Kumpi osoite?

ruoska

Kumpi osoite koulupaikan vastaanottamislappuun pitää laittaa; nykyinen vai se mihin muuttaa ennen opiskelun alkua?

Ajattelin, että laitan nykyisen osoitteen, jossa asun vielä n. kuukauden ja muutan sitten opiskelukaupungin osoitteen koulun tietoihin kun olen sinne muuttanut.

Vai miten pitäisi menetellä?

5

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vannomaanhan en mene, mutta luulisin kanssa, että kannattaa laittaa nykyinen osoite. Ilmottaa sitten uusi osoite koululle kunhan on muuttanut. Vaiko menisiköhän se ihan muuttoilmoituksen kautta koulullle.

      • Gw€ndolin€

        Pelkän virallisen muuttoilmoituksen varaan en kyllä itse jättäisi. Kannattaa ilmoittaa itse koululle uusi osoite sitten kun olet muuttanut.


    • Satu

      Kyllähän posti tuo kaikki kirjeet sulle uuteen osoitteeseen, vaikka laittaisitkin nyt sen vanhan siihen lappuun.

      • Gw€ndolin€

        Totta, mutta useita päiviä hitaammin.


    • ruoska

      Kiitoksia asiallisista vastauksista. Laitan vanhan osoitteen ja päivitän sen koulun tietoihin heti kun muutan uuteen osoitteeseen.

      Lapussa kysyttiin myös kotikuntaa 1.8. alkaen ja siihen aion laittaa opiskelupaikkakunnan vaikken sinne vielä 1.8. muutakaan koska tuskinpa tuolla on niin suurta merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      112
      5160
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      129
      2806
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2517
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2255
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      442
      2223
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      178
      1677
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      116
      1359
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1182
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      996
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      82
      940
    Aihe