072
"Railo repeää hallituksessa: Tämä vero on peräti triplaantumassa – "Aika ikävä tapa yrittää ryöstää valtiolle rahaa"
Entinen RKP-ministeri kertoo suoran mielipiteensä hallituksen kohutusta lakiesityksestä.
Hallituksen esityksen mukaan valtio saisi jatkossa 80 prosenttia kaivosmineraaliveron tuotosta. Sijaintikunnille jäisi vain 20 prosenttia veron tuotosta. Tällä hetkellä veron tuotot jaetaan valtion ja kuntien välillä 60–40."
Terrafame äkkiä kiinni, perskokkareet aikoo ryöstää verotulot
11
228
Vastaukset
- Anonyymi
Rahojen yöstö menossa, haitat jäävät kunnille.
- Anonyymi
Tällä kertaa päärosvoina kok ja persut, sdp:n ja kepun opein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä kertaa päärosvoina kok ja persut, sdp:n ja kepun opein.
Perskokkareet ryöväsi myös hyvinvointialueilta rahat ja antoi kakojen omistamille yksityisille terveysjäteille 600 miljoonaa euroa. Kakot on aina halunneet yksityistää terveydenhoidon ja nyt se nöyrän apupuolueensa, persujen avulla, onnistuu.
- Anonyymi
Meillä on kaikkien aikojen surkein pääministeri. Onhan nuita ollut jos jonkinlaista ja järkejään mokailleet mitä milloinkin.
Orpolla ei enää muuta sanottavaa, kuin että "Toivoa on." Toivotonta puhetta pääministerin asemassa olevalta henkilöltä. - Anonyymi
Rahhoo pittää saada jostain kun pittää ostaa ohjuksia Trumpilta jäänmurtaja kauppojen vastineena,
Nämä ohjukset sitten lahjoitetaan tuolle korruptiokeisarille Ukrainaan.- Anonyymi
Rahaa on!
- Anonyymi
Kyllä Trump aina pelaa omaan pussiinsa kauppaneuvotteluissa.
Putinin mieliksi menee sekin, että eurooppalaisten pitää maksaa ne aseet, jotka Yhdysvallat toimittaa Ukrainaan. Raha ja työllistäminen menee Yhdysvalloille.
On hiton hankala tilanne. Toisinaan mietin, olisiko meidän ollut parempi pysyä kokonaan erillään tuosta Ukrainan tilanteesta. Loputon suo!
Eikä meidän omakaan presidentti kovin järkevä näytä olevan, mitä rahan käyttöön tulee.
- Anonyymi
Ihan hyvä että Sotkamon kunta ei pääse enää törsäämään jonnin joutaviin ideoihin rahoja mitkä tarvitsee tärkeimpiinkin kohteisiin esim tiestön korjaamiseen ja siltojen kunnostamisiin.!
- Anonyymi
Kyllä tuo veronmaksajien rahoittama tappiollinen paskalaitos pitäisi saada kiinni. Nuokin rahat voisi laittaa toimintaan joka tuottaa, vaikka sellaisen kaivokseen joka tuottaa jotain.
- Anonyymi
Tuottaahan tämö jotain ainakin tapioooota.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Tuottaahan tämö jotain ainakin tapioooota.
Tämä on sitä kokoomuslaista tempputyöllistämistä. Jos tuo touhu loppuisi niin Sotkamon työttömyys prosentti olisi joku 50%.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 413446
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352948Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412809SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.692300Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411772Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.851482Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai651046- 511016
- 77987
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3837