Viimeaikoina on ollut trendikästä haukkua Kiinan tuotteita.
Trendin aloitti USA, jonka ulkopoliittinen strategia oli siirtää tuotanto kotimaahan. Tällä perusteella Suomen poliitikkojen plagiointi ei toimi, ei tuotantoa voi kannattavasti siirtää Suomeen.
Varsinainen asia on moralisoinnin kaksinaamaisuus.
Jos unohdetaan, että monia tuotteita, laitteita, välineitä ja auton osia ei edes rahalla saa Euroopasta tai Suomesta.
On kaksinaismoralistista tuomita Kiinan myyjät. Osittain täysin samaa tavaraa voi ostaa suomslaisista liikkeistä 2-5 kertaiseen hintaan.
Jos tuontia rajoitetaan, myös suomlainen kauppa kärsii, sillä kauppa ostaa yhtä lailla tuotteensa Kiinasta.
Onko edes moraalisesti kovin jaloa toisaalta liikkeiden antaa myydä suomalaisille ja eurooppalaisille samaa halpatavaraa kovaan hintaan? Ikään kuin kyse olisi paremmasta tuotteesta.
Kuten Corollakuskit, jotka pitävät Toyotaa hyvänä, koska se maksaa auton verran Suomessa, mutta Japanissa se on köyhien halpakamaa. Verot ja katteet välistä antavat väärän kuvan tuotteesta.
Kiinan tuotteet
Anonyymi-ap
1
144
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1542044MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku1161134- 1351125
- 47971
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j72938- 53819
- 38717
- 34677
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan245664- 64662