Moi, olen lirauttanut pikku tipan apteekista saatavaa olikohan jotain orionin valmistamaa öljyä koiran nappuloihin (pure natural). Koira tuntuu tykkäävän ja uskon että sopiva öljy on jopa tarpeen koiralle.
Mietin vaan että mitä hyvä öljy sisältää? voisinko selvitä halvemmalla jos vaikka pistän vähän rypsiöljyä, ja ehkä oliivi öljyä purkkiin? Vai käytkö Camelina? Sillä tavoin että saisi saman sekoituksen omega 3 ja 6-öljyjä?
Tietysti jos syöttää rasvaista kalaa, vaikka miedosti keitettyä silakkaa, niin jotain rasvoja siitäkin saa?
Onko kellään käsitystä mikä tuo koiralle sopiva 3/ 6 balanssi olisi, tai onko jollakulla tietoa siitä miten voisi valmistaa koiran ruokaöljyn itse hyvistä aineista?
Öljlyä koiran ruokaan?
5
445
Vastaukset 5
- Anonyymi
Siinähän la traileri. Laadukas ruoka pitäänsisälläön sopivat öljyt.
- Anonyymi
Tänne ei taida kukaan muu kirjoitella kuin pentutehtailijat?
"Mistä sais rodun x pentuja"
"No kuule täällä olis juuri tulossa pentue, parasta a-ryhmää tavataanko parkkipaikalla" - Anonyymi
Jäteöljykin käy.
- Anonyymi
Koira hyötyy parhaiten eläinperäisestä rasvasta tai öljystä, ja varmaan lohiöljy olisi paras omega-lähde, nivelrikkoiselle sitten omega-3 lisä mieluummin. Terve koira varmasti tykkää öljystä ja rasvasta, mutta kannattaa muistaa haimatulehduksen riski, jos liikaa rasvaa tosta vain syöttelee koiralle.
- Anonyymi
Terveelle koiralle varmaan käy kaikki öljyt, joissa hyvä omega-suhde, koira tarvitsee enemmän omega-6 kuin ihminen, mutta jos on nivelrikkoa, silloin se suhdanne muuttuu täysin. Camelina menee meillä allergiselle pakosta, on onneksi terve muuten. Nivelrikkoiselle taas pitää olla enemmän omega-3 kuin muita omegoja, eli omega-3 lisä, ei pelkkää öljylisää (ja reilusti EPA/DHA, mikä vaan omega-3 öljy ei käy), mutta voi mennä vaikeaksi, jos koiralla on paha kala-allergia. Tuo mainitsemasi Nutrolin valmistaa sensitive öljyä kala-allergisille, meillä se ei käynyt, kun tuo yliherkkä allergikko sai siitäkin oireet. Saa kanssa glukosamiinista, kondroitiinista ja merilevästä, vaikka olisi joku alle yksi prosentti sitä ruoassa. Mutta muille kuin ei näin herkille varmaan jees. Meillä menee camelina-öljy omega-lisänä, ja ei ole onneksi nivelrikkoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129578
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 42496