On niitä öitä kun uni ei tule joten nyt kahvimuki (Paavon kuningasmuki vuosien takaa) höyryää vieressä ja katsoin Prisman ohjelman Valmisruoista.
Ruoka tehdään pehmeäksi että sitä on mukava mättää, ei tarvitse käyttää aikaa ja vaivaa puremiseen ja näin sitä tulee syödyksi enemmän. Useista ruoista on tehty Ultraprosessoitua, tarkoittaa että siinä on tavallista enemmän sellaisia aineita, joita ei kotikeittiössä käytetä. Siihen lisätään koukuttavaa ainetta, vastaavaa kuin mitä tupakkatollisuus lisää tupakkatuotteisiin lisäämään riippuvuusvaikutusta sekä ainetta joka vaikuttaa aivojen johtamaan nälkäkeskukseen. Aine viivyttää nälän tunteen katoamista ja on tutkittu että silloin ihminen syö 500 kcal enemmän kerralla kuin mitä söisi lisäaineetonta (tai ainakin vähemmän lisäaineita sisältävää) kotiruokaa. Tutkimus on tehty niin että toinen ryhmä on syönyt kotiruokaa ja toinen valmisruokaa määrätyn ajan, punnitus on tehty jokaisen aterian jälkeen ja näin tämä asia on huomattu jokaisen kohdalla. Valmiruokaa syöneet ovat syöneet enemmän kuin kotiruokaa syöneet. 
Kun ruoka-aineet on valittu tutkimukseen, on ensin aivoja maganeettikuvattu, siinä suuhun on tiputettu ultraruokaa  ja katsottu aivokäyristä, miten se vaikuttaa mielihyväkeskukseen. Näytettiin esim. vanha jäätelömainos, jossa jäätelön kerrottiin tekevän onnelliseksi, eli hyvin on vaikuttanut.
Näin painon nousu ei siis olekaan ihan  oman ahnehtimisen syy, vaan johtuu tuotteista joilla meitä huijataan. Vaikka luulemme syöneemme vain nälkäämme, tulemme syöneeksi enemmän kuin tarvitsemme.
Miksi valmisruoka nostaa painoa
22
199
Vastaukset
- Anonyymi
Syytä tarkastella mitä valmisruoka sisältää, sen näkee tuote selosteessa.
 - Anonyymi
Klo 19 jälkeen syömistä tulisi välttää.
- Anonyymi
Juurikin noin. Elimistölle olisi hyväksi, se ehtisi huilaamaan, kun yön yli syömättömyys kestäisi vähintään 12 tuntia. Enempikin olisi parempi.
 - Anonyymi
Ei vatsa kelloa tunne, jos menee myöhään nukkumaan voi syödäkin myöhempään.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vatsa kelloa tunne, jos menee myöhään nukkumaan voi syödäkin myöhempään.
Kyllä se tuntee, usko pois. Vatsassa on ihmisen toiset aivot, sanovat jostain jotain tietävät tyypit.
 
 - Anonyymi
Syöt vaan liikaa.
Mäkin katoin ton dokkarin. Siinähän ylipaino laitettiin kokonaan elintarviketeollisuuden syyksi, ultraprosessoitujen ruokien synniksi.
Varmaan paljon tottakin. Mutta täysin unohdettiin energian kulutus. Nykyihminen harvoin tekee raskasta ruumiillista työtä. Energiaa kuluu lähinnä elintoimintojen ylläpitämiseen.
Toinen seikka myöskin yleisten elinolosuhteiden paraneminen. Esim. suomessa kylmä ilmasto
Nykyisin ihminen ei käytä omaa energiaansa lämpimänä pysymiseen, kaukolämpö pitää asunnot ja ihmiset lämpiminä.
Eri asia kahlata umpihangessa pokasahan kanssa petäjiä kaatamassa, kuin istua sohvalla läppäri sylissä.
Se toki totta, jos ruoka hyvää, sitä helposti syö liikaa. Mutta en kyllä laittais ylipaino-ongelmia likikään yksin ultraprosessuitujen ruokien piikkiin. Asiasssa paljon muitakin tekijöitä.
=DW= - Anonyymi
Vaikk söisin hevosen, en liho. Se on geeneissä.
- Anonyymi
Ei välttämättä "geeneissä". Olet onnistunut elämään niin, että et ole sotkenut aineenvaihduntaasi. Luin äskettäin yhdestä kirjasta, että ei niinkään ruuan määrä ratkaise esim. lihomista, vaan syömisen tahti, aikataulutus, säännöllisyys ja samanaikaisuus.
 
