Hintasuhde viljojen ja tuotantopanosten välillä ei ole tällä hetkellä kohdillaan.
Viljatilojen ahdinko
12
178
Vastaukset
- Anonyymi
Kansallisia tukia voisi nyt käyttää.
- Anonyymi
Ulkomailta ei kannata viljaa ostaa.
- Anonyymi
pakko on ostaa,
jos meinaa leipoa,
suomalaista ruisleipää,
puolan-poika ossoo,
ja myöp halavala...
- Anonyymi
Kriisikokous antoi äänen hiljaiselle enemmistölle, ja ääni kohosi heti vaativana.
- Anonyymi
Someron Teeriharjulle saapui liki 800 viljantuottajaa ympäri Suomen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Someron Teeriharjulle saapui liki 800 viljantuottajaa ympäri Suomen.
Yhdessä meissä on voimaa.
- Anonyymi
yhessä kun ulistaa ja vingutaan,
niin kuuluu kauas...
- Anonyymi
Viljanviljelijään asema on unohdettu. Viljaa tuotetaan alle tuotantokustannusten..Näin ei voi kauaa jatkua.
- Anonyymi
Ihmisellä on oikeus halpaan kaljaan eli vilja ei voi maksaa määräänsä enempää.
- Anonyymi
Jos kriisitukea maksetaan ni ehtiikö ennen joulua jo?
- Anonyymi
No jos kriisilainaa tarjoavat, se vie vain ojasta allikkoon. Kymmenen vuoden piina maksaa se takaisin, ei mitään apua. Mutta viranomaiset saavat kehua, miten on 'järjestäneet' asian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309