Optikkoliike hoputtaa kaihileikkaukseen?

Anonyymi-ap

Minulle kuten taas tuhansille "vanhuksille" pukkaa kaihia. Tilanne on tällä hetkellä ihan hyvä, luen ilman silmälaseja enkä tarvitse niitä lähietäisyydellä tarkkaan työhön. Ajolaseilla nään ihan normaalisti liikenteessä, käytän 30...70cm etäisyydelle tarkentavia laseja tietokonetyöskentelyyn. Laseja on tietysti silloin tällöin päivitetty, koska hajataitto elää tietysti vuosien saatossa. Tällä kattauksella olen pärjännyt viimeisen 20 vuotta ilman ongelmia, kaikenlisäksi työni on ollut tarkkaa. Optikko huomasi jokunen vuosi sitten normaalia kaihia toisessa silmässä, kun jouduin joka toinen vuosi käymään ABCE kortin vuoksi näkötrakastuksissa. Pudotin ajokortista ison C:n koska en tarvinnut "rekkorttia" ja sitä kautta tarkempaa kaukonäköä.

Luin ET-lehdestä tai jostain, että nämä optikkoliikkeet+silmäsairaalat ovat hyvin hanakoita patistamaan kaihileikkaukseen, vaikka kyseessä on harvoin niin akuutti vaiva johon tarvitaan nopeasti leikkausta. Käsitykseni mukaan ei se kaihi muutamassa kuukaudessa tule, jos ei ole muita silmäsairauksia ei sinne leikkaukseen ole tulenpalavaa kiirettä ole. Kuten mainitsin tällä hetkellä näköni on normaali, eli sellainen kun se on ollut jo vuosia, ei tunnu järkevältä ronkkia toimivaa silmää leikkauksella, jos siitä ei ole nyt mitään hyötyä.

5

358

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukaan ei sinua leikkaukseen pakota.

      Kukaan ei myöskään voi ennustaa, miten kaihi etenee. Se voi joskus olla vuosikausia haittaamatta näkemistä lainkaan, sitten tehdä yhtäkkisen "hyppäyksen" pahempaan suuntaan. Eli hanki vain uudet tonnin moniteholasit, joista ei ehkä ole puolen vuoden kuluttua enää mitään hyötyä.
      Mitä pidemmälle kaihi etenee, sitä enemmän haasteita se voi tuoda leikkaukseen. Pitkälle edenneen, hyvin kypsän kaihen leikkaus on paljon riskaabelimpi toimenpide kuin vasta aluillaan olevan.
      Lisäksi nykyään monet haluavat yksityispuolen leikkauksen, koska samalla toivovat muutakin näönkorjausta ja silmälasien tarpeen vähenemistä, kenties jopa kokonaan eroon silmälasiesta - ja se on huomattavasti helpompaa, mitä paremmassa kunnossa silmät ovat.
      Niitä muita silmäsairauksia voi tulla kenelle vain, milloin vain ja ne myös tuovat omat riskinsä ja haasteensa kaihileikkauksen suhteen.

      Joten hyötyä siitä on. Edessä se on joka tapauksessa.

      Mutta kuten sanottu, ei ole pakko leikkaukseen mennä, eli suotta valitat.

      • Anonyymi

        "Pitkälle edenneen, hyvin kypsän kaihen leikkaus on paljon riskaabelimpi toimenpide kuin vasta aluillaan olevan."

        Täh? Kaihileikkaukessa samentunut mykiö poistetaan ja korvataan keinomykiöllä. Operaation onnistumisen kannalta ei ole mitään väliä, kuinka pitkälle mykiö on samentunut. Leikkauksesta on potilaalle sitä enemmän hyötyä, mitä samentuneempi mykiö on, koska näkö paranee enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Pitkälle edenneen, hyvin kypsän kaihen leikkaus on paljon riskaabelimpi toimenpide kuin vasta aluillaan olevan."

        Täh? Kaihileikkaukessa samentunut mykiö poistetaan ja korvataan keinomykiöllä. Operaation onnistumisen kannalta ei ole mitään väliä, kuinka pitkälle mykiö on samentunut. Leikkauksesta on potilaalle sitä enemmän hyötyä, mitä samentuneempi mykiö on, koska näkö paranee enemmän.

        Kerrotko tuon automekaanikon vai kaupan kassan pätevyydellä?

        Pitkälle edennyt kaihi myös kovettaa linssiä -eli mykiötä- jolloin sen poistaminen on hankalampaa ja lisää mm. verkkokalvon irtauman ja silmänsisäisten tulehdusten riskejä. Kapselipussini, josta linssi poistetaan, saattaa kypsän kaihean ollessa kyseessä myös herkemmin jädä jälkikaihen aiheuttavia soluja. Leikkauksesta toipumnen voi olla hankalampaa ja kestää kauemmin, kun kovettunutta linssiä silmästä irti ronkitaan.
        AIkaisemmin tehdystä leikkauksesta on suurempi hyöty, koska silloin näkö ei edes ehdi heikentyä huomattavasti - huonosta näkökyvystä kun ei kenellekään ole minkäänlaista hyötyä.

        Kannattaa aina ottaa asioista selvää eikä suuna päänä lähteä julkisesti tietämättömyyttään julistamaan. Tai sitten jättää nuo lääketieteellisten neuvojen anto ihan vain alan ammattilaisille :)


    • Anonyymi

      "Leikkauksesta on potilaalle sitä enemmän hyötyä, mitä samentuneempi mykiö on, koska näkö paranee enemmän."

      Eli samalla logiikalla kannattaa antaa päänsäryn äityä ihan sietämättömäksi, koska kipulääkkeestä saa suuremman hyödyn kuin jos lääkkeen ottaisi säryn ollessa aluillaan? Olihan taas ihan h*lvetin hyvä neuvo.

      Lisäksi: kaihi edetessään usein helposti myös myopisoi - eli heikentää kaukonäköä. Mitä suurempia taittovirheita leikkausessa korjataan, sitä suurempia taittovirheitä myös yleensä jää. Eli mitä aikaisempi leikkaus, sitä paremmat lopputulokset.

      Ja vielä... toki sitä voi ostaa uudet kalliit silmälasit. Kukaan ei kuitenkaan voi ennustaa, miten se kaihi etenee, joten jälleen uudet lasit sitten vaikkapa puolen vuoden kuluttua, jos ei leikkaus vieläkään innosta. Ja taas puolen vuoden kuluttua niistäkään laseista ei ole mitään hyötyä, joten leikkaukseen - ja sitten kenties taas uudet lasit sen jälkeen.

      Eli eivät ne optikot ihan turhaan leikkauksia suosittele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1198
    2. 72
      1163
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      96
      905
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      792
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      771
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      39
      733
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      34
      727
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      111
      561
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      536
    Aihe