Erotatako 4k-pixelit?

Laitteita myydään kuin h**lulle puuroa mutta kuka suuremmasta resoluutiota hyötyy? Pitäisi olla giganen laajakaista ja haukan katse.
1142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pari vuotta siten luin jonkun silmälääkärin kirjoittaman artikkelin asiasta. Jos normaalinäköinen haluaa nähdä kaikki 55-tuumaisen hd-television pikselit, hänen täytyy katsoa kuvaa 105 senttimetrin etäisyydeltä.

Itselläni on juuri 55-tuumainen telkkari, enkä tietenkään näe mitään eroa hd- ja uhd-kuvan välillä katsellessani kuvaa vajaan kolmen metrin päästä. YouTubessa on uhd-taltiointeja jonkin verran, samoin sekä MTV Urheilulla että Viaplayllä on maksullinen uhd-urheilukanava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Laitteita myydään kuin h**lulle puuroa mutta kuka suuremmasta resoluutiota hyötyy? Pitäisi olla giganen laajakaista ja haukan katse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu