Kertokaa kirjanpitäjät paljonko saatte palkkaa? Mitä tehtäviä tähän palkkaan kuuluu?
Tunnen itseni höynäytetyksi pienen palkkani takia. Saan 1600 €/kk ja tehtäviini kuuluu asiakasyritysten kuukausi kirjanpito tilinpäätöksineen ja veroilmoitukset. Asiakkaita minulla on 11, suurin osa osakeyhtiöitä ja muutama ky ja tmi. Olen töissä yksityisessä tilitoimistossa pääkaupunkiseudun kehyskunnassa. Kiire on aina, lomat pätkissä ettei vaan pääse kunnolla rentoutumaan. On viime aikoina alkanut todella v****taa kun työpanosta ei arvosteta kunnon palkalla tai edes vähän isommalla kuin nykyinen palkka.
Olisin kiitollinen jos viitsisitte vastailla että saisin vähän vertailupohjaa laskiessani paljonko voisin pyytää korotusta.
Kiitos jo etukäteen :)
Tunnen itseni höynäytetyksi pienen palkkani takia. Saan 1600 €/kk ja tehtäviini kuuluu asiakasyritysten kuukausi kirjanpito tilinpäätöksineen ja veroilmoitukset. Asiakkaita minulla on 11, suurin osa osakeyhtiöitä ja muutama ky ja tmi. Olen töissä yksityisessä tilitoimistossa pääkaupunkiseudun kehyskunnassa. Kiire on aina, lomat pätkissä ettei vaan pääse kunnolla rentoutumaan. On viime aikoina alkanut todella v****taa kun työpanosta ei arvosteta kunnon palkalla tai edes vähän isommalla kuin nykyinen palkka.
Olisin kiitollinen jos viitsisitte vastailla että saisin vähän vertailupohjaa laskiessani paljonko voisin pyytää korotusta.
Kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet mielestäni aika pienellä palkalla. Arvioni sinun tapauksessa palkkasi saisi olla ainakin 2000€ ellei enemmänkin. Jopa täällä Itä-Suomessa saavat kirjanpitäjät 1800-2500€.
tai ainakaan Kaakkois-Suomessa ei kyllä edes 7 vuotta alalla ollut saa kakkosella alkavaa palkkaa! Ystäväni palkka on n. 1800 euroa, hän tekee kaikkia mahdollisia kirjanpitohommia toimii yrityksen atk-tyyppinä ja käytännöllisesti pitää firmaa muutenkin aika ajoin pystyssä, kun on tollot omistajat ym. No, onpa kyllä hyvää vauhtia jättämässä kyseisen työpaikan ja samalla koko alan.
Itse olen ollut kirjanpitäjänä n.3,5 vuotta ja palkkani on nyt 1400 euroa. Työvuosia on kyllä muutenkin takana, että luulisi jo hieman enemmän rahaa irtoavan.. Teen myös lähes kaikkea mahdollista, veroilmoituksia lukuunottamatta. En toivottavasti myös minäkään enää ole kauaa kyseisellä alalla; kun ei nappaa niin ei nappaa. Ja raha saattaisi toki olla motivoiva tekijä, mutta tuskin pitemmän päälle sekään.
Tilitoimistoalalle on sovittu lopultakin eka työehtosopimus tänä vuonna. Täältä lisätietoja, mm. palkkasuositukset:
http://www.tito.kaapeli.fi/
vastauksista. Pienellä palkalla tosiaan töitä teen, nyt ei muuta kuin pomon juttusille :)
Toivottavasti sait neuvoteltua palkankorotuksen itsellesi.
Hyvä että täällä keskusteluissa on valveutuneita keskustelijoita, jotka osaavat opastaa tilitoimistoalan oman ammattiyhdistyksen sivuille. Itse vasta huomasin ko. kysymyksesi eilen.
Halusin vielä korostaa ja tiedottaa, että tilitoimistoalalle on todellakin saatu neuvoteltua tänä vuonna ENSIMMÄINEN alaa koskeva normaalisitova työehtosopimus (tes). Yleissitovuutta haetaan parhaillaan. Ensimmäinen tes ei voi sisältää kaikkia niitä "herkkuja", joita jo vuosikymmeniä voimassa olleet tessit sisältävät. Työehtosopimuksen palkat ovat todellakin liian matalat eivätkä vastaa työn vaativuutta ja vastuullisuutta kun voimme sanoa että pyöritämme Suomen pienten ja keskisuurtenkin yritysten taloushallintoa kokonaisuudessaan. Mutta nyt tästä on tie vain ylöspäin. Sillä mikäli tessiä ei olisi alalla (mikäli oli aikaisemmin tilanne) niin palkkaa saa maksaa ihan mitä haluaa koska laki ei määrittele mitenkään mitä vähintäin työntekijän pitäisi tehdystä työstään palkkana saada. Olenpa kuullut peräti 700,00 euron kuukausipalkasta...tilitoimistossa. Mutta alamme ja sen työntekijöiden TALOUSHALLINNON AMMATTILAISTEN arvostuksen saamme nousemaan vain alaamme tunnetuksi tekemisellä ja yhdessä asioita eteenpäin viemällä.
Joten tsemppiä meille kaikille tällä kuitenkin niin mielenkiintoisella ja haastavalla alalla toimiville.
Minulla on 32 yritystä kk jotka teen alusta loppuun.
Viiden osakeyhtiön paperit kirjaan lisänä,pomo tekee loput yhteenvedon myynnistä ja laskureskontrasta.Palkanlaskentaa lisänä ja muuta pientä hommaa.Saan 2060e/kk.joinain päivinä joudun kirjaa 5-6 yritystä,että ehdin kaiken tekee.Välillä menee palkanlaskennasta lähes koko päivä.Sitten sanotaan toi ja toi on tekemättä ,ehditkö tekee....
tilinpäätöksiä teen alustavasti.Veroilmoituksia,tel-ilmoituksia jne