Kuinka irtaannuin romanikulttuurista?

Anonyymi-ap

Olin 15 vuotias poika ja elin ns, normaalia romanielämää kaikkine tapoineen ja velvollisuuksineen. Elämäni oli jatkuvaa muuttamista milloin Ruotsiin ja takaisin Suomeen. Tiettyjen sääntöjen vuoksi emme saaneet asettua Suomessakaan mihin halusimme ja missä vapaita asuntoja olisi ollut tarjolla. Elämäni täyttyi väkivallasta, taikauskosta, rikoksista joita pääsin seuraamaan sivusta, kuin kärpäsenä katossa.

Jokin minussa kuitenkin käski etenemään haluamaani suuntaan joka oli koulutus ja työelämä. Nuoren pojan haaveissa olin usein kansanedustaja, Poliisi, insinööri, lentokapteeni, lääkäri ja kaikkea muuta. Harjoittelin jopa noiden roolihahmojeni kautta itsekseni puhumaan erilaisella tavalla kuin ympärilläni olevat ihmiset.

Kävin peruskoulun ja lukion ja lopulta pääsin yliopistoon ja sieltä valmistuin valtiotieteiden maisteriksi. Ilman varhaista kodista irtaantumista tuo ei koskaan olisi ollut mahdollista. Siitä elämä on kuljettanut minua kahdessa suomalaisessa virkatehtävässä ja nyt olen päätynyt Ranskaan. Olen täällä Ranskan parlamentin palveluksessa. Nautin suunnattomasti elämäni jokaisesta päivästä.

Ranska on sikälikin mukava maa asua ja työskennellä, että ulkonäköni puolesta hautaudun ihmisjoukkoon mukavasti enkä ole kenenkään silmätikkuna. Kukaan ei tule kysymään ”kenen porukoita sie oot”? Suomessa se merkitsee käsittämättömän paljon, kuka olet. Se saattaa maksaa jopa hengen. Kadulla kävellessäni ajattelen vastaantulevista ihmisistä usein, että tuo voisi hyvin olla vaikka serkkuni ja tuo veljeni.

Vanhempani ovat jo kuolleet. Käyn harvakseltaan Suomessa ja Ruotsissa tapaamassa sukulaisiani ja noilla matkoilla tunnen voimakkaan vastareaktion. Sitä voisi verrata magneettien samanapaisuuteen, siihen kuinka voimakkaasti ne työntävät toisiaan erilleen. Huomaan, että kaikki se, jota nuo ympärillä olevat ihmiset pitävät kulttuuriin kuuluvana ja arvokkaana, on todellisuudessa vain sivistymättömyyttä ja mistään mitään tietämättömyyttä. Aivan samalla periaatteella muslimit nimittävät omaa elämänkatsomustaan kulttuuriksi ja uskonnoksi vaikka kyse on puhtaasti sivistymättömyydestä.

Kyse onkin siitä, että kuinka korkea hinta halutaan maksaa siitä, että vuosikymmenestä ja sadasta toiseen ylläpidetään puhdasta sivistymättömyyttä taikauskoineen kaikkineen, johonkin kulttuurikäsitteen kaapuun kiedottuna? Mikä sen valheen hinta on? Mikä se hintalappu on jonka olette valmiit asettamaan vuosisatoja kestäneen valheen päälle?

Suomen romanit! Nouskaa sieltä ideologisesta ”haudastanne” ja antakaa lapsillenne hyvä lapsuus ja mahdollisuus kouluttautua. Pitäkää heidät erossa väkivallasta ja rikollisuudesta sillä lapsi oppii pitämään tärkeänä ja oikeana juuri sitä, mitä hän näkee lähellään olevien tärkeiden ihmisten tekevän, kuten oman Isän ja Äidin. Pahoinpidelty lapsi pahoinpitelee myös omia lapsiaan ja puolisoaan. Romanikulttuurissa ei ole ainoatakaan elementtiä jota kannattaisi säilyttää. Kun kävelen Pariisin kaduilla ja istun kahvilassa ja vertaan ympärilläni olevia ihmisiä Suomessa ja Ruotsissa asuviin sukulaisiini niin silloin ei itku ole kaukana. Se tekee todella surulliseksi.

18

511

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh heh..
      No ei sen puoleen, ei mua ainakaan ole väkisin pidetty mustalaiskulttuurissa.
      Vapaasti sain lähteä ja vapaasti olen saanut elää elämääni. Silti myös mustalaispuolen sukuuni välit ovat säilyneet hyvinä ja tulen muidenkin mustalaisten kanssa hyvin toimeen.
      Mua ei moitita edes siitä ,vaikka kesät kuljen shortseissa ja T-paidassa.
      Ovat hyväksyneet, että se kuuluu minun elämääni ja on minun valintani.

      • Anonyymi

        Sinulla on harvinaisen avarakatseinen ja suvaitseva porukka; hyvä niin. Kaikilla ei ole, ja lisäksi ovat porukan ulkopuoliset kaaleet haukkumassa ja puuttumassa asioihin.


    • Anonyymi

      Onnittelen sinua ketjun aloittaja! Olet sivistynyt ja koulutettu - se näkyy virheettömästä kirjoitustyylistäsi - ja löytänyt oman paikkasi ja tehtäväsi elämässä. Tietysti on tavallaan sääli, että tähän on sisältynyt välien katkaisu omaan perimääsi ja kulttuuriisi, mutta ymmärrän sen, sillä itse (naisena) olen tehnyt saman. Haluan elää rauhassa, en miehen hakattavana ja orjana; haluan tehdä työtä ja olla vapaana naurettavista perinnäistavoista. Toivotan onnea ja Jumalan siunausta elämääsi!

    • Anonyymi

      Aloittajalle kumarrus ja hatunnosto.

      Likipitäen muulle heimolle neuvo : ottakaa opiksenne, jos äly riittää. Epäilen vahvasti että ei riitä.

      T. Se iso Daniel.

    • Anonyymi

      Uskon kertomuksesi olevan totta, mutta miksi et esiinny omalla nimelläsi. Sinullahan on painavaa asiaa ja omakohtaista näyttöä siitä miten elämässä voi saavuttaa tyytyväisyyden ja yhteiskunnan täysivaltaisena jäsenenä.

      • Anonyymi

        Miksipä hänen pitäisi esiintyä omalla nimellään Riittää ainoastaan asia mistä hän puhuu.


      • Eihän täällä kukaan muukaan uskalla olla nimellä


    • Anonyymi

      Onkohan aloittaja mies vai nainen.

    • Anonyymi

      Poikahan se oli kun luin tarkemmin.

    • Anonyymi

      Sama koskee somaleita.

    • Anonyymi

      Itse vaihdoin nimeni,niin etu kuin suku. En ole missään tekemisissä koko suvun kanssa. Paljon helpompi elää.

    • Anonyymi

      Mie en kansalliseepoksen opeista luovu, mutta muuten en välitä romanikulttuurista.

    • Anonyymi

      Aloituksen pitäisi nostattaa paljon hyvää keskustelua mutta kun te ette edes siihen pysty.

    • Ja kaikista hauskinta on se ettei tämä kulttuuri ole edes sataa vuotta vanha 😂😂😂 siis tämä uusi häpeä kulttuuri. Vielä 1900 luvun alussa mustalaiset elivät ihan normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      895
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      93
      862
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      776
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      730
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      594
    6. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      71
      592
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      63
      585
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      559
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe