2½-tasoiseksi merkitty ristikko Arto Kuivaselta. Siisti, nätti kuvitus. Olisi kiva, jos laatija voisi hieman avata, miten hän on ristikon kuvituksen luonut. Jos kuvitus on luotu tekoälyllä, olisi fiksua mainita tekoälyn käyttö. Äkillinen muutos jokin aika sitten ei tee uskottavaksi, että Arto olisi kuvat itse piirtänyt, sillä jos niin olisi, miksei vastaavia piirroksia ole ollut pidemmän aikaa.
Kuvitus on joka tapauksessa kivempi kuin esim. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/edulliset-sahkoautot-testissa-nain-parjasi-mg4/9179670 - tuossa ei tule esille tekoälyn luoma kuvitus, mutta joskus se on selvästi mainittu.
Päällekkäisiä pääkuvasta johdettuja sanoja on kuin Lehdon ristikoissa. Saa nähdä, miten ratkaisusanat ovat onnistuneet. On vaikea uskoa, ettei joukkoon olisi mahtunut jokin outous.
IS Viikonloppu 18.-19.10.2025
21
854
Vastaukset
- Anonyymi
"Jos kuvitus on luotu tekoälyllä, olisi fiksua mainita tekoälyn käyttö. "
No enpä tiedä miksi laatijan pitäisi tuollaisesta erikseen mainita. Eipä muiden alojen mainokuvittajatkaan ym. niistä juuri huutele, että nää on tekoälyllä tehtyjä.
Entistä epävarmemmiksi muuttuvat 10 vuodessa netin aivan kaikkien kuvien ja myös deepfake videoiden ym. uskottavuus.
Kuvia Kuivasella on pääkuvan lisäksi vain 7 kappaletta. Minusta tämän tyypin ja tason ristikkokuvia löytyy suht helpolla freeware kuvakirjastoistakin.- Anonyymi
Minusta kuvitus on samaa tasoa kuin Heli Kärkkäisellä. Jos kuvien sävymaailma ei olisi kellertävä, kuvia voisi erehtyä Kärkkäisen tekemiksi. Kärkkäisen tyyli on usein varsin geneerinen ja AI voi tehdä yhtä hyviä tai parempia kuvia. Toisaalta joskus Kärkkäinen tekee parempia kuvia.
Ei toki ole yhtä symppis kuin Toni Pitkälällä, Markku Mäkelällä tai Petri Kuhnolla. Heidän kuvituksiaan ei tekoälyn tuotoksiin sekoita. - Anonyymi
Tähän yritin saada vastausta laatijaltakin, mutta ei ole vastannut, Ekin foorumissa Eki aina tulkitsee asia kyselyn minun tekemäkseni esittää asian miten tahansa tai millä nimimerkillä tahansa. Jos nimimerkki on uusi, Eki pistää poistoon. Jonkun Eki tutun ja tutulla nimimerkillä pitäisi kysyä asiasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähän yritin saada vastausta laatijaltakin, mutta ei ole vastannut, Ekin foorumissa Eki aina tulkitsee asia kyselyn minun tekemäkseni esittää asian miten tahansa tai millä nimimerkillä tahansa. Jos nimimerkki on uusi, Eki pistää poistoon. Jonkun Eki tutun ja tutulla nimimerkillä pitäisi kysyä asiasta.
Että semmonen pakkomielle tällä kertaa. Sanoit jossakin, että olet saanut vastauksia laatijoilta ja lehdiltä. Kuinka moneen viéstiin suunnilleen prosentuaalisesti olet saanut vastauksen? Ihan pakkomielle minulle olisi saada tietää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Että semmonen pakkomielle tällä kertaa. Sanoit jossakin, että olet saanut vastauksia laatijoilta ja lehdiltä. Kuinka moneen viéstiin suunnilleen prosentuaalisesti olet saanut vastauksen? Ihan pakkomielle minulle olisi saada tietää!
Pakkomielle joo. Voisko joku muu yrittää kysyä - tosin jos joku muu kysyy, Eki voi tulkita kysymyksekseni ja poistoon menee - jotensakin automaatio Ekiltä tämän asian suhteen.
- Anonyymi
No eipä ollut vasemman reunan punainen härpäke ennestään tuttu.
https://imgur.com/a/3MOpv5t
Ilmeisesti suopunkimiehet itsekään eivät enää viitsi noita poron luusta hioa. Tilaavat mukavasti Temusta pussillisen eri värisinä. - Anonyymi
hyvää pyhäpäivää! mitä olisi toi "värikäs"??
- Anonyymi
Värikäs uroslintu sopisi
- Anonyymi
kiitoos!! mulla olikin vaakaan "maine" pikkasen väärin
- Anonyymi
Paavina kerran?
Katsoin luettelon läpi eikä mikään sopinut vai ymmärränkö vihjeen väärin?- Anonyymi
Mitähän se paavivihjeen lisämääre "kerran" tarkoittaa tässä yhteydessä? Kukaan paaveista ei ole ollut kahteen kertaan virassa, samaan tyyliin kuin Trumppi nyt on.
Kertahommia ollut kaikill nuo paavihommat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitähän se paavivihjeen lisämääre "kerran" tarkoittaa tässä yhteydessä? Kukaan paaveista ei ole ollut kahteen kertaan virassa, samaan tyyliin kuin Trumppi nyt on.
Kertahommia ollut kaikill nuo paavihommat.Kerran-sanalla on muitakin merkityksiä kuin "yhden kerran". Esimerkiksi "aikoinaan" ja "entisaikaan".
- Anonyymi
Haetaan puolalaisen paavin etunimeä.
- Anonyymi
Vaikka tämä on vain kaksi ja puoli ,on tässä meikäläiselle miettimistä, keskikohta puuttuu, eikä sinisistäkään ole kuin loput.Jospa saisi tuollaiset pitkät sanat kuin liukenevia ja usein sodista. Voisin päästä eteenpäin.
- Anonyymi
oisko luistavat ja uutisaiheet
- Anonyymi
Kiitos! Ajatella,että en edes hoksannut tuota: uutisaiheet. Sitten sain tuon harhaa ja pääsinkin eteenpäin.
- Anonyymi
naukuvin= kissatalot...oisko näistä apua??
- Anonyymi
"Kasteluistakin" tuottaa ihan kiinaa (maivenet tms.) missä vika?
- Anonyymi
Sinulla on piilokirjaimena väärä kirjain ja lisäksi virhe loppuosassa. Tarkasta uudelleen vihjeen -, viddi, vicdi ratkaisu. Ihan suomea tulee!
- Anonyymi
Jaska:
"Räjähdysvaara kuuklaillessa ei tosin ollut täysin olematon.
Eipä jäänyt paljon, mutta ikävä kyllä riittävästi, pistepotti täydestä. AAA eli alkupiilosta aina alennus."
Kiinnitti huomion niihin heikkouksiin kuin minäkin. Plussan puolellevahvasti silti kokonaisuus.- Anonyymi
Taas siteerailet muita, etkö uskalla seisoa omien mielipiteittesi takana ihan itse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie817185Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346543Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644142Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652218- 141532
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981250