mutta syksy on ollut lämmin täällä lahden toisella puolen. Aamu-usvat ovat nousemassa ja aurinko paistaa pilvien välistä. Palstalla on hiljaiseloa, odotellaan vain rauhassa uusia aloituksia. että saisimme uudelleen arkisen rupattelun käyntiin, aihe ei tarvi olla kummoinenkaan.
Puutarhan ja pihan kunnostus talvea varten menossa meillä nyt, kuten varmaan monenmuunkin kotona.
Kohta sataa ensilumi
12
210
Vastaukset
- Anonyymi
Yöpakkanen oli jäädyttänyt lintujen juomalähteen, maa oli valkeassa huurussa.
Odotan lumen tuloa, huurtunut maa antoi jo hieman valoa aamuun. - Anonyymi
Ensilumi tuli jo. Seuraa uutisia.
Yöpakkasia on ollut pohjoisessa ja tuntureilla on ollut lumikuuroja. Meillä käväisi nollassa viime yönä mutta monin paikoin sisämaassa on ollut nurmikko huurussa ja auton okkunoita saanut raaputtaa.
Talvirenkaat on katsottu valmiiksi ja vene pitäisi lähteä kääntämään lähiaikoina.. Daalian juurakot ovat vielä maassa, samoin porkkanat ja punajuuret, nostetaan varmaan nyt viikonloppuna.
Omenat kerätty ja osa säilötty, loput kärrätty "jontkaan" kauriiden ruuaksi. Heti kun maa jäätyy vähän niin euroopansorvarinpuu sahataan poikki ja viedään pois, siihen ovat pesiytyneet yökehrääjät jotka täyttävät sen toukillaan ja seiteillään joka alkukesä ja nyt se iljetys on saatava loppumaan.- Anonyymi
Paloma.se01 kirjoitti:
Yöpakkasia on ollut pohjoisessa ja tuntureilla on ollut lumikuuroja. Meillä käväisi nollassa viime yönä mutta monin paikoin sisämaassa on ollut nurmikko huurussa ja auton okkunoita saanut raaputtaa.
Talvirenkaat on katsottu valmiiksi ja vene pitäisi lähteä kääntämään lähiaikoina.. Daalian juurakot ovat vielä maassa, samoin porkkanat ja punajuuret, nostetaan varmaan nyt viikonloppuna.
Omenat kerätty ja osa säilötty, loput kärrätty "jontkaan" kauriiden ruuaksi. Heti kun maa jäätyy vähän niin euroopansorvarinpuu sahataan poikki ja viedään pois, siihen ovat pesiytyneet yökehrääjät jotka täyttävät sen toukillaan ja seiteillään joka alkukesä ja nyt se iljetys on saatava loppumaan.Olin puutarhatöissä reippaan tunnin. Aurinko lämmitti, nostin lintujen juomaaltaan sisätiloihin. Laventelit, joita ostin keväällä kotiloiden hätistelijäksi muraattipensaan juureen jätin sinne. Mahtavatko selvitä talven yli.
- Anonyymi
Ei joka paikkaan.
Monissa paikoissa on varastoitu menneen talven lumia.
Meille sataa ensilumi noin kolmen viikon kuluttua erään ennusteen mukaan, sitten odotellaan joulua.- Anonyymi
Miten niin hiljaista? Monet ihan keskustelee vilkkaasti asioista, ei niinkään luettele vaan tekemisiään. vai mitä se rupattelu on. Jos ei juttuseura miellytä, voi aina häipyä.
- Anonyymi
Paloma.se01 kirjoitti:
Seura voi olla ihan hyvää, mutta vähäpuheista :)
Mitätöit siis pitkät vilkkaat ketjut keskustelijoineen esim sisäisestä äänestä ja lauma asiasta ja havuista. Ja onhan tällä monta muutakin elävää ketjua. .
- Anonyymi
Paloma.se01 kirjoitti:
Seura voi olla ihan hyvää, mutta vähäpuheista :)
Mieluummin vähän mutta asiallista puhetta kuin aina suuna ja päänä .
- Anonyymi
Me rupusakkilaiset jotka aina rahjustamme tuiskussa ja hangessa tietysti toivomme että tuleva talvi olisi lauha ja vähäluminen! Oblivion stout...
- Anonyymi
No meillä taas täällä lahden vastakkaisella puolella ei ole usvaa. Täällä rekkamiehet pitävät huolen siitä että usvaa ei pääse kertymään..
Huomenta Suomi, https://youtu.be/OO42Yx3l6F0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949277Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki574826Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414521Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit542845Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001556- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota431214Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154
