On myös iankaikkinen kuolema

Anonyymi-ap

Ei se Bravenkaan tekoäly oikeen sulata hakua 'iankaikkinen kuolema'. Näin se vastaa: ""Iankaikkinen" on sana, joka tarkoittaa ikuisuutta ja liittyy usein uskonnollisiin käsitteisiin, kuten kuolemanjälkeiseen elämään tai ikuiseen elämään, eikä se viittaa kenenkään kuolemaan. Esimerkiksi kristinuskon piirissä iankaikkisuutta käsitellään ylösnousemuksen ja taivaisiin nousun kautta. Jos hakusi viittasi tiettyyn henkilöön, tiedot eivät tue sellaista yhteiskunnallista tai historiallista yhteyttä, joka liittyisi hänen kuolemaansa. Sen sijaan, jos etsit tietoa "iankaikkinen elämä", hakutulokset viittaavat usein teologisiin tai uskonnollisiin käsitteisiin. "

Jumala teki tulisen järven perkeleelle sekä kaikille, jotka hänen valheitaan uskovat.

9

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tekoäly on ihmisen opettama.

      Se voi tukea harhaoppia tai kansanmurhaa.

    • Mikään ei osoita tekstiä Raamatussa, että Ihmisen lopullinen elämä olisi Taivaassa, joka on järjestelmän vaihdon jälkeen uskomattomien kivulias koti.

      Sitävastoin meidän kristittyjen Iankaikkisuus (muu maapallohan on tuhottu) on Uusi Jerusalem, joka on muureilla suojattu ulkopuolisilta,

      Ilm. 21:18 Muuri oli rakennettu jaspiskivestä, ja kaupunki oli kimmeltävää, lasinkirkasta kultaa.

      Sekä; Pyhien elämä Jerusalemissa; Ilm. 21:12 Sitä ympäröi suuri ja korkea muuri, jossa oli kaksitoista porttia, ja niitä vartioi kaksitoista enkeliä. Portteihin oli hakattu Israelin kahdentoista heimon nimet.

      Olisi hienoa, missä Raamatussa kerrotaan nimenomaan Taivaaseen noususta, se nousu koskee vain kuolleita Pyhiä, jotka nostetaan Haudoistaan.

      Matteuksen evankeliumi 27:52: "ja haudat aukenivat, ja monta nukkuneiden pyhien ruumista nousi ylös".

      Taivas tässä yhtydessä on veronkeääjien idea, todellisuudessa kuolleet haudattuaan menevät Manalaan, toiset Pyhälle puolelle, jotka Torven soitolla nostetaan maan päälle, ja saavat Iankaikkisen elämän juuri Uudessa Jerusalemissa, johon uskonnottomat eivät pääse.

      • Jäi kirjoittamatta, mitä Jeesus asiasta sanoi; Joh. 3:13 Kukaan ei ole noussut taivaaseen, paitsi hän, joka on taivaasta tänne tullut: Ihmisen Poika.


      • Anonyymi
        pinnasänky kirjoitti:

        Jäi kirjoittamatta, mitä Jeesus asiasta sanoi; Joh. 3:13 Kukaan ei ole noussut taivaaseen, paitsi hän, joka on taivaasta tänne tullut: Ihmisen Poika.

        Ei tähän raamatuita tarvita!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei tähän raamatuita tarvita!

        Eikö, mikä muu Info se meille toisi?


    • Anonyymi

      Kun tekoäly on ihmisten kehittämä, niin onko helvettikin haluttu häivyttää olemattomiin. Tunteeko tekoäly sanaa helvetti tai kaotus?

    • Anonyymi

      Iankaikkinen elämä on iankaikkisen kuoleman vastakohta.

      Jos kissa kuolee, se on ikuisesti kuollut. Ei se elä!

      Ei kuolemaa anneta määräajaksi.

      Vai oletteko kuulleet, että jollekin annettaisiin viiden vuoden kuolemanrangaistus?

    • Anonyymi

      Tekoäly sanoo: helvetti ja gehenna
      Hyvä kysymys – helvetti ja Gehenna eivät ole täysin sama asia, vaikka ne usein sekoitetaan toisiinsa erityisesti kristillisessä teologiassa. Tässä selvennys:

      🔥 Helvetti
      Yleinen käsite monissa uskonnoissa kuvaamaan paikkaa tai tilaa, jossa sielut kokevat rangaistusta kuoleman jälkeen.

      Kristinuskossa helvetti on usein ikuinen kärsimyksen paikka, jossa syntiset joutuvat eroon Jumalasta.

      Sana "helvetti" on suomenkielinen käännös, joka on korvannut useita eri alkuperäisiä termejä Raamatussa, kuten Sheol, Hades, Gehenna ja Tartaros.
      Gehenna
      Alkuperäisesti viittaa Hinnomin laaksoon (hepr. גֵּיא בֶן־הִנֹּם‎, Gei Ben-Hinnom), joka sijaitsee Jerusalemin eteläpuolella.

      Historiallisesti tunnettu paikkana, jossa muinaiset israelilaiset harjoittivat epäjumalanpalvelusta ja jopa barniuhrauksia Molok-jumalalle (2. Kun. 23:10).

      Jeesus käytti sanaa Gehenna kuvaamaan tuomiota tai rangaistusta – mutta ei välttämättä ikuista kidutusta, vaan mahdollisesti lopullista tuhoa tai eroa Jumalasta.

      Gehenna esiintyy Uudessa testamentissa 12 kertaa, joista 11 kertaa Jeesuksen suussa.
      ----------------
      Jeesus ei koskaan puhunut helvetistä, vaan gehennasta, Hinnomin laakson kaatopaikasta!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1613
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      645
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      628
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      163
      501
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe