Määrä kuulostaa suurelta, mutta se lienee ainut keino saada toiminta vastaamaan niitä tavoitteita, joita hallitus edellyttää.
3700 irtisanominen
12
311
Vastaukset
- Anonyymi
Missä luuraavat Lappeenrantalaiset hallituspuolueiden eduskuntaryhmien puh.johtajat Kopra ja Mäkelä.Eikö nyt olisi heidän astuttava esiin ja vaatia hallitukselta toimia tämän täysin järjettömän tilanteen korjaamiseksi.Nyt vaaditaan heiltä tekoja eikä vastuun pakoilua koko Etelä-Karjalaa koskevasta katastrofaalisesta tilanteesta. Perusteluja kyllä löytyy,nyt pitää toimia.
- Anonyymi
Nyt potkitaan porukkaa ulos ja parin vuoden päästä päivitellään pulaa väestön ikääntyessä vauhdilla. Osa kun ei palaa samoihin hommiin tämmöisen kohtelun jälkeen.
- Anonyymi
Juuri oli huutava pula hoitajista ja nyt annetaan kenkää aivan liian monelle. Mihin tämä perkeleen säästökuuri ajaa meidät?
- Anonyymi
Kansalliseen katastrofiin. Saat hoitoa, jos olet onnekas.
- Anonyymi
Ei hoitajapula ole mihinkään hävinnyt, tai työt hävinneet. Kyse on säästöistä eikä töiden vähenenemisestä. Pois potkittaville ei siis löydy enää palkanmaksajaa.
- Anonyymi
Syyttäsittä vaan oikeita syyllisiä marin nimistä akkaa ja tankki rytköstä .
- Anonyymi
Hah hah ja syytellään taas edellistä hallitusta vaikka velan oton piti loppua ja tämä nykyinen apinalauma vaan ottaa lisää velkaa ja työntää rahaa yksityisille ja varakkaille😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hah hah ja syytellään taas edellistä hallitusta vaikka velan oton piti loppua ja tämä nykyinen apinalauma vaan ottaa lisää velkaa ja työntää rahaa yksityisille ja varakkaille😂
Demarit ja kokkarit ajaa samaa asiaa, eli tavoitteena Suomen velkaannuttaminen niin, että Suomen kansallisomaisuus siirtyy ylikansallisille suursijoittajille. Halvalla.
Elina Valtonen kertoi osallistumisestaan Bilderberg-kokoukseen 2018 näin: "On arvokasta, että pääsee rivi-ihmisenä kuuntelemaan oikeesti vaikutusvaltaisten ihmisten ajatuksia".
"OIKEESTI VAIKUTUSVALTAISET" ovat siis muualla kuin demokraattisesti valituissa parlamenteissa?
Demaritkin ovat osallistuneet näihin kokouksiin useasti (veronmaksajien rahoilla tietysti).
Noissa kokouksissa luodaan verkostoja ja suhteita, jotka ovat poikineet komissaarin virkoja (Liikanen, Urpilainen, Katainen) sekä muita hyväpalkkaisia tehtäviä (mm. Marin)
Persuja ei ole kokouksiin vielä kutsuttu.
Älkää hölmöt luulko, että poliitikot ajaisivat suomalaisten etuja. Kysymys on kansainvälisestä monopolipelistä, jossa rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät. Huomaat sen ehkä vasta sitten, kun pohjavetemme on myyty CocaColalle tai omaisuutesi on sosialisoitu Maailman Talousfoorumin ideologian mukaan: "Et omista mitään, mutta olet onnellinen". Avatkaa silmänne ja tutkikaa asioita!
- Anonyymi
Työt vähenee kun niitä vähennetään pakolla, komentotaloutta. Toimii ehkä hetken tempputyöllistämisen tavoin ja tuo säästöjä. Pitkän ajan vaikutus on oleva hyvin haitallinen.
- Anonyymi
Samat työt ne joutuu tekemää yyteitten jälkeenkin mut pienemmällä porukalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samat työt ne joutuu tekemää yyteitten jälkeenkin mut pienemmällä porukalla.
Ja tyhmempikin tajuaa mihin se johtaa…
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."692362Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2462339- 1201548
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis391384Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641357- 1331319
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711220Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821009Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73999Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102989