 - Anonyymi
Muinai sian aikoina sky-kanavalla oli terveysohjelma jossa testattiin väittämiä
ihmiskokeilla jotka ovat kiellettyjä
kuten muna nostaa kolesterolia = ei nosta ellei ole geenivirhettä jne (kokeiltiin urheilioilla = terveillä jotka söivät kaksikertaisen munamäärän keskiarvoon
nähden muutamia viikkoja, kolesteroli palautui nopeasti ennalleen)
siellä käytetiin huonekameraa ihmisille, jotka väittivät
syön kuin lintu vähän mutta silti lihon se on geeneissä
kaikki valhetta. vähänsyöjä söi kyllä pieniä aterioita
mutta napsi pieniä herkkupaloja silloin tällöin äidit ruuantähteitä jne
eli söivät ruotosti huomaamatta syövänsä- Anonyymi
Välilä saa syödä, välillä ei saa.....joo.
 
 - Anonyymi
Kotiruokaa syödään enemmän, sillä sitä laitetaan aina reilusti. Valimisateria on aina rajallinen, eikä ylimääräistä saa muuten kuin ostamalla. Kyllä nyt meitä taas huijataan kovasti, kun yleistetään tuokin asia.
- Anonyymi
Ei me uskota ihan kaikkea, etkai itsekään?
 
 - Anonyymi
Aloitus on täyttä puppua.
- Anonyymi
Ei olekaan. Tutki tarkemmin.
 
 - Anonyymi
Toinen mielenkiintoinen seikka oli tässä Prisman tv-ohjelmassa.
Miten myyntiä saadaan kohotetuksi äänen avulla.
Rahakkaiden myyntimenestysten valio oli riisimurot, jotka rapissivat kivasti kun niihin kaatoi maitoa. Minäkin pidän ääntä mukavana ja lapset olivat innoissaan ja niin vanhemmät kilvan lisäsivät riisimurojen ostoa kun lapset tulivat iloisiksi.
Toinen on juustonaksu. Se rapsahtaa mukavasti ensin kunnes hetikohta sulaa suuhun. Tosi miellyttävä aistimus. Tykkään siitäkin ja nautin rasahduksesta.
Komas on juomapurkin avauksen suhaus. Se kuulemma kiehtoo, siitä kiehdontaa ei itsellä ole kun en juon vain maitoa, piimää, kahvia ja vettä.
On varmaan muitakin. Mutta siinä nähdään miten tuntemuksilla saadaan tuotteen menekiä lisätyksi.- Anonyymi
Markkinat toimii, ostetaan ja myydään, ja toisinkin päin.
 
 - Anonyymi
Tuota ohjelmaa en ole katsonut, mutta ei pidä kaikkea uskoa. Tuskin pelkästään valmisruoilla on syy lihavuuteen, ennemminkin sillä mitä ruokailujen välissä suuhumme pistämme.
Minä en enää viitsi itselleni ruokaa tehdä kuin silloin tällöin, muutoin ostan ruoat valmiina. Minun painooni ei ainakaan ole tullut mitään muutosta vaikka en pelkästään kotiruokaa syökään, alkoi kyllästyttää syödä aina vähintään 2 päivää samaa ruokaa, yhdelle kun en yhdeksi päiväksi viitsi tehdä vaan teen enemmän kerralla, säästyy sähköäkin. Eihän ne kaikkein halvemmiksi tule, kun en pelkkää maksa- ja makaronilaatikkoa osta, vaan parempia annosruokia, niissä on makua ja purutuntumaa, mutta kaloreja sopivasti, sen aina tarkistan ennen ostoa.- Anonyymi
Kantsii tutkia tarkasti muukin sisällysluettelo kuin vain kalorit.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kantsii tutkia tarkasti muukin sisällysluettelo kuin vain kalorit.
Tottakai, onneksi on tuo selvitys mitä ruoka sisältää.
 
 - Anonyymi
Minäkin katsoin tuon ohjelman. Oli mielenkiintoinen vaikka tuntui että tiesinkin jo suurimman osan.
 - Anonyymi
Ei nosta.
 - Anonyymi
Aloitukseen sen vaan toteaisin että ellei syö valmisruokaa niin ei se tosiaan ehkä ole houkuttelevaa syödä ei- valmista ruokaa, esim. raaka liha ei niin paljon houkuta...
 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1285305Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1935007"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863486Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093008Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan302384SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei62157Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2551830Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan41445- 1081374
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821355