Teollisuushalli roihusi ilmiliekeissä Pirkkalassa – Tämä tiedetään: mittavat vahingot, sammutus jatkuu aamuun
https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000011579958.html
Taisi olla ensimmäinen iso keikka uudelle sammutuskaivinkoneelle.
Uraauurtava innovaatio palontorjunnassa: Sammutuskaivinkone
https://dynaset.com/fi/uraauurtava-innovaatio-palontorjunnassa-sammutuskaivinkone/
Pirkkala 23.10.2025 16:43:35 rakennuspalo: suuri
9
301
Vastaukset
- Anonyymi
Harvinaisen epätehokasta sammuttamista. Tusinoittain paloautoja ja joutilaita ukkoja seisoskelemassa palopaikalla ja koko rakennus paloi maantasalle silti. Vain paloseinällä eritetty pienempi varastosiipi selvisi. Tuotantohalli ja toimistosiipi paloivat kokonaan, vaikka toimistosiipi ei ollut palokunnan saapuessa edes vielä tulessa. Näytti lähinnä leppoisalta vedenruiskuttelu ja letkujenteistaus tapahtumalta, kuin oikealta saammutustyöltä. Paikat johonka vettä ruiskutettiin palon alussa, kuten toimistosiiven katolle, syttyivät hetken päästä uudelleen ja nyt ne annettiin palaa loppuun.
- Anonyymi
Viranomaistiedottaminenkin oli surkeaa. Palohälytys oli tehty klo 16:45, mutta 112-palveluun tiedote tuli vasta reilun tunnin kuluttua siitä, kun hälytys oli tehty.
- Anonyymi
Kai siellä syttymispisteessä keiteltiin huumeita.
- Anonyymi
Pirkanmaan Sammuttelukerho näköjään kävi suorittamassa hallitun loppuunpolton.
- Anonyymi
Täytyy ihan tosissaan kyseenalaistaa pelastuslaitoksen toiminta ja tehokkuus kustannuksiin nähden, jos tuolla määrällä kalustoa ja miehitystä ei saada paloa sammumaan?
Mistä he saavat palkkaa ja kannattaako noin suurta organisatiota ylläpitää veronmaksajien kustannuksella, jos tulokset ovat tuollaiset?- Anonyymi
Julkishallinnossa on paljon löysää.
Valtio ja kunnat tekevät yhdessä joka vuosi 20-miljardin euron tappiota ja lisävelkaa maalle. - Anonyymi
Muistaakseni joku Norjalainen asiantuntija sanoi että suomessa sammutusmenetelmät ovat aiankin pari vuosikymmentä Norjaa jäljessä. Joistakin suomessa käytetyistä menetelmistä on luovuttu siellä jo aikoja sitten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistaakseni joku Norjalainen asiantuntija sanoi että suomessa sammutusmenetelmät ovat aiankin pari vuosikymmentä Norjaa jäljessä. Joistakin suomessa käytetyistä menetelmistä on luovuttu siellä jo aikoja sitten.
"Perkeleellä" johdetut laitokset elävät menneissä ajoissa.
- Anonyymi00009
Karsinta aloitettava pienistä paloasemista ja vanhimmasta autokalustosta. Vähemmälläkin pärjätään. Joutavista onnettomuuspaikalla seisoskelutyötä tekevistä palomiehistä on päästävä eroon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452941Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k412911Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 641471
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222