Jos vatsa on usein turvoksissa kuin pallo

Anonyymi-ap

Vatsa turpoaa palloksi useimmiten liiallisen suolikaasun vuoksi, joka voi johtua ruokavaliosta, niellystä ilmasta, ruokailutavoista ja stressistä. Yleisimpiä syitä ovat hiilihydraatit, joita on esimerkiksi vehnässä, rukiissa, sipuleissa ja joissakin hedelmissä.

Turvotus voi olla myös oire ärtyvän suolen oireyhtymästä, keliakiasta tai laktoosi-intoleranssista.

Turvotuksen yleisimmät syyt:

-Ruokavalio: Tietyt ruoka-aineet, kuten palkokasvit, sipulit, kaalit ja sokerit, voivat tuottaa enemmän kaasua suolistossa. Myös kahvi, hiilihapotetut juomat ja jotkut makeutusaineet, kuten sorbitoli ja ksylitoli, voivat turvottaa.

-Syömistavat: Nopea syöminen ja suurten aterioiden nauttiminen voi lisätä ilman nielemistä, mikä johtaa turvotukseen.

-Stressi: Stressi voi pahentaa vatsavaivoja ja turvotusta.

-Ruokailun jälkeen: Ruoansulatuskäynnistyy ja suolistonesteet ja bakteerit reagoivat ruokaan, mikä voi aiheuttaa lievää turvotusta.

-Liikunnan puute: Paikallaanolo voi hidastaa suoliston toimintaa ja lisätä kaasun kertymistä.

28

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pierukävely on naisten suosiossa.

    • Anonyymi

      Oletteko kokeilleet reseptitöntä Simetikonia ilmavaivojen ja vatsan turvotuksen hoitoon ? Se kuulemma toimii alentamalla kaasukuplien pintajännitystä suolistossa, jolloin ne yhdistyvät suuremmiksi kupliksi ja poistuvat kehosta helpommin. Simetikoni pienentää suolikaasun tilavuutta ja helpottaa näin kipua, joka johtuu suolen venymisestä.
      Vai onko muita lääkkeitä tai konsteja ?

    • Anonyymi

      Ilmavaivat voivat aiheuttaa vatsakipuja varsinkinn ärtyneessä suolistossa.

    • Anonyymi

      Pika-apuna voi toimia ns. rektaaliputki. Myydään apteekeissa.

      Makuu-kylkiasento. On hyvä varalta laittaa vaikka pyyheliina kyljen alle, jos putkesta valuu kakkaa sängylle.
      - Muoviputken päähän laitetaan hiukan rasvaa ja se työnnetään peräsuoleen. Sitä voi liikutella, että löytää ilmakuplia sieltä, täältä. Asentoaan voi vaihdellä: kyljellä, selällään, toisella kyljellä. Ah autuutta, kun ilmaa alkaa tulla ulos!

      Olin aikoinaan vatsan alueen leikkauksessa ja sen seuraukseni vatsani nousi ja laski kuin täpötäysi ilmapallo. Kaverini sanoi, että hän voisi tökätä minua neulalla ja nauroimme kuinka sitten tyhjetessäni pyörisin pitkin seiniä!

      Sain osastolta rektaaliputken ja tyhjentelin sillä ilmoja itsestäni kun piereskelyt eivät oikein onnistuneet. Putken voi pestä hanan alla ja käyttää aina uudestaan.

    • Anonyymi

      Apteekista saa KUPLATON nimellä, pienen helmen kokoisia kapseleita, helposti nieltäviä ja todella tehokkaita piereskelyn estäjiä.

      100 kappaleen rasia eri maksa paljon, minun piereskelyyni auttaa.
      Ilmavaivat johtuu niin monesta seikasta, että monen asian, hedelmät, maito, sokeri, olut, hiiva, tuore leipä, vehnä, kokojyvätuotteet, juustot, jne. nautitut ravintoaineet, niiden yhteinen vaikutus, toinen sotii toista vastaan, ja kaiken takana kova vatsa.

      Pegorion, makrogoli, liikunta, ruoansulattaja entsyymit (apteekista) ja runsas nesteiden juonti.

      Kuinka kova vatsa on, kun vaatii puhumista ja ohjeita joka viikolle?
      Minä olen oppinut oman tapani piereskellä salaa muilta ihmisiltä, ja kun menen ihmisjoukkoon, otan sen jo ennakolta huomioon.
      Kaikki piereskelevät, ilmatuhnuja tulee huomaamatta. Kahvia join ja taas tulee noita tuhnuja, en ottanut estoksi mitään, kun olen yksin kotona ;)))) ja taas tulee tuhnuja!

      • Anonyymi

        Piereskelyhän juuri päästäisi niitä ilmoja ulos vatsasta! Jos lääkkeellä estät piereskelyä, ei ihme, että vatsasi on täynnä ilmaa. Anna pierujen tulla!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Piereskelyhän juuri päästäisi niitä ilmoja ulos vatsasta! Jos lääkkeellä estät piereskelyä, ei ihme, että vatsasi on täynnä ilmaa. Anna pierujen tulla!

        Kova vatsa!
        Ilmavaivat liittyvät kovaan vatsaan, mutta eivät toki aina.
        kuten yllä, ruoka on suurin syy .

        Kova vatsa/ kova uloste!

        Minä annankin pierun tulla katson toki missä?


    • Anonyymi

      Piereminen ja äänekäs röyhtäily auttaa.

    • Anonyymi

      Olen uteliaisuuttani kokeillut Kuplatonta kun sitä käyttivät istumatyöntekijät. En huomannut mitään muutosta.

      • Anonyymi

        Suurenna annosta, sanoi lääkäri minulle.
        Toinen turvotukseen ja ilmavaivoihin Apteekista saatava - i say - edellistä kalliimpi, kasviperäinen kapseli.

        Eivätkä nämä ole edes ainoita lääkemerkkejä, apteekissa niitä on esillä useita.
        On pureskeltavia, joita käytin Usassa, mutta en muista merkkiä, on kuulemma samaa myynnissä myös Suomessa.

        Ostan yleensä halvimman ja hyvin auttaa Kuplaton.
        Viimeinen kommenttini tähän juttuun, Kiitos.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suurenna annosta, sanoi lääkäri minulle.
        Toinen turvotukseen ja ilmavaivoihin Apteekista saatava - i say - edellistä kalliimpi, kasviperäinen kapseli.

        Eivätkä nämä ole edes ainoita lääkemerkkejä, apteekissa niitä on esillä useita.
        On pureskeltavia, joita käytin Usassa, mutta en muista merkkiä, on kuulemma samaa myynnissä myös Suomessa.

        Ostan yleensä halvimman ja hyvin auttaa Kuplaton.
        Viimeinen kommenttini tähän juttuun, Kiitos.

        En minä enää kokeile mitään lääkettä enkä lisää Kuplatonta. Minä piereskelen ja liikun, menee sillä ohi.


    • Anonyymi

      Pajupilli pyllyyn ja alkaa soittelee.

    • Anonyymi

      entä mikä sitten vaivaa
      kun kaiken turvotuksen lisäksi on maha jatkuvasti kuin pipee
      joka tuntuu painelessaki kipeeltä
      kipeä maha on ollu jo kauan ehkä useamman vuoden, en edes muista milloin maha vaivat alkoi.

      • Anonyymi

        Eikö ole mieleen juolahtanut, että pitäisi ihmetellä asiaa lääkärille.


      • Anonyymi

        Jos sinulla on laktoosi-intoleranssi ? Minulle poltteli vatsaa vuosikausia ja
        kerran testattiin laktoosi-intoleranssi ja tulos oli, että se on keskivaikea minulla.

        Siirryin laktoosittomiin tuotteisiin. Polttelu lakkasi vähitellen.
        Jo parin viikon päästä oli parempi olo.
        Pitää myös huomioida esimerkiksi eineksissä, ettei ole maitoproteiiniakaan.

        Eikö myös keliakia aiheuta vatsavaivoja ?


    • Anonyymi

      Eipä ole tarvinnut piereskellä sen jälkeen kun lisäsin kuituja ruokaan ja jätin kaikki kuumentamattomana (salaattien lehdet, kurkku, tomaatti yms) syötävät pois lautaselta. Syön vain sellaisia kasviksia ja juureksia mitkä voi kuumentaa. Samoin laktoosi-intoleranssista johtuen en käytä maitotuotteita joka päivä, en edes joka viikko, muita kuin kovia juustoja. Rahkat, jugurtit yms jää kauppaan samoin valmisruuat. Vatsavaivat pysyneet näillä eväillä pois jo muutaman vuoden itse ruokani tehden.
      Ennen muutosta oli lähes jatkuvia vatsakipuja, turvotusta ja sain välillä suoranaisia kramppeja kun olin syönyt jotain salaattia missä myös jotain raakaraasteita ym kuumentamattomia kasviksia.



      terv. hiukan nuorempi palstavierailija

      • Anonyymi

        Yliherkkyys voi aiheuttaa vaivoja, niin on.


    • Anonyymi

      Mitenkä vatsanne voi tänään, tai huomenna aamiaisen jälkeen ?

      • Anonyymi

        Kiitos hyvin, toivottavasti kaikkien vatsat.


      • Anonyymi

        Mainiosti joka-aamuisen uniikin kaurapuuroannoksen ja kahvin + voileivän jälkeen :)


    • Anonyymi

      Vatsa on taas aivan sekaisin. Ripulia. Ei tuhnua uskalla yrittää.

    • Anonyymi

      Vatas ei ole millonkaan kunnossa , vaikk kuinka yrittäisi syödä vain
      sopivia ruokia. Kuuluuko se ikääntymiseen ?

      • Anonyymi

        Ei kuulu. Lääkäriin kuuluu mennä, jos joku kehon osa ei ole kunnossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kuulu. Lääkäriin kuuluu mennä, jos joku kehon osa ei ole kunnossa.

        Helpommin sanottu kuin tehty kun ei saa aikoja lääkäriin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helpommin sanottu kuin tehty kun ei saa aikoja lääkäriin.

        Kyllä pitää saada. Nosta meteli, tee reklamaatio, hoida asia - ja vatsasi.


    • Anonyymi

      Olen saanu mahani melkein jo tasapinoon

      olen juonu ETIKKAA noin 3 tee lusikallista etikkaa juomalasiin
      mahan on selkeästi normalisoitunu, luulempa että on jo terve,
      aijo silti vielä jatkaa kerran päivässä ETKKAA juomalla
      myös nyt olen syöny maitohappo pakteereja melkein joka päivä 1 pillerin pureskellu,

      nyt voi paljon paremmin,
      ja maha on melkein normaali !

      • Anonyymi

        Hianoo! Niin sitä pitää.


    • Anonyymi

      Lehtisalaatit turvottaa pahasti, kivulias on, samoin jos porkkanaa syö liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4100
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3269
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3241
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe