Elisa lähetti tekstiviestin klo 3 yöllä. Unet menivät pilalle. Miksi tyytyväisyystiedustelu yöllä?Elisalta ei löydy palautepostille osoitetta. Pakko kirjoittaa tänne.
Vastaukset 20
- Anonyymi
Minä laitan kännykän yöksi älä-häiritse tilaan. Vain tietyt ihmiset pääsevät läpi.
- Anonyymi
Kaikki eivät laita. Syystä tai toisesta. Elisalla pitäisi myös asia ymmärtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki eivät laita. Syystä tai toisesta. Elisalla pitäisi myös asia ymmärtää.
Ei se ole Elisan vika todellakaan jos Ihminen ei tyhmyyksissään laita puhelinta äänettömälle yön ajaksi..
- Anonyymi
Oma syy kun pidät puhelimen yleisellä myös yöllä.. Sen voi helposti laittaa äänettömälle..
- Anonyymi
Yöllä voi tulla vaikka hätäpuhelu tai -viesti läheiseltä, esimerkiksi vanhukselta. Sen takia en laita äänettömälle. Elisan viestit eivät ole hätäviestejä. Niitä ei ole pakko lähettää öisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yöllä voi tulla vaikka hätäpuhelu tai -viesti läheiseltä, esimerkiksi vanhukselta. Sen takia en laita äänettömälle. Elisan viestit eivät ole hätäviestejä. Niitä ei ole pakko lähettää öisin.
Ne voi erikseen asetuksista sallia äänettömyyden läpi.. kaikki muut puhelut paitsi tiettyjen läheisten voi määrittää hiljennättäväksi..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne voi erikseen asetuksista sallia äänettömyyden läpi.. kaikki muut puhelut paitsi tiettyjen läheisten voi määrittää hiljennättäväksi..
Helpompaa on, jos Elisa lopettaa viestien lähettämisen öisin. Silloin ketään ei häiritä. Muut firmat eivät ole tätä hölmöyttä tehneet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helpompaa on, jos Elisa lopettaa viestien lähettämisen öisin. Silloin ketään ei häiritä. Muut firmat eivät ole tätä hölmöyttä tehneet.
Toivon, että markkinointi tulee jatkossakin yö-aikaan, silloin se ei häiritse minua. Toivottavasti muut firmat ottavat mallia!
- Anonyymi
jos on unohytunut kellojewn viisareidedn pimpautus.
- Anonyymi
No vastaa ettet ole tyytyväinen...
- Anonyymi
En ole tyytyväinen. Tuo kysely meni umpeen vastaukseni jälkeen. Unohdin valittaa kellonajasta.
- Anonyymi
Yleensä asiakaspalvelu miuku firma piste FI.
- Anonyymi
Elisa huolehtii hyvinvoinnistasi kellon ympäri!
Vieläkö jollain on höyrykäyttöinen kännykkä, joka ei automaattisesti hiljennä tekstiviesti- yms pimputuksia yön ajaksi?
Ei siis tarvi laittaa (ja unohtaa...) kännykkää äänettömälle ja puhelut tulee tarpeen tullen läpi. - Anonyymi
Mulla on viestit äänettömällä niin yöllä kuin päivällä.
- Anonyymi
Vaikea sanoa, mutta toisaalta mikset itse käytä luurissasi automatisointia, joka hiljentää ilmoitusäänet yöllä? Esimerkiksi Samsungin älypuhelimissa on sisäänrakennettuna Tilat ja rutiinit -ominaisuus, jolla tuollaisen automatisoinnin tekeminen on erittäin helppoa. Eli sun ei tarvitse edes itse hiljentää ilmoituksia iltaisin, teet vain automatisoinnin joka automaattisesti hiljentää ilmoitusäänet yöaikaan. Homma toimii täysin automaattisesti kun rutiini, tai vaihtoehtoisesti tila, on määritelty.
Toki Samsungin Tilat ja rutiinit -ominaisuudella voi tehdä valtavasti muutakin, mutta esimerkiksi just ilmotusäänien hiljentäminen yöllä onnistuu kyllä.
T. miksuh- Anonyymi
Niin ja vastaavia automatisointisysteemejä on toki muitakin ja saatavilla muillekin Android -älypuhelimille. Mutta Samsungin älypuhelimissa tuo on siis käyttiksessä sisäänrakennettuna.
T. miksuh - Anonyymi
Lisäyksenä se, että tottakai saman voi tehdä suoraan Androidin ilmoitusasetuksistakin, eli sinne voi määritellä aikataulun millon i Älä häiritse -tila on käytössä. Tilat ja rutiinie -ominaisuutta ei siis ole pakko käyttää tietenkään. Sen avulla voi kuitenkin tehdä monipuolisemman automatisoinnin yötä varten. Esimerkiksi voidaan määritellä vaikka, että ilmotusäänet hiljennetään yöllä vain tietyssä tilanteessa, esimerkiksi kun ollaan kotona. Tuolla tavalla saadaan aikaan se, että jos ollaan yöllä liikkeellä jossain, vaikka bilettämässä, niin ilmotuksia ei hiljennetä, mutta kotona nukkumassa ollessa kyllä. Tai voidaan tehdä rutiini, joka hiljentää ilmoitukset vasta kun oikeasti nukutaan vuorokauden ajasta riippumatta. Tuo jälkimmäinen onnistuu, jos käytössä on Samsungin älykello ja Samsungin älypuhelin, jossa on vähintään Android 15 ja One UI 7.0.
T. miksuh
- Anonyymi
Meille tuli sähköposti yöllä 31.10 klo 23.14 ,jossa ilmoitettiin , jossa on Elisa Viihde Tilausvahvistus , kuukausihinta 45.95e jota emme todellakaan ole tilanneet. Ilmoittivat että pakkoperivät tuon summan kuukauden ja sitten pitää perua erikseen , jos ei halua jatkaa. Kuka normi aktiivinen ihminen enää tänä päivänä tuijottelee kymmeniä kanavia.
Arvtkaapa, moniko menee halpaa. Elisalla menee todella huonosti, kun harrastaa tuollaista! - Anonyymi00021
Et ole vissiin koskaan kuullut puhuttavan sellasta, että puhelimen voi laittaa hiljaiseksi ja "älä hLä häiritse -tilaan myös? Onko uusi asia? Esimerkiksi Samsungin älypuhelimissa on myös mahdollisuus luoda automaattisia automatisointeja, jotka asettaa älypuhelimen hiljaiseksi, ottaa ilmoitukset pois päältä tai asettaa sen Älä häiritse -tilaan esimerkiksi kellonajan mukaan, yöaikaan tai vaikka sillon kun älykello on havainnut sun nukahtaneen jne. Eli mikään ei estä sua tekemästä tuota, jos et tee niin sitten on täysin oma ongelmasi jos yöllä tulee tekstareita ja heräät niiden merkkiääniin. Samaa koskee muita ilmoituksia ja viestejä. Eli jos et itse vaivaudu tekemään asialle mitään niin sillon se on täysin oma ongelmasi, turha siinä sillon on syytellä operaattoria tai ketään muutakaan.
T. miksuh- Anonyymi00022
Lisäyksenä vielä se, että Samsungin älypuhelimilla voit jopa tehdä automatisointeja, jotka vaikkapa estää kaikki muut ilmoitukset yöaikaan åaitsi niiden sovellusten ilmoitukset minkä ilmoitukset nimenomaan haluat saada myös yöllä. Eli taas kerran pitää sanoa, tutustukaa sen puhelimenne toimintoihin niin ei tarvitse tollasista asioista valittaa netissä.
T. miksuh
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551511- 1141216
- 1171097
- 116861
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 40478
- 18470
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i95460- 36423