Vierailijat Valokuvanäyttely ihmisen suhteesta veteen tuhansien järvien maassa

Anonyymi-ap

Olemmeko vieraantuneet vedestä tuhansien järvien maassa?

Vierailijat-valokuvanäyttelyssään palkittu kuvaaja Toni Rasinkangas käsittelee ihmisen suhdetta veteen.

Idean Rasinkangas sai näyttelyyn siitä, että 2020-luvulla suomalaisia yhdistää heikentynyt uimataito. Lähes puolet kuudesluokkalaisista ei osaa uida. Joka viides aikuinen on uimataidoton.

– Onko veden äärellä elävä kansa vieraantunut elementistään?

Rasinkangas toivoo näyttelyn herättävän ajatuksia siitä, miten vesi yhdistää meidät luontoon, itseemme ja toisiin.

Osa valokuvista on otettu pinnan alla. Kuvauksissa ei käytetty lisähappea. Vesi toi kuvauksiin yllätyksellisyyttä. Vesi on arvaamaton ja Rasinkangas toivoo näyttelynkin olevan sitä.

Näyttelyssä on surrealistisiakin sävyjä: vesi saa ihmisen näyttämään kuin toisesta todellisuudesta tulleelta. On todellisuus pinnan alla mikä hyvänsä, siellä piilee toinen maailma.

– Se on todellinen maailma, jonne pääsemme vain kurkistamaan, vierailijoina.

Näyttelykuvien henkilöt olivat kuvaushetkellä 4–64 -vuotiaita.

– Nuorin heistä on ensimmäistä sukupolvea, joka opettelee uimaan koronasulkujen jälkeen uimahallissa yksityisessä uimaopetuksessa. Hän edustaa tulevaisuutta.

Kuvattujen ”vierailijoiden” kautta Rasinkangas haluaa herätellä ihmisiä tutustumaan uudestaan paitsi kaiken elämän perusedellytykseen, myös suomalaisille monin eri tavoin merkitykselliseen elementtiin.

– Vaikka vain kokeilemaan, miltä vesi tuntuu kehossa ja mielessä, hetkessä ja sen jälkeen. Luonnonvesi voi tuntua pelottavalta, koska sitä ei voi hallita. Omia ajatuksia ja taitoja sen sijaan voi kehittää ja oppia hallitsemaan, Rasinkangas pohtii.

Rasinkangas oli itsekin vuosikausia uimatta luonnonvesissä. Veden hän löysi uudelleen pari vuotta kestäneen laitesukellusharrastuksen sekä yhä jatkuvan avantoharrastuksen kautta.

– Olen kokenut vedessä monenlaisia tunteita. Olen tuntenut puhdasta kauhua, jännitystä ja suurta iloa ja erityisesti olevani osa jotain meitä suurempaa. Tämän eriarvoisuuden aikana tuntuu siltä, että vedessä olemme kaikki samalla viivalla.

Näyttely avoinna Heinolan kulttuuritoimistossa 5.9.–17.12. Kauppakatu 4. Avoinna toimiston aukioloaikoina maanantaista perjantaihin kello 8– 15.30.

Jaa

Facebook
LinkedIn
X

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osa valokuvista on otettu pinnan alla. Kuvauksissa ei käytetty lisähappea. Vesi toi kuvauksiin yllätyksellisyyttä. Vesi on arvaamaton ja Rasinkangas toivoo näyttelynkin olevan sitä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12349
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3937
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2635
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1982
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      852
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      772
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe