"Nyt keski-iän mallipäivityksessä Toyota bZ4X korjaa kaikki virheet ja nousee kertaheitolla yhdeksi luokkansa kovimmista kilpailijoista."
https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/802dc1bf-fee7-40ce-90e2-c4e8d6cea656
Toyotan suosikkisähköautosta korjattiin kaikki ongelmat kerralla - Tältä se tuntuu ajossa
17
190
Vastaukset
- Anonyymi
Myös 15 tkm/12 kk välein korjataan aina kaikki viat.
- Anonyymi
Miksi RAV4 vikoja ei korjattu tai Corollan?
Toyotan suosikkimaasturissa voi tulla vastaan ikävä sähköongelma – korjaus maksaa pa
Takuukorjattujen autojen määrää Toyota ei kerro
Toyotan lehdistöpäällikkö Pekka Karvinen sanoo, että maahantuojan tiedossa on tällä hetkellä 101 tapausta. Tämän määrän Toyotan maahantuonti, Toyota Auto Finland Oy on Karvisen mukaan raportoinut myös auton valmistajalle. Sitä määrää, kuinka monta näistä 101 kappaleesta Toyota on korjannut takuuseen, Toyota Auto Finland Oy ei kommentoi, koska valmistaja on Karvisen mukaan yksiselitteisesti kieltänyt kertomasta tätä asiaa julkisuuteen.
Moottori kysyi myös Toyota Auto Finland Oy:ltä, että kuinka paljon heidän tilastojen mukaan mahdollisesti viallisella komponentilla olevia autoja olisi alunperin myyty Suomessa. Karvisen mukaan määrä on 3 092 autoa.
– Ottaen huomioon suhteellisen vähäisen määrän rajatussa osassa mallistoa on epätodennäköistä, että tähän tulisi kohdistumaan tarkastuskampanjaa. Kuten kaikissa autojemme tekniikkaan liittyvissä kysymyksissä olemme tiiviisti yhteydessä valmistajaan. Kantamme asian suhteen on edelleen se, että haluamme pitää asiakkaamme tyytyväisinä ja olemme aina valmiita neuvottelemaan yhteistyössä auton myyneen liikkeen sekä asiakkaan kanssa mahdollisesta kulunjaosta, Karvinen sanoo.
Kysymyksessä kylmien ilmanalojen mallien ongelma
Moottorin saamien tietojen ja kuluttajien yhteydenottojen perusteella kuluttajat ovat sitä mieltä, että Toyotan täytyisi korjata ja korvata lämmönvaihtimet omaan laskuunsa, koska kysymys on valmistusvirheestä.
Moottorin tietojen mukaan Toyota on korvannut vikaantuneita lämmönvaihtimista takuuseen silloin, kun vika on ilmennyt auton takuun olleen voimassa. Takuun umpeuduttua tilanne on voinut olla kuitenkin erilainen. Lisäksi Moottorin tietoon tullut, että vian ilmettyä mahdollisen toisen auton omistajan kohdalla, Toyota on myös osallistunut kustannuksiin. Tällaisessa tapauksessa vaihtoauton myyjä on myös ollut korvausvelvollinen.
Karvinen myös toteaa, että lämmönvaihtimen vikaantuminen ei ole maailmanlaajuisesti Corolla-mallistoa koskettava.
– Kyseinen komponentti kuuluu niin kutsuttuihin kylmien ilmanalojen malleihin – toisin sanoen Pohjoismaiden ulkopuolella myytävissä malleissa kyseistä lämmönvaihdinta ei ole lainkaan, Karvinen sanoo.
Karvisen mukaan lämmönvaihdin on ollut Toyotan automallistossa jo pidemmän aikaa, ensimmäisen kerran lämmönvaihdin on esiintynyt vuonna 2009 esitellyssä kolmannen sukupolven Toyota Priuksessa.
Teksti Manu Tuppurainen Kuvat Moottorin arkisto.
Vai mikä on ongelma korjata kaikkia autoja juuri Toyotan muka luotettavista autoista? - Anonyymi
Kesäkuisen Iltapaskan artikkelilla onneen ja tuskan purkuun lähtee omapoika, hihihi!
- Anonyymi
Sattuuko pahasti? Koskeeko? Onko paha olla? Aikamoinen rääkäisy Toyotan suuren suosion tuskissa.
- Anonyymi
RUMA.
- Anonyymi
Toyota on kai top 10 myydyimpien sähköautojen joukossa jo?
Suosikki kun on.- Anonyymi
Toyotan sähköautot valloittavat ensi keväänä sähköautojen rekisteröintien kärkitilat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toyotan sähköautot valloittavat ensi keväänä sähköautojen rekisteröintien kärkitilat.
Kuten tällä palstalla valloittivat jo kaksi vuotta sitten..... 😂😂🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toyotan sähköautot valloittavat ensi keväänä sähköautojen rekisteröintien kärkitilat.
Samaa ennustit jo bZ4X:n tullessa markkinoille ja miten kävi?
sama toistuu ens keväänä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa ennustit jo bZ4X:n tullessa markkinoille ja miten kävi?
sama toistuu ens keväänä.Ei ennustettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ennustettu.
Piti vallata taksimarkkinatkin kuten Camryn muutama vuosi aiemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ennustettu.
Täällähän sinä silloin huutelit sellaisia ennakkovarauslukemia, joita malli ei ole saanut vielä yhteensä koko elinkaarellakaan...
- Anonyymi
Mikä suosikki se on ja missä. Ei ainakaan rekisteröintitilastoissa missäänpäin maailmaa.
- Anonyymi
Hauska otsikko a`la omapoika!
"Toyotan suosikkisähköautot", siis ainoa sähköauto joka ei todellakaan ole mikään menestystarina ja sekin on Subarun tekemä pääosin.- Anonyymi
Miksi Toyota on koko maailman ylivoimainen ykkönen? Kehitysmaahöpinät eivät riitä vastaukseksi. Toki se luottoautona kelpaa niihinkin. Miksei se kansanauto kelpaa sinnekkään vaikka on sellaiseksi köyhän kulkupeliksi alunperin suunniteltu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi Toyota on koko maailman ylivoimainen ykkönen? Kehitysmaahöpinät eivät riitä vastaukseksi. Toki se luottoautona kelpaa niihinkin. Miksei se kansanauto kelpaa sinnekkään vaikka on sellaiseksi köyhän kulkupeliksi alunperin suunniteltu?
Sinä aivoton joka et ymmärrä miksi ihmiskunnan pitää luopua käyttämästä fossiilisia polttoaineita olet juuri yksi niistä joiden syy on miksi avaruusaluksemme Tellus on tuhoon tuomittu. Mene autotalliin ja käynnistä hybridi- Toyotasi ja katso kellosta kauanko kestää ennenkuin olet vainaa.
- Anonyymi
Miksi Toyotan vetybussit joitten piti aloittaa menneenä kesänä liikennennöinti Jyväskylässä eivät ole vieläkään aloittaneet ja nyt on enää vajaa kaksi kuukautta Jouluun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset394831Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut173622Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693433Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1002784SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862660IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k282597Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161623En mä tahallani ole näin hankala.
Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161386- 1521311
Harmittaako mies, että yhteys katkesi?
Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?1791272