Aso asumisoikeus ja vesimaksut

Anonyymi-ap

Vesilasku on tähän asti sisällytetty vuokraan/käyttövastikkeeseen ja jako perusteena on käytetty asunnon pinta-alaa. Minun tapauksessa 76 neliötä kolmio.

Nyt Aso päätti muuttaa laskutuksen henkilömäärään perustuvaksi 25€/henkilö. Minun tapauksessa tässä kolmiossa asuu 2 aikuista ja 2 lasta. Nyt siis jo aikaisemman kokonaisvuokran päälle laittavat 100€/kk vesimaksua. Yht 1200€ vuodessa eli enemmän kuin kuukauden kokonais vuokra asunnosta.

Uudessa käyttövastikkeessa on vähennetty 17€/kk jotain maksua mitä se sisältää mutta ei eritelty. Ilmeisesti juuri vesimaksua, mitä olen siinä maksanut.

Isännöitsijä hiljeni eikä enää vastannut kysymykseeni kun kysyin. Mikä on tuo 17€:n vähennys käyttövastikkeessa ja onko se hyvitys vanhasta käyttövastikkeeseni lasketusta vesimaksusta, koska he itse käyttävät nyt 25€ henkilö/kk laskutusta. Pinta-alaan perustuvassa laskuttamisessa on varmasti ollut tiedossa, että kolmiossa asuu noin 3-4 henkilöä ja jako sen mukainen. Nyt hyvitetty 17€ ei voi olla oikea luku koska heidän uuden oman laskelman mukaan se ei täytä edes yhden henkilön vesimaksua.

Onko muilla tälläisia kokemuksia. Onko tämä taas joku uusi tapa pumpata rahaa vesimaksujen päälle käyttämällä harhaanjohtavasti minimaalista summaa hyvityksenä aikaisemmasta jakokaavasta ja pumpata lisää rahaa tavallaan sekoittamalla nämä 2 asiaa. Eli hyvitetään huomattavan pieni summa ja veloittamalla uudella tavalla +488% vanhaan verrattuna.

Vanha maksu heidän mukaan mitä en usko on 17€kk ja uusi 100%kk= 488%

4

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on ollut aina henkilölukuun pohjautunut vesimaksu riippumatta asunnon neliöistä. Nyt on onneksi vesimittari jonka mukainen laskutus on meidän tapauksessa edullisempi kuin asukasperusteinen.

    • Anonyymi

      Sama täällä vesimittarit tulleet ja aina saanut takaisin. 17 euroa per henkilö ei ole ollut paljoa varsinkin jos yhtiössä on vedenläträäjiä. Kohtuu käytössä ok

    • Anonyymi

      Ennen perusparannuskorjauksia taloyhtiössä oli etäluettavat vesimittarit, ja remontin jälkeen uusivat vesimittarit taloon ja niiden piti olla etäluettavia mutta kas kummaa ei olekkaan. Eli remontissa mentiin takapakkia vesimittarien osalta, näin avainasunnoilla perusparannuksen jälkeen. Saa nähdä miten vesilaskut nousevat

    • Anonyymi

      Minäkin asun aso-kolmiossa, 75 m². Asun yksin. Veden ennakkomaksu on 20 euroa/kk/henkilö. Ennakkomaksu maksetaan vastikkeen yhteydessä kerran kuukaudessa. Vesimittarit luetaan kaksi kertaa vuodessa. Aina saan muutaman kympin palautusta.

      Jos tässä asuisi 4-henkinen perhe, veden kulutus olisi tietysti aivan eri luokkaa. Siksi pinta-alaperusteinen laskutus eli sama maksu nelihenkiseltä perheeltä ja yhdeltä ihmiseltä olisi todella epäoikeudenmukaista.

      Pinta-alaperusteisen maksun epäoikeudenmukaisuutta voidaan tarkastella niinkin, että minä asun yksin kolmiossa, jossa maksan vedestä pinta-alan mukaan 50 €/kk. Siis 50 €/henkilö/kk. Viereisessä kaksiossa asuu pariskunta, siis kaksi ihmistä, ja he maksavat vedestä pinta-alan mukaan 30 €/kk. Siis 15 €/henkilö/kk.

      Henkilömäärän mukaanhan sitä vettä kuluu eikä pinta-alan mukaan. On oikein, että se maksaa, joka vettä käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      59
      5921
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4785
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      43
      2106
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1469
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe