Äänekoskella on hyvä olla

Täällä luonto ja vauraus kulkevat käsi kädessä. Järvet kimmeltävät kirkkaana, metsät tuoksuvat havulta ja ilma on niin puhdasta, että keuhkot kiittävät jokaisella hengenvedolla. Täällä voi kävellä rantapolulla ja kuulla vain lintujen laulun ja hiljaisuuden huminan.
Mutta Äänekoski ei ole mikään syrjäinen kolkka päinvastoin! Ostoskeskuksia ja palveluita löytyy kuin suuressa metropolissa: kahviloita, vaatekauppoja, ja jopa sellaisia herkkupuoteja, joista saa sekä mätiä että mutakakkuja samasta tiskistä.
Täällä voi elää kuin herran kukkarossa – luonnon rauhassa ja silti kaiken keskellä. Äänekoski on pieni suuri kaupunki, jossa on sydän paikallaan ja varaa jakaa hyvää myös muille.
Lisäarvoa Äänekosken elämään tuo tietenkin Suolahden taajama paikka, jossa elämä sykkii iloisesti ja yhteishenki näkyy joka kulmassa. Nuoret kulkevat kaduilla hymy huulilla ja näyttävät peukkua toisilleen, kuin merkiksi siitä, että täällä on hyvä olla.
Punaiset liput liehuvat tuulessa muistuttaen yhteisöllisyydestä ja siitä, että yhdessä tekemällä syntyy voimaa ja iloa. Suolahdessa historia ja nykyaika kohtaavat: tehdasperinteet elävät rinnakkain modernien kahviloiden ja kulttuuritapahtumien kanssa.
Kun Äänekosken puhdas luonto ja Suolahden elämänilo yhdistetään, syntyy kokonaisuus, joka on harvinaisen elävä ja omaleimainen kuin pieni pala suurta maailmaa keskellä Keski-Suomea.
431014
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Vai on peukkua suolahdessa,sinähän sen tiedät!

Äänestä
  • Herska heikki vetäis peukut nokkaan

    Äänestä

Peukkua on tainnut aloittajakin nauttia.

Äänestä
  • Peukku ollut ensiksi perseessä ja sitten suussa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Peukku ollut ensiksi perseessä ja sitten suussa.

    Piilopuppeli tietää

    Äänestä

Jessus sentään mikä vitsiniekka 😅🤣

Äänestä

Aloittaja!! Kerropas yksikin järvi missä puhdas vesi niin että pohja näkyy selvästi!

Äänestä
  • Äitis mustassa aukossa

    Äänestä

  • Jokaisessa järvessähän pohja näkyy.kaikissa ei vaan yhtä syvältä

    Äänestä

Pankkari on kyllä hyvä paikka kaupunginhallituksen kokouksille. Voivat uida lentävien lahnojen seassa kuhnamossa.

Äänestä

Äänekoski on suomen paras paikka asua!

Äänestä
  • Tuo on kyllä totta kun niin kalliskin asua.Ei tartte tehdä töitä kun niitä ei ole ja vasurit pitää huolen ettei töitä tarvi tehdäkään.Veroäyrikään ei rassaa hirveesti avustuksia.

    Äänestä

  • kannattaa käydä joskus muuallakin, niin tietää paremmin asioista..

    Äänestä

  • onhan siellä suolahti..🤔

    Äänestä

Hyvä kirjoitus. Mielensäpahoittajaryhmä pilaa täällä kaikki keskustelut.

Äänestä

Jos ei ole koskaan muualla asunut tai oleskellut, ei voi tietää mistään paremmasta, siinä se lyhyehkösti.

Äänestä

Jos joku väittää että Äänekoski on paras paikka asua on väittäjä tynnyrissä elävä tai sitten tuo väittämä on pelkkää ironiaa.

Ne jotka puhuvat totta eivät olen ”mielensäpahoittajia” vaan totuuden puhujia.

Äänekoskella ei ole edes yhteishenkeä vaan politiikka ja kaupungintalon kieroilut ovat vieneet ihmisten uskon.Ei täällä mikään tulevaisuus asu,vaan toivottomuus ja kierouus.

Et saa myytyä taloasi kun pankit eivät anna edes lainaa jos joku hullu sen ostaisi.
Laukaasta tai Muuramesta saa sama ostaja helposti lainan.

Kokonaisuutena kaupunki on tyypillinen tehdaskaupunki joka on elänyt yli varojensa.

Tällä hetkellä näivettyvä elinvoimaansa menettävä pieni kaupunki.

Maisemallisesti ei mikään erikoinen päin vastoin huonosti hoidettu on kaupungin yleisilme, lähinnä ollaan kuin Venäjällä ja ”oman Putin ” vallan alla.

Vielä kun alkaa ihmisiä putoilemaan ikkunoista niin täydellinen kuva Itäisestä naapurista.

1Äänestä
  • Onhan niitä jo katolta pudonnut.

    Äänestä

Ja luirut housuun.

Äänestä

Äänekoski on kuin Tokio ilman sitä ahdistavaa väenpaljoutta. Sitä mitä ei äänekoskelta löydy ei ihminen tarvitse. Äänekoskella on kaikki, jos ei pihviravintolaa lasketa.

Äänestä
  • sataman kylpylä puuttuu edelleen mutta aavikkosaharassa voit osallistua lavan suunnitteluun ja mylly pyöritykseen jonka toteuttaa b.e.toni syrjä betonista puunnäköisenä. Velpek hoitaa laskutuksen suolahden kommunistien kanssa. Strateginen kumppani kiinteistöhoito käy kiristämässä mutterit 43000 euron kertakorvauksella.

    Äänestä

  • Linja-auto asema, Rautatieasema,taksitolppa/koppi, A1luokan hotelli, ruokaravintola/tanssiravintola, yökerho ja paljon muuta puuttuu,luetteloa voi jatkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Linja-auto asema, Rautatieasema,taksitolppa/koppi, A1luokan hotelli, ruokaravintola/tanssiravintola, yökerho ja paljon muuta puuttuu,luetteloa voi jatkaa.

    Mutta kalaveliverkostoa löytyy suhmurointiin. Uutena suhmurina palaava itseriittoinen kepulainen

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Linja-auto asema, Rautatieasema,taksitolppa/koppi, A1luokan hotelli, ruokaravintola/tanssiravintola, yökerho ja paljon muuta puuttuu,luetteloa voi jatkaa.

    Mutta kalaveliverkostoa löytyy suhmurointiin. Uutena suhmurina palaava itseriittoinen kepulainen

    Äänestä

Tulin myöhään bussilla koskelle ja mistään ei saanut taksia, jouduin kävelemään 6km pitkän matkustelun lisäksi raskaiden matkalaukkujen kanssa, että sellainen palvelu tällä kylällä.

Äänestä

Olen aikaisemin asunut viidessä eri kaupungissa suomessa ja minun mielestäni Äänekoski on suomen paras kaupunki asua.

Äänestä
  • Kuulut siis parhaiten juorukatekoriaan ja kyläily jengiin.

    Äänestä

  • Kaikenlaista propagandaa täälläkin sinä levitätkin.

    Äänestä

Kyllä täältä moni lähtisi kun saisi talonsa myytyä.
Yli 300 asuntoa on myynnissä.
Kyllä työntövoimaa on ja pitovoimana toimii pankki kun ei anna talon ostajille lainaa.Lajinvaihto toimisi jos pankista saisivat nuo onnettomat ostajat lainaa,toisaalta se on heidän onnensa.

Se miksi pankista et saa lainaa Äänekoskelle kertoo koko kaupungin tulevaisuuden kuvan.
On pähkähullua kaavoittaa lisää tontteja kun asukkaat lähtevät ja muuttovirta on päin vastoin.

Se kertoo siitä ,että Äänekoski on surkastuva demarien ja punikkien (Suolahti) kylä ei mikään oikea kaupunki missä on kaupungin oikeat palvelut.

Ei kaupungissa ole elinvoimaa jos täällä on näitä halpiskauppoja joka nurkalla, mutta ei Prismaa.
Prisma on merkki ,että seudulla on elinvoimaa ja se on kehittyvä.

Äänestä

Kyllä pankista saa lainaa jos on työpaikka

Äänestä

Tänään on taas ihana metsä tuoksunut.

Äänestä

Äänekoskelta ei asunnon osto onnistu jos tarvitset lainaa rahoittaaksesi oston.
Sama (t) henkilöt saavaavat lainaa esim.Laukaasta tai Muuramesta ja Jkl :stä jopa enemmän kuin olisivat tarvinneet ostaessaan Äänekoskelta koska hintataso on alhainen.
Tämä on yleisesti tiedossa jo esim.asunnon välittäjillä.
Siinä on jo yksi varma merkki taantuvasta paikasta.

Äänestä

No kuka hullu edes haluaisi ostaa asunnon Äänekoskelta?
Pitää aika pahasti viirata, jos moisesta edes haaveilee.

Äänestä

Kyllä niitä hulluja vielä löytyisi kun suhteellisen halvalla saat jos rahoitus järjestyisi.
Asunto joka Jkl :ssä maksaa n.230 000 € saat Äänekoskelta lähes puolta halvemmalla.
Täällä on ostajan markkinat.
Pankista ei lainaa saa vaikka vakuutena on saman arvoinen osake Jyväskylässä ja lisänä henkilötakaukset kun lainoitettava asunto Äänekoskella.
Jos osat muualta niin lainaa tulee helposti ja euromääräisesti enemmänkin kuin Äänekoskelle.
Kyllä Äänekoski on oikean rotanloukku.
Tänne ei mikään rakennusyhtiö edes rakenne sekin kertoo jotain.

Äänestä
  • Rahaa on. T Tuononen

    Äänestä

Hulluna on hyvä olla.

Äänestä
  • Hullun huvit on halavat, idioottien ilimaaset.

    Äänestä

Joo niin on olla täällä suolahdessa

Äänestä

On on helppoa nytkin Äänekosken Energia ILMOITTI että 1.12 NOUSEE vesi ja kaukolämpö 5% + lässytykset päälle paljon se on vain minuuttia kohden...Täytyy itsekkin työnantajalle vain ilmoittaa että ensiviikolla työpanokseni pn 5% kallimpaa kun on tullut merkittävästi investoitua lapsien hyvinvointiin viimeisten vuosien aikana...VOI OLLA ETTÄ EI MENISI LÄPI...mutta Energialla meneen

Äänestä
  • No mutta ole nyt iloinen kun on elinvoimaa, strategista sellaista. Vekkulia on vain pikkusen ei paljoa, tuolta voi vähän katsella. https://www.aanekoski.fi/css/kuntakortti/ver2025102702.files/pdf/aanekoski_kuntakortti.pdf

    Nyt kun Energia (eli kaupunki) vielä vähän ottaa pätkää suolahden kaukolämpöputkeen ja mörtin koillisrannan kunnallistekniikkaan niin tuo laskusi nousee +5% joka kuukausi. Saadaan lisää elinvoimaa ja monohappoa housuun.

    Eikö ole vekkulia! T Matti.

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    No mutta ole nyt iloinen kun on elinvoimaa, strategista sellaista. Vekkulia on vain pikkusen ei paljoa, tuolta voi vähän katsella. https://www.aanekoski.fi/css/kuntakortti/ver2025102702.files/pdf/aanekoski_kuntakortti.pdf

    Nyt kun Energia (eli kaupunki) vielä vähän ottaa pätkää suolahden kaukolämpöputkeen ja mörtin koillisrannan kunnallistekniikkaan niin tuo laskusi nousee +5% joka kuukausi. Saadaan lisää elinvoimaa ja monohappoa housuun.

    Eikö ole vekkulia! T Matti.

    Niimpä nyt ei vituta enää yhtää vaikka pypsyy pannankin

    Äänestä

  • siirry luonnonmukaiseen energiaan ja rakenna oma voomaka🤣🤣 tuuli tai aurinko

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    siirry luonnonmukaiseen energiaan ja rakenna oma voomaka🤣🤣 tuuli tai aurinko

    Kyllä se masa kartsan kanssa vielä ropelit meille hoitaa. Ja aavikkosaharaan paneelit osallistavaan aurinkovoimalaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Täällä luonto ja vauraus kulkevat käsi kädessä. Järvet kimmeltävät kirkkaana, metsät tuoksuvat havulta ja ilma on niin puhdasta, että keuhkot kiittävät jokaisella hengenvedolla. Täällä voi kävellä rantapolulla ja kuulla vain lintujen laulun ja hiljaisuuden huminan.
Mutta Äänekoski ei ole mikään syrjäinen kolkka päinvastoin! Ostoskeskuksia ja palveluita löytyy kuin suuressa metropolissa: kahviloita, vaatekauppoja, ja jopa sellaisia herkkupuoteja, joista saa sekä mätiä että mutakakkuja samasta tiskistä.
Täällä voi elää kuin herran kukkarossa – luonnon rauhassa ja silti kaiken keskellä. Äänekoski on pieni suuri kaupunki, jossa on sydän paikallaan ja varaa jakaa hyvää myös muille.
Lisäarvoa Äänekosken elämään tuo tietenkin Suolahden taajama paikka, jossa elämä sykkii iloisesti ja yhteishenki näkyy joka kulmassa. Nuoret kulkevat kaduilla hymy huulilla ja näyttävät peukkua toisilleen, kuin merkiksi siitä, että täällä on hyvä olla.
Punaiset liput liehuvat tuulessa muistuttaen yhteisöllisyydestä ja siitä, että yhdessä tekemällä syntyy voimaa ja iloa. Suolahdessa historia ja nykyaika kohtaavat: tehdasperinteet elävät rinnakkain modernien kahviloiden ja kulttuuritapahtumien kanssa.
Kun Äänekosken puhdas luonto ja Suolahden elämänilo yhdistetään, syntyy kokonaisuus, joka on harvinaisen elävä ja omaleimainen kuin pieni pala suurta maailmaa keskellä Keski-Suomea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu