Lähihoitajalle uusi osaamisala

Anonyymi-ap

Jos on tehnyt lähihoitajan töitä lähemmäs 30 vuotta ja haluaa opiskella uuden osaamisalan, niin millaisia mahdollisuuksia on opiskella työn ohessa?

Onko uuden osaamisalan opiskelu maksullista? Joutuuko töistä ottamaan palkatonta esim. näyttöjä varten? Onko mahdollista verkko-opiskella? Saako työurasta jotain hyväksiluettua?

7

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai siivoojaksi tallinnanlautalle.

      • Anonyymi

        Lähäri on rikkaampi ja arvostetumpi kuin jokin pätkätöissä oleva siivooja


    • Anonyymi

      Mikä on mahdollista ja mikä ei? Se riippuu lukemattomista asioista. Millainen on nykyinen työ? Millaista on opiskelu? Millainen on opiskelija?
      Ei ole mitään yhtä kaavaa, joka toteutuisi kaikkialla. Sen kuitenkin sanoisin, että tutkintoon johtava uuden alan opiskelu kokopäivätyön rinnalla on vaativa projekti parhaissakin olosuhteissa.

    • Anonyymi

      Lähihoitajan töitä 30 vuotta tehnyt lienee noin 50-vuotias ja ammatissaan huipulla. Mikähän olisi se uusi osaamisala, joka vielä elämää parantaisi? Kovin pitkään koulutukseen en enää lähtisi millään ehdoilla.

      Tutkinto-opiskelu työn ohella on tosi vaativa juttu. Kaikki opiskelevat samoilla ehdoilla. Opiskelurauhaa ja opintovapaatakin varmasti tarvitaan. Kuka kannustaa? Miten työtoverit suhtautuvat? Aukeaako vielä uusi ura vai onko tutkinto tyhjä kortti?

      Perempi pyy pivossa kuin kaksi oksalla!

      • Anonyymi

        Minä olin aikoinani monta vuotta hoitoalalla. Aloitin aikani kuluksi opiskelut Avoimessa yliopistossa ja huomaamattani suoritin siellä niin paljon opintopisteitä, että pääsin yliopiston kirjoille ilman pääsykokeita. Avoimessa pitää suorittaa opinnot kahdesta aineesta aineenopintojen verran ja ne pitää suorittaa vähintään hyvin arvosanoin

        Valmistuin yliopistosta 54 vuotiaana ja vielä päälle hankin parin vuoden päästä opettajan pätevyyden.

        Ei katso ikää opiskelu eikä nykyään enään työntekokaan. Teen edelleen keikkaa vaikka olen jo pitkälti yli 60. En vie nuorilta töitä ja olen sanonutkin, etten tule töihin jos löytyy nuorempia. Opetan sellaista ainetta, ettei hirveästi ole opettajia joten teen siis keikkaa vieläkin


    • Anonyymi

      Lähihoitajan on siis mahdollista opiskella uusi osaamisala sosiaali- ja terveysalan perustutkinnosta, joka on n. 30-40 op. Uutta tutkintoa ei tarvitse kokonaan suorittaa. Mietin onko tuo mahdollista suorittaa työn ohella. Ap.

      • Anonyymi

        Isompiakin tutkintoja tehdään työn ohella. Miksei sitten tuollaista 30-40 op:n täydennystä? Saattaa se silti jonkin verran panostusta ja motivaatiota vaatia. Mutta useimmille täysin mahdollinen.

        Selvittelepä itse asiaa koulutusta järjestävien tahojen verkkosivuilta! Varmasti löytyy tietoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3999
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      14
      3728
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      62
      3016
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2992
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      146
      2575
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      60
      2399
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2113
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      108
      1508
    9. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      26
      1369
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1360
    Aihe