Stalkkaamisesta

Anonyymi-ap

Otsikossa tollanen muotisana, mut melko hyvin se kuvaa sitä mistä on kyse. IMO. Mutta itse asiaan.

Jos stalkkaa niin ei varpisti ainakaan kannattais kertoa kohteelleen että sitä stalkataan. Eihän siitä kai voi kuvitella mitään hyvää seuraavan, vähintään saa vain stalkkausta vihaavan ihmisen vihaisemmaksi. Jotkut voi tietty iloitakin saamastaan huomiosta, mut se ei oo mun juttu eikä se oo tämän kirjoituksen aihe.
Mä en oo aikoihin tuntenut oloani paskemmaks kun noiden: "hei mä stalkkaan sua" ja "hei mä tiedän mitä sä teet" ilmoitusten yhteydessä. Niistä tulee jotenkin tosi loukattu olo. Ne rajoittaa ja kaventaa mun olemisen iloa.
Ei mulla tämän kummempaa.

9

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stalkkaamalla ei kenenkään suosiota voita. Ahdistavaa on.

    • Anonyymi

      Pitää järjestää kaikille vahtivuorot, että seurataan. että stalkataan. että pystytään pitämään juorut ajan tasalla. Ei oo kyse lainkaan rikollisesta stalkkaamisesta, kun se annetaan tiedoksi ja tehdään ihan julkisesti. seuraamalla ruutua. Kiitos kun jotku pitää meidät ajan tasalla. kaikesta päivää polttavasta. Vähän ku seurais temppareita - kauneita ja rohkeita!

    • Anonyymi

      Nii mun ois pitäny osata kertoo että noi ilmot tulee niinku vaan mun silmille, et ei niitä koko jengi nää

    • Anonyymi

      Heti pois sellaisesta paikasta ja seurasta joilla on negatiivinen vaikutus olemisen iloon❗

      • Anonyymi

        Ne tulee ihan väkisin punaisille kertomaan mielipiteitään, toisinaan kirjoittelevat yleen, tietämättä kuinka kauhealta se tuntuu. Yrittävät droppaa iloista hauskaa tunnelmaa.


    • Anonyymi

      Vem som stalkar?

      • Anonyymi

        Stalkkeri on termi, jota käytetään kuvaamaan henkilöä, joka häiritsee tai seuraa toista henkilöä pakkomielteisesti.
        Stalkkerit voivat käyttää erilaisia keinoja, kuten sosiaalista mediaa, puhelinsoittoja tai fyysistä seurantaa,
        ja heidän käyttäytymisensä voi aiheuttaa uhkaa tai pelkoa uhrille.
        Stalkkerointi voi olla rikos,
        ja se on laissa säädelty monissa maissa. Termi on yleistynyt erityisesti internetin ja sosiaalisen median aikakaudella, jolloin stalkkerointi on saanut uusia muotoja ja välineitä. ym ym ym


    • Anonyymi

      Toiset tulevat chattiin vain keskustelemaan. Mutta ne addiktit harrastaa siellä vain stalkkaamista. Kyttäävät mm.kuka on minkäkin nimimerkin takana. Uskovat vakaasti tietävänsä vainoharhojensa vallassa. Sitten huutelevat siellä yleisellä, että noin se paljasti itsensä, minä tiedän kuka toi on. Koska minä olen sairaanloinen kyylä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      173
      4912
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      254
      4502
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      32
      4465
    4. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      16
      4305
    5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      201
      3543
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      88
      3217
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      81
      3159
    8. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3057
    9. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      246
      2880
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2812
    Aihe