Vanha velka

Anonyymi-ap

Minulla on vanha velka vuodelta 2009. Alun perin se oli 1250 €, mutta nyt se on noussut 3000 €:oon. Kyseessä eivät ole korot, vaan 1800 €:n viivästysmaksut.

Perintätoimisto Cash-in lähetti nyt laskun, jossa se uhkaa viedä asian käräjäoikeuteen.

Kysymykseni on, voivatko he todella kerätä 1800 euron viivästyskuluja, mutta eivät viedä asiaa käräjäoikeuteen 16–17 vuoden aikana? Tarkoitan, että eihän sitä voi laskea ”hyväksi perintäkäytännöksi”?

3

346

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No velkaahan ei ole pakko viedä mihinkään mutta siitä pitää muistuttaa 3 vuoden välein velallista, jos on velkomustuomio niin 5 vuoden välein. Velkasi vanhenee viimeistään 20 eräpäivästä ilman velkomustuomiota.

      Nykyään on laissa määritetty enimmäsmäärät velan kuluille, en sitten tiedä koskeeko se 2009 otettua velkaa...Enivei, jos viivästysmaksut on 1800e niin paljonko on sitten korot ? Taitaa kuitenkin olla niin että tuo "viivästysmaksu" sisältää myös ne korot..

      • Anonyymi

        Siis 20 vuotta eräpäivästä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      55
      1072
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      867
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      691
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe