Sain säädettyä "käytettävyydestä" huonon näköni takia mustan taustan käännöstekstille. Se toimi ja pysyi 2 päivää ja nyt ei ole toiminut kuukauteen. ( Samalla käännösteksti myös luettiin. )
Asetukset on olleet koko ajan samat.
Toiminto esiintyi ainakin kahdessa Ylen La Promeza - sarjan jaksossa, joita katson digiboxin tallenteena.
Muistaakseni tätä ei esiintynyt samaan aikaan Ylen suorissa lähetyksissä ( en ole aivan varma) eikä ainakaan muiden kanavien suorissa tai tallennelähetyksissä.
Onko jollain teillä esiintynyt sama ongelma? Oletko löytänyt ratkaisua tähän?
Sama toiminto pitäisi olla kaikissa LG televisioissa.
Voisiko joku kokeilla toimiiko tämä omassa LG televisiossaan ja kuinka pitkään. Jotta saisi selville onko tämä vika vain minun televisiossa vai onko tämä yleinen ohjelmointivirhe tjsp..
Polku on ( joka laitteessa hieman poikkeavuuksia nimikkeissä):
Asetukset->kaikki asetukset->yleinen->käytettävyys->Puhuttu kuvaus aktivoidaan. Huonokuuloisuus aktivoidaan. Tekstitys aktivoidaan.
Tekstityksen ensisijainen kieli->hollanti. Tekstityksen toissijainen kieli->suomi
Kiitos
LG -television musta tausta käännöstekstille
Anonyymi-ap
2
220
Vastaukset 2
- Anonyymi
Osittainen ratkaisu löytyi TV:N ohjelmistopäivityksestä. Puhuttu käännös alkoi toimimaan. Tekstityksen tausta on edelleen sama vanha.
Suomeksi puhuttu käännöstekstitys osoittautui erityisen kliffaksi. Vaikka italiankielisen leffan kuvaa joutuisi koko ajan seuraamaan saadakseen käännöstekstityksen luettua.
Puhuttu tekstitys vapauttaa tuijottamasta kaiken aikaa kuvaa.vaikka ihmisten keskustelujen aikana. Voi puuhastella muita asioita kuten tiskaamista kunhan kuulee vain tv:n äänen. Kokeilkaa. Saatatte vastentahtoisesti tykästyä puhutusta tekstistä.
Aloittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811233- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga72719Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden240717Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35591- 46575
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77560- 37512
- 24505
- 26482