Miten uppomunan saa onnistumaan

En muista kypsentäneeni munaa keittämällä vedessä kokonaisena.
Yritin joskus ja taisi mennä hajalle.
Keittey muna ilman kuoria on rasvaton herkku. Tippaleipä on helpompi laskea rasvaan.
13170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Etikkaa veteen ja kierteellä muna liikkeelle.

Äänestä

Muistelen..

Jostain tuli mieleen etikka. Ehkä kyse oli kyse jostain muusta kokkailujutusta, mutta johonkin keittämisasiaan se liittyy.

Kvg, mä en viitsi.

=DW=

Äänestä

Tee mikrossa. Kuppiin vettä, loraus omenaviinietikkaa, ja rikot sinne kananmunan. Mikroon ja täydellä teholla 1min. Nosta talouspaperin päälle valumaan, ja ripottele suolaa päälle. Se on siinä. Tämän teen usein itsekin.
Keittämällä tekivät uppomunia jossain kokkausohjelmassa rikkomalla kanamunan kahvikuppiin levitettyyn talouskelmuun, ja se kiehuvaan veteen. On pitänyt joskus kokeilla vaan aina unohtunut.
Joten en tiedä toimiiko se mutta saahan sitä kokeilla.

Äänestä

Keitetty muna kuorineen on rasvaton herkku.
Mitä nyt molemmista kolestoria tukkimaan verisuonia.
Verisuonnten tukkimista voi myös edistää eläinrasvoilla.

Äänestä
  • Kananmuna on myös hyvää ravintoa. Siinä on proteiinia ja hyviä aminohappoja.

    Äänestä

  • Ei muna päivässä tuki yhtään mitään .
    Ihmisen maksa valmistaa kolesterolia , sillä ilman ei keho pärjää . Sitten jos sitä on liikaa niin siihen saa lääkkeet.
    Terve ihminen jolla ei ole mitään maksa vaivoja voi ihan hyvin syödä munan kaksi päivässä . Se on siis munan keltuainen joka sisältää kolestroonia . Joten oikein käytettynä ei haittaa ihminen tarvitsee myös kolesterolia .
    Ennevanhaan kielsivät kokonaan kananmunan syönnin , ja jotkut elävät niissä uskoissa aina vaan . Muista anoppi ressu joka ei uskaltanut syödä kananmunia 60 luvulla kun. Hoitosektori levitti väärää tietoa

    Äänestä

  • Pannulla paistamiseen tarvitaan rasvaa. Munakas johon lisätään kermaa maistuu hyvältä herkullista kuten kaikki mihin kermaa laittetaan. Rasvaa tarvitaan eikä se tuki. Se on väärää tietoa.
    Kannattaa tehdä päinvastoin kuin media yms valehtelee niin pysyy terveenä.

    Äänestä

Keitä vesi kiehuvaksi ja lorauta sekaan hiukan etikkaa. Riko kananmuna kuppiin tai juomalasiin. Pyöräytä kauhalla vesi pyörimään niin että keskelle syntyy "suppilo" kaada kananmuna siihen "suppiloon" ja keitä haluamasi aika. Näin tehdään uppomunat. Pyörrettä saa vedessä olla reilusti että muna ei leviä liikaa kun sen veteen kaataa. Voit toki keittää paistinpannussakin "lettuna", silloin vaan vettä matalasti eikä pyörrettä tarvita, halutessasi voit keltuaisenkin tökätä rikki.

Äänestä
  • Se vedessä kiehutus pannulla on nopea keino. Täytyy kokeilla. En syö makkaraa ja leipä kaipaa jotain muutakin kuin juustoa ja voita tai kookosöljyä joka paras voin lisäksi. Vähemmän suolaista voita tekee joku toinen meijeri kuin Valio.
    Leipomiseen varmaan parempi vähäisillä 0.8% esim korvapuustit kuin margariini.
    Kalkkuna makkarissa on liian paljon suolaa. En halua syödä sianliha tuotteita. Se johtuu siasta ei uskomuksista.

    Äänestä

Juuri noin tekee oikea kokki.

Äänestä

Saksassa työtävieroksuville ei makseta sossua elleivät he mene töihin
jossa tuntiaplkka on YKSI EURO tunnilta eli noin 160 euroa kuukaudessa

Vasta sen jälkeen saa sossua
Siksi kaikki ovat työssä mutta tästä seuraa ongelma
Maassa on paljon työssäkäyviä jotka elätetään sossusta

Ohjelman nimi on YHDEN EURON TYÖPAIKKA
https://de.wikipedia.org/wiki/Arbeitsgelegenheit_mit_Mehraufwandsentschädigung

Lisäkustannuskorvauksella varustettu työmahdollisuus (AGH-MAE), jota yleisesti kutsutaan yhden euron työpaikaksi, on Saksassa työmarkkinapoliittinen toimenpide.

Työmahdollisuus (AGH) on yleensä työmarkkinapoliittinen väline, jonka tarkoituksena on tukea työttömien integroitumista työmarkkinoille. Työmahdollisuuksilla tarkoitetaan tässä mielessä lisätyöpaikkoja, joita tarjotaan olemassa olevien työmarkkinoiden ulkopuolella ja julkisen rahoituksen avulla.

Äänestä
  • ai tuli väärään paikkaan, vahingossa, luulin että uppomunalla tarkoitetaan pervotikkia

    Äänestä

Suolavedessä ei hajoa....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

En muista kypsentäneeni munaa keittämällä vedessä kokonaisena.
Yritin joskus ja taisi mennä hajalle.
Keittey muna ilman kuoria on rasvaton herkku. Tippaleipä on helpompi laskea rasvaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu