En teippaa paristojen napoja

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011591583.html
"Poista tyhjentyneet paristot ja akut laitteesta mahdollisimman pian.
Teippaa virtanavat heti käytöstä poistamisen jälkeen. Pariston tai akun merkinnät jätetään näkyviin, jotta lajittelijat voivat tunnistaa, mitä kemiallista koostumusta ne sisältävät.
Perusta paristoille kotikeräyspiste esimerkiksi muovipussiin tai -rasiaan. Vältä metallista astiaa tai käytä sen sisällä muovipussia.
Kuukausittain sattuu vakavampia paloja, joita sammuttamaan tarvitaan viranomaisia. Lisäksi joka viikko saamme kuulla läheltä piti -tapauksista, joissa jätteenkäsittely­laitokselle saapuneessa kuormassa syttyy palo tai alkaa nousta savua, ja jätteen seasta löytyy akku.
Vieläkin joillakin suomalaisilla on tapana heittää vanhoja paristoja ja akkuja sekajätteeseen. Tämä on huolestuttavaa – ja nykyään myös laitonta."

Miksi tyhjän virratoman pariston navat muka pitäisi teipata.
Ne akut ja paristot, jotka ovat aiheuttaneet tulipaloja ovat olleet virrallisia.
Ei tyhjä paristo kipinöi, kun siinä ei ole virtaa.
Paristo vaihdetaan yleensä silloin, kun siitä loppuu virta, ei kukaan vaihda paristoja uusiin, kun laite toimii, kellä selaiseen olisi edes varaa.
Virtamittarilla kun tyhjää parisota testaa, niin 0V näyttää mittari, ei paristo kipinöi, vaikka sen laittaisi oikosulkuun eli navat yhteen.
Sellainen paristo/akku on täysin vaaraton.

11

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anna olla vaan. Emme painosta sinua asiasta mitenkään.

    • Anonyymi

      Sinne vaan kaikki sekajätteisiin, kun siitä ihmiset kerran kiskurihintoja pakotetaan maksamaankin. Lajitelkoot ahneitten jätefirmojen herrat totkonsa ihan ite.

      • Anonyymi

        No nyt ollaan asian ytimessä. En noudata mitään ohjeita, en suostu tekemään niinkuin herrat sanoo. Tahallani paskannan sänkyni.


      • Anonyymi

        Sähköautot ovat luonto ystävällisiä,palamattomat akut voi kierrättää biojätteenä


    • Anonyymi

      Kyllä sitä ihminen voi osoittaa sen oman tyhmyytensä usein eri tavoin. Täälläkin kohtasimme jälleen yhden tavan.

      • Anonyymi

        Joo, monet kirjoituset suoli24 palstoilla paljastaa kirjoittajan tyhmyyden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, monet kirjoituset suoli24 palstoilla paljastaa kirjoittajan tyhmyyden.

        Onko aivan totta, kiitos kun kerroit, emme huomaa sitä. Paljastaako joku kirjoittaja tyhmyytensä?


      • Anonyymi

        Ei tarvi ihmetellä miksi yhteiskunta on tälainen, koska ihmiset ovat lampaita ja tottelevat ihan kaikki ja päättäjät vaan nostaa omia etujaan ja polkee kansalaisia, kun kansalaiset eivät uskalla olla vastaan.
        Kansalaiset kyllä tajuaa, että on väärin, että esim. kansanedustajien etuja korotetaan tuhansia euroja ja samalla leikataan heikompi osaisilta ja duunarin veroja nostetaan, mutta suurituloiselle annetaan verohelpotuksia.


    • Anonyymi

      Kehitysidean paikka tässä. Sen verran taisi tulla edistystä että kaiken maailman jukurttipurkkeja ei sentään enää tarvitse putipuhtaaksi tiskata ennen kierrätykseen laittamista. Sama näissä akuissa ja pattereiissa, että harvempi niitä tulee koskaan täysin tunnontarkasti teippailemaan.

      • Anonyymi

        sähköauton akku jos syttyy oikosulusta palamaan niin semmosen sammuttaa helposti kuka hyvänsä .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sähköauton akku jos syttyy oikosulusta palamaan niin semmosen sammuttaa helposti kuka hyvänsä .

        siitä voi päästä myös ulos vaikka ovet menevätkin takalukkoon


        (vrt. houdini 1876)


        --ei se haittaa mitään .


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe