Nyt on koittanut hetki ostaa ensiasunto. Sijainti on tärkein kilpailuvaltti - sitä ei saa rempalla muutettua mikskään. Täydellinen asunto ois just löytynyt Kivistöstä, mutta alueel rauhattomuus tuottaa huolta jälleenmyynnissä(itseäni se ei niinkään haittaa, koska olen aina töissä tai koulussa). Toki rakastan ulkoilla ja lenkkeilyä, niin siltä kannalta se mieityttää. Asunto on yksiö ja vuokratontilla… jälleenmyynnissä se ei sijoittajii siis kiinnostais, eikä myöskään rauhaa kaipaavia. Olen itse 22-vuotias nuori kaunis nainen. Mitä mielipiteitä?
Ensiasunnon ostaminen
Anonyymi-ap
5826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Teinipojalla liikaa aikaa ja seksuaali-identtiteetti hakusessa.
Eka tulee mieleen yhtiövastike, vertaile ainakin omalla tontilla oleviin taloihin. Itse en vuokratonteilla oleviin asuntoihin puuttuisi, en vallankaan uudempiin.
Kannattaa pysyä vuokralla. Vuokran kun voi maksaa ns. luonnossa. Onnistuu myös tyffelipojilta, jotka esittävät tyttöä.
Varsinkin näinä aikoina kun asunnot reilusti ylihinnoiteltuja , joita bisnes miehet kovasti koittavat kansaa lähtemään ostoksille puheillaan , se on jo varoitusmerkki , vanhojen ja uudehkojen asuntojen hintaero on valtava , mikä järki maksaa koirankopista ok-talon hintaa , siinä ei ole kuin riski hävitä iso kasa rahaa .
Tuhnu kaipaa omaan. Tuhnu kaipaa 90-luvun hintoja.
Todellisuudessa NYT on halpaa, mutta tuhnu ei osta. Tuhnulla ei ole rahaa, mutta sen myöntäminen on liian hapokasta. Helpompi selittää, miten kannatta vielä odottaa, että hinnat laskee lisää TAI pitää odottaa, että tulee takaisin 0-korkojen aika (sehän ei sitten missään nimessä voi näkyä hintojen nousuna) TAI pitää odottaa työllisyystilanteen parantumista TAI... selityksiä piisaa.