Finnairin johtoryhmäläisten porosafari

Anonyymi-ap

Lapissa järjestettiin tässä taannoin kansainvälinen lentoyhtiöiden konferenssi. Konferenssi oli lauantaina kello 18 alkaen. Finnairin johtoryhmä päätti järjestää avainhenkilöilleen samalla jotain miellyttävää. Päätettiin osallistua porosafarille mikä alkoi siinä sopivasti puolenpäivän aikaan kyseisenä lauantaina. Matka oli Seitatunturille. Siellä oli tarjolla kuumaa glögiä ja jotain pientä purtavaa ja sitten takaisin.

Paluumatkan alkaessa ilmeni kuitenkin jotain pieniä ongelmia. Paljastui että safariyrittäjä oli ylibuukannut paluumatkan. Koska vapaaehtoisia kiertotielle lähtiöitä ei ollut, niin arpa lankesi Finnairin johtoryhmän osalle. He saivat safariyrittäjältä korvaavan reitin. Reitti oli ensin Suomutunturille, siellä neljän tunnin odottelu, sitten Hillatunturille, sieltä Aavatunturille, josta sitten hiljalleen kokouspaikkaan. Perillä oltiin siinä puolenyön aikaan. Finnairin johtoryhmä ei ollut kuitenkaan ajatellut olevansa kokouspaikalla yötä vaan olivat suunnitelleen lähtevänsä saman tien pois lentäen. Mutta he olivat väsyneitä ja lentokonekin oli jo lähtenyt. Kokouspaikan hotellikin oli alueen ainoa ja se oli täynnä. Safariyrittäjäkin oli kadonnut jonnekin eikä vastanut soittoihin. Ei auttanut kuin istuskella hangessa se yö.

Seuraavalla viikolla Finnairin johtoryhmä otti närkästyneenä yhteyttä safariyrittäjään. Safariyrittäjä pahoitteli epämukavuutta mikä järjestelystä oli koitunut asiakkaille. Kertoi toimineensa vain yleisen käytännön mukaan ja kertoi asiaa koskevista EU pykälistä ja lupasi lähettää Finnairin johtoryhmäläisille vielä tikkarit.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin kirjoitettu, naulankantaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      31
      7462
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4813
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      75
      4456
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3532
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      79
      3379
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      45
      3170
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2794
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      29
      2509
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2503
    Aihe